Projekcija zastave "Republike Agrokor" koja je uz natpis "Korumpir salata" osvanula na tornju u noći sa 30. lipnja na 1. srpanj rad je dizajnerice Rafaele Dražić . Sastojao se od dvosatne noćne projekcija parola, fotomontaža i ilustracija koje je kreirala grupa nezavisnih novinara, aktivista, dizajnera i umjetnika, a koje su se vrtile na pročelju Ciboninog tornja, doznaje se od kustosica na festivalu.
Tema ovogodišnjeg UrbanFestivala, naime, bila je arhitektura nebodera, a umjetnike je posebno zaintrigirala razlika između privatnog i javnog te na procesi privatizacije u različitim aspektima. Na tom je tragu nastala i projekcija na Ciboninom tornju gdje je smješteno sjedište moćnog Agrokora Ivice Todorića, koja je odjeknula Hrvatskom. Prvenstveno je shvaćena kao građanska subverzija, a ne umjetničko djelo, što je, kako se sada vidi iz njihovog priopćenja, bio plan kustosica.
"S jedne smo strane htjele u prvom koraku izbjeći da događaj dobije etiketu umjetničkog, da se o njemu izvještava samo u okviru kulturnih događanja pri čemu smo uočile opasnost da na važnosti izgubi aspekt direktnog izraza frustracije zbog političke i ekonomske situacije u zemlji. S druge strane, zanimalo nas je na koji će način, i hoće li uopće akcija biti interpretirana u medijima", stoji u priopćenju kustosica UrbanFestivala Ane Kutleše, Ivane Hanaček i Marijane Rimanić, naslovljenom "Zahvaljujući jeftinoj radnoj snazi".
'Kritika poslovanja Agrokora je nezastupljena u medijima'
Sadržaj poruka, nastavljaju, kritički se osvrtao na poslovanje tvrtke Agrokor kroz kratke tekstualne ili slikovne poruke, manje ili više direktno provokativne.
"Nama, kao kustosicama ovog projekta, ali ujedno i autoricama jedne od poruka koja se vrtila na Ciboni i osobama koje su zajedno s Rafaelom bile prisutne u trenutku realizacije i odradile tehnički dio priprema, bilo je prije svega važno odaslati u javni (fizički) ali i medijski prostor kritiku poslovanju Agorokora, za koju smatramo da u aktualnom javnom diskursu nije dovoljno zastupljena", navode one.
Vezani članak:
arti-201107010018006