ZAGREPČANI OGORČENI ODLUKOM MINISTARSTVA: /

Mnogi će morati mijenjati bojlere: 'Ovo će nas koštati desetke tisuća kuna...'

Image
Foto: Pixsell

Ministar graditeljstva Predrag Štromar najavio je pregovore sa Svjetskom bankom o sufinanciranju sanacije dimnjaka na zgradama oštećenima u potresu,

11.4.2020.
22:27
Pixsell
VOYO logo

Zgrade i kuće u Zagrebu kojima se u potresu urušio dimnjak moraju sanirati novi dimnjak na način da bude prilagođen kondenzacijskom bojleru - potvrđeno je, kako piše Jutarnji list, u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja.

To znači da će stanari koji trenutačno imaju atmosferske bojlere, iste morati zamijeniti kondenzacijskima. No, zamjena bojlera i njihova instalacija mogu koštati i do nekoliko desetaka tisuća kuna, što izaziva revolt Zagrepčana koji su suočeni s takvim problemom nakon snažnog potresa 22. ožujka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŠTROMAR NAJAVIO POMOĆ ZAGREPČANIMA U OBNOVI: /

Vlada će sufinancirati obnovu dimnjaka, a u jednom slučaju moguć je i povrat novca

Image
ŠTROMAR NAJAVIO POMOĆ ZAGREPČANIMA U OBNOVI: /

Vlada će sufinancirati obnovu dimnjaka, a u jednom slučaju moguć je i povrat novca

'Potresom smo osiromašeni, a trebali bi ući u skupu investiciju'

Ministar graditeljstva Predrag Štromar najavio je, pak, pregovore sa Svjetskom bankom o sufinanciranju sanacije dimnjaka na zgradama oštećenima u potresu. Također je najavio da će s Ministarstvom zaštite okoliša i energetike nastojati izraditi model sufinanciranje kupnje novih kondenzacijskih bojlera.

"Negdje će obnova, nažalost, trajati godinama i tu će također Grad i država ponuditi rješenja za ljude koji su ostali bez krova nad glavom", kazao je Štromar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio građana pogođenih potresom i suočenih s ovom situacijom smatraju da ovo nije vrijeme za takve radove.

"Zbog situacije s koronavirusom i zbog potresa smo osiromašeni i sada moramo ići u investiciju od nekoliko desetaka tisuća kuna s obećanjem da će nam država možda sufinancirati zamjenu bojlera. Osim toga, ne smijemo zaboraviti da su i dalje na snazi mjere koje propisuju fizičku distancu, a mi bismo sada trebali u svoj stan pustiti desetak radnika, čime se izravno izlažemo zarazi"rekao je Jutarnjem listu Davor Mekić, predstavnik stanara zgrade na Trgu kralja Petra Krešimira IV.

Image
Foto: PIXSELL / ilustracija, Goran Stanzl

18.02.2018., Zagreb - Plinski bojler Vaillant turboTEC pro. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Skuplja, ali dugoročno isplativija investicija

Građani koji će morati zamijeniti bojlere ujedno će dulje čekati na ponovno uključenje plina i povratak tople vode i grijanja. Naime, građanima s atmosferskim bojlerima i ispravnim dimnjacima potreban je samo pozitivni atest dimnjačara za povratak plina, dok oni s urušenim dimnjacima i atmosferskim bojlerima moraju prvo izgraditi novi dimnjak, potom promijeniti bojler i instalacije te onda još dobiti atest dimnjačara, piše Jutarnji list.

Zamjenu bojlera podržava Zlatko Vlašić, direktor tvrtke Zapad Stan, koja se bavi upravljanjem i održavanjem zgrada. On smatra da prelazak na kondenzacijske bojlere povećava sigurnost stanara i umanjuje im iznos računa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To vam je isto kao da vozite auto bez kočnica i da tražite 101 razlog zašto ga trebate i dalje voziti. No, realnost je takva da je EU još prijašnjih godina propisala prelazak na kondenzacijske bojlere. Istina, riječ je o skupljoj investiciji, pogotovo za građane koji su pogođeni potresom, no ona je nužna i u konačnici će se isplatiti", kaže Vlašić.

Inače, cijena kondenzacijskih bojlera na domaćem tržištu kreće se između 6.000 i 11.000 kuna, a tomu treba pridodati i trošak zamjene instalacija te uslugu majstora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo