Migranti koji su zbog nesreće ostali u Hrvatskoj, najvjerojatnije će zatražiti azil, u suprotnom moraju napustiti zemlju. Ključan će biti iskaz vozača iz Srbije. Voditelj Službe organiziranog kriminaliteta Dejan Dretar kazao je kako policija s teško ozlijeđenim vozačem još nije razgovarala.
Intenzivno se radi na slučaju
''Još uvijek se nalazi u zdravstvenoj ustanovi, po odobrenju doktora, on će biti preuzet i nad njim će se provesti kriminalističko istraživanje'', rekao je Dretar.
Dretar tvrdi kako je za sada teško reći je li riječ o krijumčaru ljudima.
''Mogu samo reći da i djelatnici Ravnateljstva i službe Kriminalističke policije PU Brodsko-posavske intenzivno rade na slučaju. Izvidi kaznenih djela su tajni, ali prema indicijama, postoji mogućnost da su migranti preuzeti, tj. da su ušli u kamion na području Hrvatske''', izjavio je Dretar.
O krijumčarenje preko teritorija RH slušamo već dugo. Dretar komentira kako još od velikog migrantskog vala 2015. vidi se povećanje ovog kaznenog djela. Lani je bilo 698 evidentiranih kaznenih djela, a u prva dva mjeseca ove godine 88 takvih slučajeva.
Dretar je napomenuo kako od svih 692 krijumčara koja su bila uhićena prošle godine, samo 298 su hrvatski državljani. Kada je riječ o stranim državljanima, to poskupljuje i produžuje istragu.
''Kao što vidimo s terena, Bosna i Hercegovina je veliki bazen zaostalih migranata, a vidimo da nam povremeno i s područja Republike Srbije također ulaze nezakoniti migranti'', izjavio je voditelj Službe organiziranog kriminaliteta.
''Mi vjerujemo, a i u stalnim smo kontaktima s kolegama iz Slovenije, da ono što ne zahvatimo mi, zahvate oni'', kazao je Dretar.
Predviđa se da će dolaskom proljeća biti povećan bro pokušajaj nezakoniti prelaska granice. Prošle godine se dogodio pa zbog epidemiološke situacije i zatvaranje granica.