Takve izmjene zakona priprema novi ministar graditeljstva Ivan Vrdoljak.
Država bi osigurana povoljne kredite, a građani bi za njih državi jamčili upravo tim nekretninama koje legaliziraju.Ministar Vrdoljak nije želio govoriti o detaljima, dok ne budu do kraja definirani. Uskoro će, najavljuje, formirati radnu skupinu čiji će zadatak biti napraviti izmjene zakona o legalizaciji bespravne gradnje koje bi cijeli proces trebale učiniti bržim i jednostavnijim.
A sigurno je i da će bespravni graditelji zahtjev moći podnositi i nakon 31. prosinca 2012., kao što je propisano sadašnjim zakonom, koji je lani donijela bivša vlast. Budući da podnošenje zahtjeva ide jako sporo, a procjenjuje se da je u Hrvatskoj od 150 do 200 tisuća bespravno sagrađenih objekata kojima je država omogućila legalizaciju, nova vlast procijenila je kako je rok do kraja godine prekratak.
"Vlada mora odlučiti želi li legalizirati bespravne objekte ili ne. A ako želi, onda to mora biti brzo i jeftino, a prema sadašnjim zakonskim rješenjima je sporo i skupo", kaže Vrdoljak zaJutarnji list.
Građani će državi jamčiti nekretninama
Najavljuje tako da će biti promijenjena i kategorizacija objekata za legalizaciju jer, kako kaže, ne može se u isti koš trpati poljoprivredne objekte i apartmane na moru. Na koji način i što će to značiti, nije želio otkriti. No, zato jasno najavljuje da će država pomagati građanima koji nemaju novca za troškove legalizacije. Da bi se, primjerice, legalizirala kuća u Zagrebu od 200-tinjak kvadrata, trebat će i do 100 tisuća kuna - za dokumentaciju, komunalnu naknadu, vodni doprinos te kaznu za nezakonit objekt u prostoru.
Mnogi građani taj novac nemaju. Kako se za te troškove ne može dobiti običan stambeni kredit, Vrdoljak najavljuje da će država osigurati kreditne linije.
"Država bi osigurala povoljne kredite, a građani bi za njih državi jamčili upravo tim nekretninama koje legaliziraju", objasnio je ministar Ivan Vrdoljak.