Iako se svake godine zabilježi poneki slučaj mišje groznice, ove godine bolest se pojavila izrazito rano, već početkom siječnja.
"Stoga vrhunac epidemije mišje groznice očekujemo potkraj proljeća i početkom ljeta", rekao je u ponedjeljak na konferenciji za medije Ilija Kuzman, ravnatelj Infektivne bolnice "Fran Mihaljević". Uzrok izbijanja bolesti je vrlo blaga zima koja je pogodovala razmnožavanju miševa i ostalih glodavaca koji obitavaju u šumama.
Kako je riječ o parku prirode, deratizacija nije moguća, pa će se u suradnji sa Šumarskim i Veterinarskim fakultetom mapirati točna žarišta zaraze. Posljednja epidemija u Hrvatskoj bila je 2002. godine, kada je oboljelo više od 400 osoba.
Kako se zaštititi
Zavod za javno zdravstvo objavio je na svojoj stranici i upute kako se zaštititi od mišje groznice, pa navode da su bolesti najviše izloženi oni koji borave u prirodi, budući da se zaraza ne prenosi među ljudima nego udisanjem (prašina onečišćena izlučevinama zaraženih šumskih životinja) ili unosom uzročnika u usta (onečišćene ruke, hrana, piće). Zato npr. za vrijeme izleta ne treba hranu i piće ostavljati izravno na tlu, treba održavati higijenu ruku, izbjegavati piti vodu iz neuređenih šumskih izvora i lokvica, izbjegavati ležanje izravno na šumskom tlu, ne loviti ili dirati šumske glodavce ili druge životinje...