Više od 400 tisuća stanovnika Splita i okolice ima zamućenu vodu, ali ispravnu za piće. Zbog obilnih kiša koje su posljednjih dana padale na splitskom području zamutio se izvor rijeke Jadro.
Ugroženim skupinama građana preporučuje se da vodu prokuhaju. U trgovinama gotovo da nema ni vode u bocama, a stanovnici su bijesni na gradsku komunalnu tvrtku. Voda je tijekom poslijepodneva na području Splita poprimila gotovo pa smeđu boju. Na ulicama grada ponovno cisterne s vodom.
"Kad potegnem vodu u WC-u vidi se da je to blatnjava voda, da to nitko ne može piti. Ili moraš kupiti, ili ovako iz cisterne uzeti", kaže Splićanka Marija Žaja, a slično tvrde i drugi Splićani.
Iako je zamućena, voda je ispravna za piće. Unatoč tome, na snazi je preporuka prokuhavanja za bolesne i osjetljive osobe, malu djecu i stariju populaciju.
"Voda se mora prokuhati na odgovarajući način, znači mora se prvo istaložiti. Bistri dio se prokuha i kada se ohladi spremiti u čiste spremnike i takva voda se može piti", objasnila je Branka Jurčević Zidar, iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.
Iako se obećava godinama, sustav i dalje nije opremljen filtrom koji bi spriječio zamućenje.
"Naše nade, naš optimizam je 2021. godina. Sve dajemo od sebe, ali moramo ipak ispoštovati proceduru. Kroz iduću godinu imamo namjeru raspisati natječaj za samog izvođača", navodi Tomislav Šuta, direktor Vodovoda i kanalizacije Split, a gradska vijećnica MarijanaPuljak iz stranke Pametno nešto je kritičnija:
"Split i šire područje davno su ga nazvali da smo Afrika sa strujom, ali očito smo Afrika sa strujom ali bez pitke vode."
Splitski gradonačelnik kaže - voda nije ništa mutnija nego što je bila prije nekoliko godina.
"Moramo pratiti standarde Europske unije pa se mutnija voda mora prokuhavati, bez obzira što je zdrava i mikrobiološki potpuno ispravna i bez obzira što za zdravlje nije šteta", rekao je splitski gradonačelnik AndroKrstulović Opara.
A dok se čeka pročistač koji bi riješio problem zamućivanja, svaka obilnija kiša značit će i mutnu vodu za Splićane. Gošća RTL-a Danas, iznajmljivačica Barbara Marković, čiji apartman za jednu noć košta 300 eura, ima mišljenje o cijeloj situaciji.
"Jedno od prvih pitanja je smiju li piti ovu vodu. U nedostatku nezamućene vode, cijena nam pada i to dotiče turizam. Svi mi iznajmljivači očekujemo da gosti uživaju u blagodatima Hrvatske. Prvenstveno, ruši nam se zbog ovoga ugled, a samim time i cijena. Doista, moramo napraviti da se ovako nešto više ne događa", rekla nam je Marković pa zaključila:
"Sve češće se ovakve neprilike događaju i u budućnosti se moramo pripremiti na gore posljedice globalnog zatopljenja. Moramo ugraditi pročiščivače i nadam se da će njih biti 2021., kako je najavljeno. Jer, bez ulaganja ne možemo ponuditi kvalitetnu uslugu."