ZAŠTITARSKOG KARTELA IPAK NIJE BILO? /

Srušena presuda protiv sedam najmoćnijih zaštitarskih tvrtki u Hrvatskoj

Image
Foto: PIXSELL

Jedna od najvećih afera u domaćem zaštitarskom sektoru pala je na Ustavnom sudu

13.2.2018.
11:23
PIXSELL
VOYO logo

Vlasnik zaštitarske firme Zlatko Marić srušio je na Ustavnom sud RH odluku Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja što ju je potvrdio Visoki upravni sud, te njegovom Sokol Marić Securityju i još šest velikih zaštitarskih tvrtki u Hrvatskoj izrekao kaznu od 5,3 milijuna kuna zbog dogovaranja najniže cijene usluga, odnosno udruživanja u zabranjeni tržišni kartel. Ta cijena navodno je iznosila 32,52 kune.

Proces nakon objave u medijima

Informacija u dogovoru pojavila se u medijima nakon što su se 23. listopada 2013. godine sastali predstavnici sedam zaštitarskih tvrtki - Sokol Marić, AKD-Zaštita, Securitas Hrvatska, Klemm Sigurnost, Bilić-Erić, V GRUPA i Arsenal-Ivezić. Na sastanku je bilo riječi o tzv. dampinškim cijenama zaštitarskih usluga na tržištu, protiv kojih se bilo nužno boriti. Međutim, šefovi zaštitarskih firmi bili su već u tom trenutku svjesni kako ni do kakvog dogovora ne smije doći upravo zbog slobode tržišnog natjecanja, ali i činjenice da većinu svojih poslova dobivaju putem javnih natječaja gdje je ionako uvjet najniža cijena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Image
JESU LI SE UDRUŽILI U KARTEL? /

'Ma nisu, koja bi budala dogovorila cijenu na hrvatskom tržištu!'

Image
JESU LI SE UDRUŽILI U KARTEL? /

'Ma nisu, koja bi budala dogovorila cijenu na hrvatskom tržištu!'

"Zar bismo s tog sastanka onda pustili jasnu poruku konkurenciji da nećemo nuditi niže od 32,52 kune", pita se Marić u ustavnoj tužbi što ju je njegova tvrtka uputila Ustavnom sudu RH. To bi bila jasna poruka svima koji žele dobiti posao da spuste cijene, objašnjava se u tužbi nelogičnost zaključka Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja.

Njezinu odluku kojom je sedam zaštitarskih firmi kažnjeno s ukupno 5,3 milijuna kuna novčane kazne potvrdio je i Visoki upravni sud RH. No, niti AZTN niti sud nisu u obzir uzeli argumente zaštitarskih firmi, koje su tvrdile koliko bi nemoguće bilo u njihovu sektoru poslovanja dogovaranje najniže cijene. Taj iznos od 32,52 kune odnosio se na minimalni trošak rada, a minimalna cijena, kako je objašnjeno u ustavnoj tužbi, obuhvaća još cijeli niz komponenti, poput tehničkih pomagala i slično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključak Ustavnog suda RH

Analiziravši cijeli tijek postupka - od objave informacija u medijima o sastanku sedmorice zaštitara, do odluke AZTN-a i presude Visokog upravnog suda, Ustavni sud ocijenio je kako on nije bio pravedan.

"I AZTN i Visoki upravni sud propustili su razmotriti sve činjenične i pravne elemente koji su objektivno mjerodavni za donošenje odluke, odnosno nisu obuhvatili sve aspekte razmatranog slučaja", stoji u odluci Ustavnog suda kojom je ovaj predmet vraćen AZTN-u na ponovno odlučivanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo