Kako je jučer Direkt otkrio ispostavilo se da u nekim sredinama najveći otpor cijepljenju pružaju oni koji bi ga trebali najviše poticati. Zdravstveni radnici. Pa se tako u Zadarskoj bolnici nije cijepilo 30 posto liječnika i čak 40 posto medicinskih sestara. Tragom toga istraženo je stanje cijepljenosti u ostalim bolnicama onih županija koje bilježe malu procijepljenost stanovništva.
Bjelovarci i cjepivo - zasad ne ide. U toj županiji nije dobra procijepljenost stanovništva, pa čak ni liječnika i medicinskih sestara. U Općoj bolnici Bjelovar od 152 liječnika cijepljeno je njih 64 posto, a medicinskih sestara manje od polovine.
Cijepljenje u Općoj bolnici Bjelovar izgleda ovako:
152 liječnika je cijepljeno što je 64,47 posto i 387 medicinskih sestara i tehničara, što je manje od polovine, 48,32 posto. Cijepljeno je više spremačica, kuhara, domara, referenata nego zdravstvenih djelatnika. Naime, 74 posto nezdravstvenih djelatnika se cijepilo u toj bolnici.
Kako bi motivirali građane, u Bjelovaru je uvedeno cijepljenje bez naručivanja i danas je red bio dug 200 metara, a BUS Cjepko ide u spas po selima, pa se novi župan nada da će se ubrzo maknuti s vrha liste najslabije cijepljenih.
Kakvu poruku šalju liječnici koji nisu cijepljeni?
"Jasno, to me zabrinjava...nadam se da će se taj podatak promijeniti", odgovorio je župan bjelovarsko-bilogorski Marko Marušić (HDZ).
S obzirom na to da je procijepljenost mala i u Splitsko-dalmatinskoj županiji, zanimalo nas je koliko je liječnika i sestara cijepljeno u splitskom KBC-u.
Liječnika 75 posto, a medicinskih sestara 40 posto. Dakle, ni ovdje nije cijepljeno više od polovine sestara. I ovdje navode da su brojni preboljeli, te ističu da je dio medicinskih sestara na bolovanju i rodiljnom dopustu, pa je broj cijepljenih sestara koje trenutačno rade, zapravo 60 posto.
Liječnička komora zabrinuta je zbog slabe procijepljenosti stanovništva, ali ne i liječnika, jer njihova anketa pokazuje da se s jednom ili dvije doze cijepilo 87 posto liječnika, a njih osam posto se još planira cijepiti. Kažu kako u podacima koje smo dobili iz bolnica nedostaju specijalizanti i rodilje.
"A treba reći da su uvijek 15 do 20 posto specijalizanti, od kojih veliki dio provodi tri godine na Klinici. Ako se u to vrijeme cijepljenja ne nalazi u Zadru, oni ne mogu imati podatak za njega. Prema našoj anketi 2 posto liječnika se neće cijepiti i za njih uopće namam opravdanje", poručio je predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić.
Na bolovanju ili bez njega u tri županije zadarskoj, bjelovarskoj i splitskoj koje su najgore, broj cijepljenih medicinskih sestara nije za pohvalu, no oni imaju svoje podatke na nacionalnoj razini prema kojima je cijepljeno 71 posto medicinskih sestara i tehničara, a 9 posto ih to odbija.
"Postoje pojedine bolnice i ustanove gdje je manja procijepljenost kao što je u bjelovarskoj bolnici. Još 12 sestara se planira procijepiti do jeseni, a 20 posto je bilo zaraženo i čekale su šest mjeseci da dobiju svoju prvu dozu", kazao je predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara Mario Gazić.
Neke zemlje poput Italije uvele su obavezno cijepljenje zdravstvenih djelatnika.
Kako bi se to odrazilo kod nas?
"Ako i dalje budemo imali velik broj zdravstvenih djelatnika koji se nisu cijepili onda milim da je to metoda kojoj se može posegnuti jer zdravtsveni djelatnik odlučuje o pacijentima o kojima skrbi", tvrdi predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić.
"Nisam pobornik takvih metoda, ministarstvo će odlučiti, a ja vjerujem da su naše sestre razborite i da će se sve cijepiti", poručio je predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara Mario Gazić.
Opravdanja nema jer se isto očekuje i od građana.