VIDEOKONFERENCIJA U ZAGREBU: /

Cappelli i ministri turizma EU-a o stanju i mjerama za turizam

Image
Foto: PIXSELL, Hrvoje Jelavić

Zbog globalne pandemije i njezinih izrazito negativnih posljedica na turizam u cijelom svijetu, pa i u EU i Hrvatskoj, teme razgovora su uglavnom o posljedicama pandemije

23.4.2020.
16:36
PIXSELL, Hrvoje Jelavić
VOYO logo

Ministri turizma iz EU-a u ponedjeljak će, 27. travnja, na inicijativu ministra turizma Garija Cappellija putem videokonferencije u Zagrebu razgovarati o utjecajima pandemije na turizam te mjerama za što brži oporavak tog sektora koji utječe i na brojne druge sektore, najavili su iz Ministarstva turizma.

Videokonferencija se organizira u sklopu hrvatskog predsjedanja Vijećem EU-a i njome će predsjedati ministar Cappelli kao resorni ministar države predsjedateljice Vijećem EU-a. Konferencija je ranije isplanirana, a da nije pandemije i problema koje je stvorila održala bi se u Dubrovniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PLENKOVIĆ S EUROPSKIM ČELNICIMA RAZGOVARAO O POKRETANJU TURIZMA: /

Raspravljali su o zajedničkim mjerama za turistički sektor

Image
PLENKOVIĆ S EUROPSKIM ČELNICIMA RAZGOVARAO O POKRETANJU TURIZMA: /

Raspravljali su o zajedničkim mjerama za turistički sektor

Zbog globalne pandemije i njezinih izrazito negativnih posljedica na turizam u cijelom svijetu, pa i u EU i Hrvatskoj, teme razgovora su uglavnom o posljedicama pandemije, ali i mjerama koje se mogu, i kako kaže ministar Cappeli, koje je potrebno poduzeti da bi se turistički sektor što brže oporavio nakon popuštanja restrikcija i ograničavanja putovanja i poslovanja.

"Koronavirus zaustavio je puno toga u svijetu, pa i gotovo u potpunosti poslovne turističke procese i putovanja, a sve države članice EU-a nalaze se u istoj, neizvjesnoj situaciji. Stoga je važno razgovarati i razmijeniti iskustva, jer sve nas muče ista pitanja, od toga kako osigurati funkcioniranje sustava u ovim okolnostima do stabilnosti cijelog gospodarstva, a time i turističkog sektora", poručio je Cappelli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Programi i planovi za suzbijanje sličnih ugroza

Najavio je i da će zbog svega toga s kolegama iz EU-a zaduženim za resor turizma razmijeniti i mišljenja o mogućim programima i planovima za suzbijanje sličnih ugroza u budućnosti za područje turizma, što će povezati i s hrvatskom inicijativom iz 2018., kada je na sastanku ministara turizma u Sofiji predstavio inicijativu za bolje pozicioniranje turizma u okviru EU.

"Ta je inicijativa upravo išla za tim da se na razini EU-a osnuje zajednički financijski fond za turizam, a s kojim bi bilo moguće brzo odgovoriti na potencijalne prijetnje i izazove u turizmu kao što je ova sada", ističe Cappelli.

Iznosi i podatke da je u turizmu u EU zaposleno gotovo 14 milijuna ljudi, te da u nekim zemljama-turističkim 'velesilama' u EU i svijetu, poput primjerice u Španjolskoj udjel turizma u BDP-u iznosi 12 posto, u Italiji 13 posto, a u Grčkoj oko 20 posto, što je slično kao i u Hrvatskoj.

To govori koliko je taj sektor važan i kao pokretač ostalih gospodarskih grana, pa mjere i pomoć koje idu za turizam pomažu i drugima, ocijenio je ministar, zaključujući i da je i zato sada i važnije da EU članice dogovore zajednički financijski okvir za pomoć turizmu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo