Ekipa RTL-a bila je u Kistanjama gdje je čopor vukova uletio u stado koza i napao pastira koji se jedva spasio. Stočari tog kraja tvrde da vukova nikada nije bilo više, da su čopori sve veći i gladniji i u dvorišta ulaze i po danu!
Reporterka Nikolina Radić bila je u mjestu Plato Laškovica, koje isto muku muči s vukovima, i razgovarala je s tajnikom lovačkog saveza Šibensko-kninske županije, Josom Dujićem.
Sve je na ministarstvu zaštite okoliša. Vuk je zaštićena životinja i za ubojstvo vuka je propisana kazna od 50 tisuća kuna ili čak do godine dana zatvora. Ministarstvo ej to koje mora donijeti konačnu brojku jedinki vukova i odrediti u kojem trenutku ih ima previše. Tek u tom trenutku se može dopustiti izlov.
"Prema službenoj statistici ima 81 jedinka vuka. Prema našim evidencijama i praćenju na terenu, jer ipak lovci su tu koji su stalno na terenu, ima preko 500 jedinki na području dalmatinske zagore i na područjima BiH koja gravitiraju prema RH", rekao je Dujić.
Kaže da su se potrebni uvjeti za kontrolirani izlov vuka stvorili još prije nekoliko godina. No, ministarstvo ne stavlja njihove dopise u protokole, već saziva radione i programe praćenja vuka i risa.
"U tim programima uvijek traže da mi damo neku soluciju, ali smo je već dali i rekli svoje mišljenje – da se treba krenuti u kontrolirani izlov", kaže.
A prema dostupnoj evidenciji u protekloj je godini šteta koju su počinili vukovi prema domaćim životinjama dosegla 2113 prijava, od čega 851 samo u Šibensko-kninskoj županiji.
"U siječnju ove godine imamo 163 prijave napada vuka na domaću životinju", rekao je Dujić.