Agrokor od kojeg ovisi golemi dio hrvatskog gospodarstva u ovom trenutku je na samom vrhuncu krize. Loše vijesti izmjenjuju se jedna za drugom, sve jedna lošija od druge.
Zadnja, ali još nepotvrđena vijest je da je jedan od velikih dobavljača Agrokora aktivirao svoje zadužnice, ako to još nije učinio, što bi moglo izazvati stampedo prisilne naplate koji bi mogao potpuno blokirati kompaniju.
A sve je krenulo oko 16 sati kada su ruski bankari objavili da je Agrokor lažirao svoja financijska izvješća.
Oko svega toga je večeras održan i hitan sastanak ključnih dobavljača s ruskim bankarima. Sve prati reporter RTL-a Boris Mišević.
Osobito je neugodna situacija za ministra financija Zdravka Marića. Naime, on je od 2011.- 2015. u Agrokoru bio izvršni direktor za strategiju i tržište kapitala. Već ga se počelo prozivati za odgovornost po tom pitanju.
POGLEDAJTE JOŠ:
>> Zagrebačka burza u crvenom: pad Crobexa za tri posto, potop Agrokorovih izdanja
>> Ako stvari krenu po zlu: Todorić očistio obiteljsku rezidenciju i osigurao djecu
No, u ministarstvu financija tvrde kako se ministar Marić u Agrokoru uopće nije bavio niti je bio nadležan za izradu financijskih izvještaja. I doista po opisu posla to je bio djelokrug prvog financijaša Agrokora a to je zadnje dvije godine Ivan Crnjac, izvršni potpredsjednik Agrokora za financije i bliski prijatelj obitelji Todorić. Ali i bez ove afere Crnjac je prvi na odstrelu Agrokorovih vjerovnika, osobito banaka, koje na to mjesto žele postaviti čovjeka od svog povjerenja.
Gdje se i na kojim stavkama u Agrokoru eventualno neistinito prikazivalo stanje dugova zasad je još nepoznanica, ali evo što su o stanju dugova za sada utvrdili financijski analitičari. Dakle samo tijekom ove godine Agrokor svojim investitorima po razno raznim osnovama, od kamata i obveznica do faktoringa i raznih drugih dospijeća, mora platiti minimalno 450 milijuna eura.
Po procjeni naših analitičara goruće pitanje je dug dobavljačima s preko 150 dana kašnjenja u plaćanju a on prema njihovoj procjeni iznosi oko 2,5 milijarde kuna ili oko 300 milijuna eura. Kad se zbroje sve obaveze Agrokoru za tekuću likvidnost i otplatu obaveza ove godine treba oko 750 mil eura. Obzirom da je Agrokor početkom godine u siječnju od Sberbanke već dobio novi kredit od 60 milijuna eura, a plaćeno je i oko 50 milijuna kamata i dospjelih mjenica do kraja godine ostaje rupa od najmanje 600 milijuna eura.
Ali to je samo tek zagrijavanje za vruću 2018. Agrokoru tada dospijeva minimalno 300 milijuna eura kamata, i 500 milijuna eura glavnice raznih kredita. I onaj najteži, nemilosrdni PIK loan kredit za koji je Ivica Todorić založio kompletno vlasništvo nad Agrokorom u iznosu od 535 milijuna eura. Dakle samo po toj osnovi u 2018. Agrokoru treba minimalno 1 milijarda eura svježeg novca. I sad ruski bankari kažu da ni to nije sve, da su pronašli još veće dugove nego što su prikazani.
Inače, vijest o lažiranju financijskih izvještaja Bloomberg je objavio u 15.45, taman da prije zatvaranja burzi Agrokorove obveznice i dionice ponovo zarone i to jako duboko. Obveznice su tako u Frankfurtu, Berlinu i Sttutgartu potonule za više od 10 posto, na samo 42 posto svoje nominalne vrijednosti. Toliko su otprilike potonule i dionice Agrokorovih kompanija na Zagrebačkoj burzi: najviše su stradali Ledo i Jamnica koji su pali za oko 12, to jest 15 posto.
U svakom slučaju sve je bliži trenutak kada će ovako ili onako morati intervenirati ili se bar oglasiti i hrvatska Vlada, čeka se povratak premijera Plenkovića s Malte.