Postupak traženja i odabira strateškog partnera Croatia Airlines provodit će višečlano, međuresorno povjerenstvo, s glavnom zadaćom razmatranja daljih koraka za dovođenje kvalitetnog i iskusnog partnera u zračnom prometu koji će pridonijeti budućem razvoju i konkurentnosti te kompanije, odlučila je u četvrtak Vlada.
Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković naglasio je na sjednici Vlade da jeNacionalnim programom reformi 2018. utvrđeno da se daljnji razvoj i unapređenje poslovanja društva Croatia Airlines može realizirati samo s ozbiljnim strateškim partnerom te se stoga pokreće postupak njegovog traženja i za to osniva Povjerenstvo za provedbu postupka i predlaganje odabira strateškog partnera.
"Glavna zadaća Povjerenstva je razmatranje mogućih daljnjih koraka za dovođenje kvalitetnog strateškog partnera sa značajnim iskustvom u civilnom zrakoplovstvu, koji bi uz ostalo osigurao širenje prometne mreže te povećanje tržišnog udjela te Croatia Airlinesa. Pri tome treba imati u vidu važnost redovitog i cjelogodišnjeg povezivanja u domaćem i međunarodnom zračnom prometu te potrebu za snažnom potporom daljnjem razvoju turističkih potencijala Hrvatske, kao i sudjelovanje u obnovi flote i dokapitalizacije za budući razvoj tog nacionalnog zračnog prijevoznika", istaknuo je Butković.
Novo je povjerenstvo sastavljeno od 10 članova, pri čemu će ministar Butković bit njegov predsjednik, dok su članovi Tomislav Mihotić (državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture), Jure Šarić (pomoćnik ministra mora, prometa i infrastrukture), Andreja Metelko-Zgombić (državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova), Zdravko Zrinušić (državni tajnik u Ministarstvu financija), Krunoslav Katičić (državni tajnik u Ministarstvu državne imovine), Tomislav Pokaz (savjetnik predsjednika Vlade), Zlatko Mateša (predsjednik Nadzornog odbora Croatia Airlinesa), Nataša Munitić (zamjenica predsjednika Nadzornog odbora Croatia Airlines) te Jasmin Bajić (aktualni predsjednik Uprave Croatia Airlines).
Povjerenstvo je dužno provesti postupak traženja te predložiti Vladi odabir strateškog partnera Croatia Airlinesa sukladno važećem zakonodavstvu RH i EU, tako da se osigura da vlasništvo i upravljanje nad tom nacionalnom zračnom kompanijom mora biti u većinskom vlasništvu pravnih ili fizičkih osoba iz EU, a s ciljem održavanja operativne licencije zračnog prijevoznika.
Odluku o odabiru strateškog partnera donosi Vlada na prijedlog Povjerenstva.
Cijelom tom postupku je prethodila odluka Vlade iz siječnja 2018. da se Croatia Airlines vraća na listu tvrtki od strateškog i posebnog interesa RH, da bi nakon toga, u travnju 2018. u Nacionalnom programu reformi naveden cilj da joj se razvoj osigura kroz kvalitetno strateško partnerstvo.
Slijedom toga, trenutno je u završnoj fazi i rujnu 2018. pokrenut
ograničeni dvostupanjski postupak nabave usluga financijskog
savjetnika za razradu modela dokapitalizacije Croatia Airlines i
pronalaska strateškog partnera, o čemu se do sada nije ni od kuda
izvijestilo je li se i tko sve javio na tu nabavu.
Vlada je u četvrtak u Sabor uputila i konačni prijedlog Zakona o
vinu, kojim se predlaže smanjenje administrativnih
opterećenja hrvatskih vinara, a donijela je i zaključak o
financiranju projekta izgradnje mosta preko rijeke Save kod
Gradiške sa spojnom cestom, pri čemu je procijenjena vrijednost
dijela projekta koji financira Hrvatska 520,5 milijuna kuna bez
PDV-a.
Vlada je poduprla i realizaciju projekta rekonstrukcije starog
mosta u Trogiru te je zadužilo Ministarstvo mora, prometa i
infrastrukture da suradnji s HC-om osigura izradu projektne
dokumentacije i dobivanje svih suglasnosti i dozvola potrebnih za
njegovu realizaciju.
Vlada je donijela i odluku o davanju koncesije društvu
Plinacro za posebnu upotrebu pomorskog dobra u svrhu izgradnje i
korištenja magistralnog plinovoda Zlobin - Omišalj na području
grada Kraljevice i općine Omišalj, a njegova izgradnja je bitna
kako bi se osigurala otprema plina iz budućeg terminala za
prirodni ukapljeni plin na otoku Krku.
Vlada je na sjednici u četvrtak uputila poziv vijećima nacionalnih manjina da predlože kandidate za imenovanje sedam članova te udrugama nacionalnih manjina i drugim organizacijama manjina, vjerskim zajednicama, pravnim osobama i građanima pripadnicima nacionalnih manjina da predlože kandidate za imenovanje pet članova Savjeta za nacionalne manjine, s obzirom na istek mandata sadašnjim članovima Savjeta.
Vlada je donijela i odluku o uspostavi nacionalne mreže suradnje na području izbora za Europski parlament (EP) odnosno suradnje u području transparentnosti na internetu, zaštite od kibernetičkih incidenata i borbe protiv kampanja dezinformiranja u kontekstu izbora za EP.