NEOBRANE VOĆKE /

Vlasnik plantaže očajan: 'Nema mi tko obrati trešnje! Nezaposleni neće, a najviše je kriv idiotski zakon‘

Image
Foto: Sanjin Strukić / PIXSELL

'Od mojih 7600 stabala trešanja bit ću sretan ako oberem njih petnaestak posto. Neobrano će ostati oko 6500 stabala, što će mi napraviti gubitak od 1,5 milijuna kuna', kaže Zlatan Kljaković Gašpić

23.6.2022.
23:23
Sanjin Strukić / PIXSELL
VOYO logo

Iako su trešnje ove sezone rodile iznad očekivanja, nedostaje berača koji bi ih obrali. Stoga mnogi uzgajivači umjesto zarade zbrajaju gubitke. Jedan od njih je Zlatan Kljaković Gašpić, predsjednik Udruge "ZG trešnja", iz sela Majkovec nedaleko od Svete Helene. On je jedan od najvećih proizvođača trešanja u Hrvatskoj, ali ove godine bit će sretan ako uspije otplatiti samo troškove proizvodnje.

'Bit ću sretan ako oberem 15 posto stabala'

''Ne znam što bih rekao jer i kada imamo dobre vremenske uvjete i sjajan urod, mi jedva spajamo kraj s krajem. Ovo je katastrofa, od mojih 7600 stabala trešanja na 3,2 hektara bit ću sretan ako oberem njih petnaestak posto. Neobrano će ostati oko 6500 stabala, što će meni napraviti gubitak od oko 1,5 milijuna kuna, a državi ono što je mogla naplatiti preko PDV-a od 13 posto pa vi računajte'', kazao je Kljaković Gašpić za Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlog je, kaže, vrlo jednostavan - komplicirana birokratska procedura za dobivanje dozvola za uvoz radne snage i opća nezainteresiranost nezaposlenih s burze rada.

Stranci se javljaju, ali ishođenje viza traje mjesecima

Njegove nevolje počele su u rano proljeće kada je shvatio da će teško naći dovoljno berača za svoj urod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Kod ovih naših sa zavoda moramo imati svu papirologiju i plaćati im mirovinsko i zdravstveno, a dogodi se da netko nakon dva dana otvori bolovanje i ne možeš mu dati otkaz. Kod stranaca je još veća muka. Javljaju mi se preko agencija poljoprivredni radnici s iskustvom iz Indije, Nepala, Bangladeša, ali nemaju naše radne vize i boravišne dozvole. Prema našem idiotskom zakonu, procedura ishođenja istih dozvola traje od 3 do 4 mjeseca. Inicijativa za 10 radnika iz Nepala koju sam pokrenuo prema zakonom propisanoj proceduri krajem ožujka ove godine je propala jer su mi iz policije u Sv. Ivanu Zelini javili prije mjesec dana da ću dozvole dobiti tek u kolovozu, kada mi više ne budu trebale. Nije policija kriva nego zakonodavac koji je donio takav birokratski, glup, nepraktičan i štetan zakon'', ogorčeno je rekao Kljaković Gašpić za Jutarnji list.

Kaže da na našem tržištu voća vlada sedamdesetak uvoznika koji uništavaju domaću proizvodnju uz prešutno odobrenje države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo