Nakon afera s političarima, sucima, nogometnim transferima, vjetroelektranama, polarnim medvjedima, cipelama i još svačim nečim, Hrvatska ima svoju prvu pravu insider trading aferu. To znači trgovanje dionicama ili drugim vrijednosnim papirima neke tvrtke, ali temeljem nejavnih, dakle tajnih ili povlaštenih informacija o tom poduzeću.
I to je kazneno djelo širom svijeta, pa i u Hrvatskoj. U centru afere ovaj put je Hrvatska narodna banka (HNB). Oko 40 zaposlenika HNB-a, a među njima je čak i guverner Boris Vujčić i njegova zamjenica trgovali su vrijednosnim papirima banaka. Dakle istih onih banaka za čiji nadzor su zaduženi i o kojima znaju sve ono što svi ostali ulagači na tržištu ne smiju i ne mogu znati.
Tijekom 20 godina ekipa iz banke istrgovala je 400 sumnjivih transakcija vrijednih više od 10 milijuna kuna. HNB je prvo odaslao bizarno priopćenje u kojem ne demantiraju ništa od optužbi, potpuno ignoriraju da postoji kazneni zakon i poručuju da u Zakonu o Hrvatskoj narodnoj banci ne piše ništa o tome da se to što su radili, ne smije raditi. To je otprilike kao da kažu da u Zakonu o HNB-u ne piše ništa o tome da se ne smije krasti uredski namještaj ili slupati službeni automobil - pa je to onda valjda OK.
Naravno, oporba je odmah skočila na noge i traže se ostavke od guvernera naniže. A o čemu se ustvari radi i kakva je uloga guvernera Vujčića i njegove zamjenice Sandre Švaljek za Direkt je objasnio novinar Indexa koji je razotkrio cijelu aferu, Ilko Ćimić.
"Upravo zato jer je HNB regulator za banke koje posluju u Hrvatskoj, HNB-u je u svakom mogućm trenutku dostupna informacija o bankama koju nemaju obični ljudi", govori Ćimić pa dodaje kako je poseban problem u činjenici da ne govorimo o pojedinačnim slučalejvima HNB-a u kojima je pojedini zaposlenik tu i tamo mešetario s vrijednosnicama banaka s kojima surađuje. "Nego je to bila konstanta i to je njihova najveća odgovornost, prije svega guvernera Borisa Vujčića", dodaje.
"HNB ne samo da nadzire banku nego uređuje i monetarnu politiku. Ne samo da su bili insajderi, nego su bili super insajderi", zaključuje.