Danas je, 13 godina nakon prethodnog, započeo Popis poljoprivrede, koji će trajati do 14. listopada i tijekom kojeg će 1697 popisivača "kapilarno skenirati" sliku poljoprivrede na terenu, odnosno OPG-ove, piše Glas Slavonije.
Na javni poziv Državnog zavoda za statistiku (DZS) za sudjelovanje u Popisu poljoprivrede u svojstvu popisivača, upućen u lipnju, javio se dovoljan broj kandidata, a za slučaj potrebe u svakoj županiji postoje i liste pričuvnih popisivača. Za svaki ispunjeni anketni listić popisivač dobiva naknadu od 93 kune, a za neispunjeni 18 kuna. U DZS-u ističu da su se za Popis najviše javili studenati, nezaposleni i umirovljenici.
'Lijep je to novac, ne samo za nas studente'
"Studentica sam četvrte godine i dobro će mi doći zarađeni novac za iduću akademsku godinu. Očekujem da bih mogla zaraditi do 10.000 kuna bude li sve teklo prema planu. Lijep je to novac, ne samo za nas studente, nego i druge u samo mjesec dana. Dobila sam popis od 100 ispitanika s područja Đakova, a koje treba posjetiti i popisati u mjesec dana. Pokušat ću si osmisliti raspored kako bi i njima i sebi olakšala posao", kazala je za Glas Slavonije jedna studentica iz Đakova
Odabrani popisivači moraju od 14. rujna do 14. listopada obići unaprijed određeni broj OPG-ova, a njihov broj ovisi o broju OPG-ova na određenom području i broju popisivača koji sudjeluju u Popisu u pojedinoj županiji. U prosjeku popisivač treba obići oko stotinu OPG-ova - kažu u DZS-u.
Intervju s deset skupina pitanja
Ovo je, ujedno, prvi Popis poljoprivrede nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju 2013. godine nakon čega su i hrvatski poljoprivrednici dobili mogućnost natjecanja za mjere iz Programa ruralnog razvoja (PRR). EU izdašno daje novac za poljoprivredu, razgranat je sustav potpora, ali i nedvosmisleno zahtijeva, a po modelu da se njenim davanjem korisnika njenog novca potiče da i sam ulaže na dobiveno.
Ovaj Popis poljoprivrede odvija se u uvjetima epidemije Covida-19 pa će proteći uz potrebne epidemiološke mjere. U DZS-u su za Glas Slavonije kazali kako se osobni intervju, odnosno elektronički obrazac prilikom Popisa, sastoji deset zaokruženih skupina pitanja. Naglašavaju da je teško odrediti vrijeme trajanja intervjua, jer ono ovisi o poljoprivrednoj aktivnosti kojom se ispitanik bavi. Intervju će duže trajati ukoliko ispitanik ima i oranice i stoku, a kraće ako, primjerice, raspolaže pčelinjim zajednicama koje drži radi proizvodnje meda.