Naočale idu u reciklažno dvorište, čak i kad se staklo odvoji od okvira, ono i dalje ne ide u spremnik za staklo. Dobro je znati da u zelenu kantu, namijenjenu za staklo, ne idu i prozorsko staklo, automobilsko staklo, kristalno i optičko staklo, armirano staklo, laboratorijsko staklo, staklena vuna, potom žarulje i fluorescentne svjetiljke, porculanski i keramički predmeti.
Zagreb od 1. listopada s novim sustavom želi odvajati više otpada. Provjerite znate li gdje što ide
Košulja, ali i odijelo te sav tekstil posebno se prikuplja jer se može reciklirati, bez obzira radi li se o pamuku ili sintetičkom materijalu. U spremnike za tekstil idu i ručnici, posteljina, zavjese, šeširi i kape, krpene igračke, odnosno sav otpad koji je od tekstila. Spremnike s tekstilom možete naći i reciklažnim dvorištima.
Ako možete, radije bicikl poklonite ili ga čak prodajte, neki kupuju stare bicikle radi dijelova. Ako si date truda pa ga rastavite u dijelove, u reciklažnom dvorištu razvrstajte metal, gumu i ostale materijale. Zaposlenici dvorišta pomoći će vam.
Vjerovali ili ne, ali kosa, pa čak i poštucana brada idu u biootpad. Ipak, u napucima zagrebačke 'Čistoće' navode da takav otpad u manjoj količini možete odlagati u smeđu kantu. U nju mogu ići i manje količine papira, potom kore drveta, piljevine, papirnatih maramica, borovih iglica.
Tenisice i sva druga obuća ide u reciklažno dvorište. Nemojte obuću bacati u spremnike za otpadni tekstil, a u iste spremnike ne idu ni pernati jastuci, popluni, ali ni kožne torbe.
Biootpad je obično volumenom najmanji, ali najteži dio kućanskog otpada i veliki je proizvođač stakleničkih plinova koji nastaju truljenjem. Zato odvajamo biootpad u smeđe kante te se iz njega u kontroliranim uvjetima proizvodi kompost. U smeđe spremnike može ići lišće, kao i kuhinjski otpad, odnosno ostaci voća i povrća, ljuske jaja, talog od kave, vrećice od čaja, ostaci kruha, vrtni ili zeleni otpad, zemlja iz lončanica...
Torbe idu u spremnike za otpadni tekstil. Pazite ipak, ako je torba kožna, onda ne ide u taj spremnik nego u reciklažno dvorište.
Sat popravite ako se pokvari, a ako ne možete, onda ga odnesite u reciklažno dvorište. Elektronske satove, kao i drugu elektroničku opremu odvaja se u zasebne spremnike. U dvorište odnesite i igračke koje imaju elektronske i elektroničke dijelove, potom baterije, kablove, mobitele, računala...
Cilj novog sustava u gralvnom gradu je smanjiti 'crnu kantu' odnosno količinu miješanog komunalnog otpada. No mnogi ne znaju finese razvrstavanja