Zbog ultimatuma i pritisaka braniteljskih udruga, prije dva mjeseca otkazan 3. Festival ojkača danas je ipak održan u Petrinji. No, ta manifestacija u organizaciji Srpskog kulturnog društva "Prosvjeta", na kojoj su nastupila pjevačka društva iz Petrinje, Mošćenice, Benkovca, Vojnića, Strmice, Hrvatske Kostajnice, Viškova, Vrginmosta i Beograda proglašena je događajem visokog rizika pa je imala veliko policijsko odigiranje.
Usprkos visokoj napetosti, festival je mirno priveden kraju iako su ispred Hrvatskog doma u Petrinji, gdje je održan, došli i članovi braniteljskih udruga. Sa sobom su donijeli transparent s natpisom "Tko je osuđen za zločine na Banovini – Petrinja, Kostajnica, Baćin, Kostrići, Banska Struga, Glina, Joševica", piše Jutarnji list.
Dumbović: Ojkanju nije mjesto u Petrinji
U ime ogorčenih branitelja, Darko Dumbović, predsjednik koordinacije braniteljskih udruga Petrinje, izrazio je nezadovoljstvo što se festival ojkanja koje, po njegovim riječima, nikada nije bila tamošnja lokalna tradicija, održava baš u Petrinji, gradu koji je pretrpio velika razaranja i ljudske gubitke u Domovinskom ratu.
"Nismo zadovoljni, ovom festivalu nema mjesta u Petrinji, posebno ne kako je prvotno zamišljen, da to bude festival samo srpskih društava. A ojkanje nije samo srpsko, ono je i hrvatsko, i bošnjačko", kazao je Dumbović.
Dumbović: Petrinja je otvoren grad, nismo za zabrane
S druge strane, njegov prezimenjak, a zamalo i imenjak, Darinko Dumbović, gradonačelnik Petrinje, poručio je da je Petrinja "otvoren, tolerantan i multikulturan grad" te da se stoga protivi ikakvim zabranama. Saborski zastupnik SDSS-a Boris Milošević u sličnom je tonu otvorio festival rekavši kako je "lijepo pjevati" te da "tko pjeva zlo ne misli".
Na otvorenju festivala pročitano je i pismo potpore koje je orgaizatorima festivala uputila ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek. Ona je dan ranije ustvrdila da se kultura, posebno nematerijalna kulturna baština poput ojkanja, ne bi smjela miješati s događajima iz nedavne prošlosti.