Momir Karin, pomoćnik ministra u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, rekao je jutros za HRT u emisiji "U mreži Prvog" da 18. siječnja počinje drugo polugodište te da nastava treba početi u cijeloj Hrvatskoj. Dodao je kako sve napore ulažu da nastava počne i u potresom pogođenim područjima.
"U kojem obliku, to ćemo vidjeti, još smo na terenu svaki dan i s ravnateljima i s pročelnicima. Prikupljamo sve relevantne podatke kako bismo mogli organizirati nastavu; 48 objekata na području zahvaćenim potresom, 28 ih je bez oštećenja, devet je izvan uporabe, a 12 ih je sa žutom naljepnicom. Sve pripremamo da se može krenuti po modelu A. Ondje imamo dva zla, pandemiju korone i potres", navodi Momir Karin.
Online nastava je spremna
Kaže da je ukupno iseljenih stanovnika s tog područja 912. S tog popisa će izvući broj djece i osigurati im online nastavu, a Ministarstvo će im osigurati svu potrebnu opremu da ne upisuju druge nego da ostanu vezani za svoje škole.
"Srednja škola Petrinja je i tijekom pandemije bila spremna za online. Mi smo prvo polugodište uspjeli odraditi s minimalnim izostancima, ali škola je spremna za online. U procesu smo preseljenja u jednu privatnu kuću, odnosno zgradu koju smo iznajmili i tu ćemo biti moguće osigurati sve administrativne poslove, a moći će tu raditi i učitelji koji to ne mogu doma", rekao je Milan Orlić, ravnatelj Srednje škole Petrinja.
Što se tiče nastavnika, tri do četiri osobe ima kuće koje treba rušiti, ljudi preslaguju svoje živote. "Što se tiče korone, u prvom polugodištu nam je trebalo sedam do deset dana da se posložimo, da sve učenike povežemo, podijelili smo tablete i računala. Sada smo stavili anketu na stranice škole da nam se jave učenici koji nemaju opremu. Mislim da će biti veliki problem, jer su oni sada u kamp-kućicama i kontejnerima, mislim da će najveći problem biti dostava dizala za agregate, jer im trebaju struja i internet. Oprema će sigurno do njih stići i ne mora netko biti u Petrinji da bi pratio nastavu", ističe.
Vježbe evakuacije
Dražen Štajduhar, načelnik Sektora za smanjenje rizika od katastrofa Ravnateljstva civilne zaštite, rekao je da nema sistemske edukacije o katastrofama, ali da oni iz Ravnateljstva civilne zaštite na tome rade s Agencijom za odgoj i obrazovanje. "Različiti rizici zahtijevaju različita postupanja i što se tiče potresa valjalo bi se ponašati sukladno uputama", rekao je.
"Učenici za vrijeme potresa ne bi trebali paničariti. Ravnatelji i nastavnici bi trebali djeci objasniti da živimo u okruženju kojima prijete različite katastrofe. U slučaju potresa najbolje je sakriti se ispod stola i odmaknuti se od staklenih površina, te ne bježati odmah van. Kada prođe prvi val potresa treba planski napustiti prostor. Treba znati da ne ubija potres nego zgrade i predmeti i zato treba planski napustiti prostor. Plan je da prvi dan u zagrebačkim školama počne s vježbama evakuacije", objasnio je.
"U Zagrebu se trese već godinu dana i moramo naučiti živjeti s time. Obilazeći sad ova područja, vidjeli smo da su škole sigurna mjesta, a sada će se raditi s učenicima i te vježbe. Osnovno je da moramo brinuti o sigurnosti i zdravlju naših učenika", dodaje.