Vrhovni sud naložio je novo suđenje i ukinuo osuđujući dio presude od dvije godine zatvora varaždinskom gradonačelniku Ivanu Čehoku zbog pogodovanja tvrtkama Davora Patafte koji je za poticanja na zlouporabu položaja ukinutom presudom bio osuđen na godinu i osam mjeseci zatvora.
Na djelomično uvjetnu kaznu od godine i pol ukinutom presudom zagrebačkog Županijskog suda osuđena je bila i članica uprave Pataftinih tvrtki Narcisa Huljev.
Vrhovni sud je utvrdio da je prvostupanjski sud počinio bitnu povredu odredaba kaznenog postupka jer je odbio dokazne prijedloge optuženika i ovlaštenog tužitelja bez ikakvog obrazloženja razloga odbijanja.
"Za dio odbijenih dokaznih prijedloga prvostupanjski sud čak ni ne obrazlaže o čijim je dokaznim prijedlozima riječ, na koje okolnosti su predloženi niti razloge njihova odbijanja.
Odbijanjem dokaznih prijedloga obrane bez obrazloženja je teško povrijeđeno pravo na pravično suđenje zajamčeno Ustavom Republike Hrvatske i Konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda", ističe Vrhovni sud.
Time je, dodaju, i povrijeđeno pravo na obranu koja povreda je mogla utjecati na presudu. Potpuni izostanak obrazloženja odbijanja velikog broja dokaznih prijedloga obrane čini presudu proizvoljnom.
Pored toga, za dio optužbi prvostupanjski sud u presudi nije dao ocjenu proturječnih dokaza, a što je također moglo utjecati na presudu, izvijestio je Vrhovni sud.
Na novom suđenju ponovno će se provoditi svi dokazi
Ističu da će prvostupanjski sud iznova provesti raspravu u tom dijelu optužbe, a u ponovljenom postupku ponovno izvesti i ocijeniti sve ranije izvedene dokaze, a po potrebi i nove. Potom će donijeti novu, na zakonu zasnovanu odluku, koju će valjano obrazložiti.
Vrhovni je sud u preostalom dijelu potvrdio prvostupanjsku oslobađajuću odluku.
Uskok je Čehoka i ostale teretio za nezakonitu zamjenu zemljišta s Pataftinim tvrtkama te malverzacije sa zemljištem za izgradnju POS-ovih stanova i nepravilnosti oko upravljanja varaždinskim aerodromom. Još na prvostupanjskom suđenju Čehok je oslobođen za prvu točku optužnice da je mimo javnog natječaja jednoj od Pataftinih tvrtki dao posao zbrinjavanja otpada.
Prema tvrdnjama iz Uskokove optužnice navodne nezakonitosti događale su od kraja 2007. do sredine 2011. Osim Čehoka, Patafte i Narcise Huljev, Uskok je teretio Tomislava Kezelja i Hrvoja Vojvodu koji su također oslobođeni u prvom suđenju te tri Pataftine tvrtke.
Zbog ove afere Čehok je u srpnju 2014. dao ostavku na gradonačelničku dužnost, iz istražnog zatvora u Remetincu gdje je proveo više od mjesec i pol dana. U međuvremenu je ponovno izabran za varaždinskog gradonačelnika, a najavio je i novu kandidaturu za tu dužnost na predstojećim lokalnim izborima.
Posljednje izmjene Zakona o lokalnim izborima predviđaju da se na izborima ne mogu kandidirati pravomoćno osuđeni na najmanje šest mjeseci zatvora ili oni kojima je ta kazna zamijenjena radom za opće dobro ili uvjetnom osudom.