Međunarodni je dan borbe protiv siromaštva. Problem je to na svjetskoj razini s kojima se suočava i Hrvatska koja također nije izuzetak u crnoj statistici.
Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, stopa rizika od siromaštva za prošlu godinu iznosila je 18,3 posto što je nešto više od 700 tisuća stanovnika u Hrvatskoj. Pokazatelj za osobe u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti još je veći i iznosi 23 cijela 2 %.
Iako je minimalna plaća u Hrvatskoj 3400 kuna neto, mnogi takva primanja i dalje nemaju. Tako je prag rizika od siromaštva u 2020. godini za jednočlano kućanstvo iznosio 2927 kn mjesečno, dok je za kućanstvo sa dvije odrasle osobe i dvoje djece do 14 godina 6146 kuna.
A premijer Andrej Plenković ustvrdio je i da je Vlada u Nacionalnoj razvojnoj strategiji poručila kako mora napraviti sve da se smanji broj osoba koje u Hrvatskoj žive na rubu siromaštva i u siromaštvu.
"To je još uvijek preveliki broj, on je iznad 20 posto, mislim da ga kao uređena članica EU moramo smanjivati, a smanjujemo ga tako da, ne samo kroz socijalnu politiku, nego kroz politiku koja omogućuje rast plaća, prosječnih, medijalnih plaća, opće ozračje u društvu gdje ljudi imaju jednake šanse. Tako da su napreci u ovih naših 5 godina po meni vrlo vidljivi, oni su očiti. Oni možda nisu toliki koliki bismo mi htjeli, niti kako bi građani očekivali, ali u svakom slučaju, sve što radimo, radimo na tome da se u Hrvatskoj živi bolje", kazao je.