prijedlog /

Različiti za jedno radno mjesto: Ne rade svi učitelji jednako pa ne mogu svi imati iste koeficijente

Image
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Vanjsko tijelo bi dodatnim edukacijama i kontrolama odlučivalo koji koeficijent pripada kojem profesoru

27.10.2019.
10:13
Dusko Jaramaz/PIXSELL
VOYO logo

Masovno povećanje koeficijenata složenosti poslova za sve učitelje, profesore i nastavnike u osnovnim i srednjim školama za šest posto, koliko su sindikalni predstavnici tražili od Vlade, nije garancija za očuvanje digniteta članova tog iznimno važnog sektora, piše u nedjelju Večernji list.

Sindikalci i političari nemaju snage, a čini se ni volje, osim međusobnih ucjena koje se prelijevaju preko učeničkih leđa, otisnuti se dužim i težim putem i učiteljima doista dati na važnosti. A borba s koeficjentima svakako čeka ili ovu ili bilo koju nadolazeću Vladu, navodi dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravi put u toj borbi značio bi – za jedno radno mjesto tri različita koeficijenta, ističe Večernji list.

Najveći za iznimne nastavnike, srednji i najniži koeficijent za one nastavnike čiji rad nije bio dovoljan, čiji učenici ovise o instrukcijama, nisu usvojili gradivo ili nisu u godini dana napravili bilo kakav pomak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vanjsko tijelo bi dodatnim edukacijama i kontrolama odlučivalo koji koeficijent pripada kojem profesoru i na osnovi njihovih procjena Ministarstvo bi isplaćivalo plaću, a neovisno tijelo pritom bi trebalo pratiti uspješnost, donosi Večernji list.

20 dana za dogovor o plaćama

HDZ-u i HNS-u ostala su još dva i pol tjedna da se pokušaju dogovoriti i usuglasiti stavove oko koeficjenata i plaća učitelja i profesora, piše u nedjelju Jutarnji list, podsjećajući da je 15. studenoga krajnji zakonski rok u kojemu Vlada mora Saboru uputiti prijedlog proračuna.

Sve do do toga datuma je moguće očekivati zauzimanje zajedničkog stava u odnosu na koeficijente i plaće profesora, navodi dnevnik.

Na naše Jutarnjeg lista hoće li biti razgovora o najnovijem prijedlogu koji je HNS stavio na stol, a to je da se u proračun za iduću godinu ugrade kompenzacijske mjere za prosvjetare, u Vladi su odgovorili da će se nastaviti razgovori unutar Vlade i s koalicijskim partnerima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno su, međutim, skrenuli pažnju na izjavu ministra unutarnjih poslova i potpredsjednika Vlade Davora Božinovića koji je HNS-u poručio da se "grdno vara onaj tko misli da može HDZ ucjenjivati, te da je HDZ spreman izaći na izbore".

Plaće će temeljem rasta osnovice i poreznih rasterećenja rasti preko 20 posto u našem mandatu, a izradi proračuna pristupamo odgovorno, vodeći računa o stabilnosti javnih financija i nastavku gospodarskog rasta na zdravim osnovama, poručili su iz Vlade uz napomenu da će se nastaviti razgovori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kompenzacijska mjera koju HNS predlaže značila bi da se učiteljima na ime povećanja koeficijenata na godišnjoj razini isplati dodatnih 150 milijuna kuna te da ta mjera bude na snazi u prijelaznom razdoblju, dok se ne provede usklađivanje koeficijenata u svim službama što je najavio premijer Andrej Plenković, navodi dnevnik.

U HDZ-u za sada nema službenog stava prema najnovijem HNS-ovom prijedlogu s kojim bi se išlo na ruku učiteljima i profesorima, ali se ipak ne bi do kraja ispunili zahtjevi zbog kojih su stupili u štrajk.

"Kompenzacijske mjere uopće nisu dogovorene, a nije ni sigurno hoćemo li o njima razgovarati. Plaće učitelja uopće nisu tako loše kao što se to prikazuje", kaže Jutarnjem listu osoba iz vrha HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo