Vremenske prilike veliki su saveznik ili neprijatelj gasitelja pa se s velikom pozornošću prati vremenska prognoza o kojoj itekako ovisi prognoza požara i njegova širenja i gašenja.
U studiju RTL-a Danas pridružila nam se Dunja Mazzocco Drvar.
Tijekom prošle noći vjetar je na opožarenom području puhao brzinom od oko 50 kilometara na sat, a udari su dosezali i oko 90. Na grafici se može vidjeti da je vjetar bio najjači u zadarskome zaleđu i osobito na području između Benkovca i kanjona rijeke Krke. Ujutro je vjetar oslabio i zatim okrenuo na sjeverozapadnjak, koji je gasiteljima manje neugodan od bure jer nije tako mahovit.
Umjereno jakog sjeverozapadnjaka bilo je samo u uskom obalnom pojasu, odnosno u niskom dijelu Ravnih kotara, a brzine vjetra bile su opet između 15 i 30 kilometara na sat. Upravo u ovim trenucima i sjeverozapadnjak je u slabljenju, a nastavak ovog prikaza pokazuje situaciju tijekom noći. Sljedećih sati opet će okretati na buru. Bura je izrazito ovisna o reljefu kroz koji puše, a on je najčešće i zakreće, no gasitelji koji poznaju teren to svakako znaju. Najjača je u kanalima gdje se spušta na obalu i noćas će opet nešto jače puhati upravo na području kanjona rijeke Krke, između Benkovca i Drniša. Sve u svemu, to će biti brzine vjetra znatno manje nego protekle noći.
![Image](https://d19p4plxg0u3gz.cloudfront.net/dfb06ecc-8f1b-11ec-bb5f-0242ac120020/v/42bc9a34-9d0c-11eb-a404-cedfb09875dd/1280x1280-42bcbbf4-9d0c-11eb-8f97-cedfb09875dd.webp)
Dunja Mazzocco Drvar
Nažalost, oblaka koji nose kišu nema u krugu od tisuću kilometara. Situacija je to u kakvoj se nalazimo već mjesecima. Posljednja prava kiša na šibenskome području pala je 29. travnja, a oko Zadra krajem lipnja. Tijekom cijeloga ljeta u ovome dijelu Dalmacije palo je jedva dvadeset do trideset litara kiše po četvornome metru što iznosi petnaestak posto prosječne ljetne količine.