Tim hrvatskih ortopeda Klinike za dječje bolesti Zagreb (KDBZ) sredinom siječnja uspješno je izveo složeni operativni zahvat kojim je uspješno sanirano puknuće ligamenta na koljenu 13-godišnjaka. To je prvi takav operativni zahvat na djetetu u Hrvatskoj dosad, piše Dnevnik.hr.
Jedna od najčešćih ozljeda
Zahvat je izveo dr. Tomislav Ribičić, spec. ortopedije i voditelj Odjela za dječju ortopediju, uz asistenciju dr. Marijane Šimić Jovičić, spec. ortopedije i traumatologije.
Puknuće prednje križne sveze u koljenu jedna je od najčešćih ozljeda koljena, a liječenje te ozljede obavlja se isključivo operacijom, u kojoj se artroskopski radi rekonstrukcija puknute prednje križne sveze. Od bolesnika se uzima tetiva, najčešće sa stražnjeg dijela koljena kako bi se mogla napraviti nova križna sveza.
Minimalno invazivan
Ovim operativnim zahvatom puknuti ligament artroskopski se vraća na svoje primarno hvatište, gdje se nanovo i fiksira. To je minimalno invazivan i biološki operativan zahvat, koji ima blaži učinak na dijete te i brži očekivani oporavak.
"Minimalno invazivan zahvat znači da je napravljen artroskopski, a to pak znači da se naprave samo dva mala reza po pola centimetra te se s kamerom ulazi u zglob, što je i inače standardna procedura za liječenje tih sportskih ozljeda. Kroz drugi rez ulazi se s radnim instrumentom. Mi smo postojeći ligament koji je puknut, a mora biti puknut na određenom mjestu i moraju se poštovati indikacije, što na sreću najčešće i jest slučaj kod djece, vratili na njegovo mjesto, prošili ga, ojačali ga i fiksirali. Znači, tu nema potrebe za rekonstrukcijom, što se najčešće može čuti kod istovjetnih ozljeda sportaša", kaže dr. Ribičić za Dnevnik.hr.
Nitko u RH to nije napravio
Prednost ovog zahvata jest to što se može koristiti u ranoj dječjoj i adolescentskoj dobi, ali ga je potrebno izvesti unutar dva do tri tjedna nakon ozljede.
"Koliko je meni poznato, u Hrvatskoj na djeci nitko nije napravio taj zahvat, koji se odnedavno počeo vraćati u Europi i svijetu na velika vrata. Jako sam zadovoljan kako je sve to skupa prošlo. Bitna je poruka da se sad zna da se taj zahvat radi i kod nas, da je to dostupno djeci i adolescentima do 18 godina starosti. Jedino se mora doći na vrijeme i imati zadovoljene uvjete za taj operativni zahvat uz napravljenu magnetnu rezonancu", kaže dr. Ribičić koji je naveo kako je sretan što je taj zahvat odsad dostupan i djeci u Hrvatskoj.
"Zahvat je relativno kratak i relativno jednostavan i nije bio problem u tehničkom smislu to napraviti", izjavio je voditelj Odjela za dječju ortopediju, te ustvrdio kako sam zahtjev ne traje dugo.
Lider u liječenju sportskih ozljeda
Zbog uspješno izvedenog operativnog zahvata Klinika za dječje bolesti Zagreb postaje lider u liječenju sportskih ozljeda koljena djece u Hrvatskoj, ali i regiji, a voditelj Odjela za dječju ortopediju očekuje da se to u Hrvatskoj i adekvatno prepozna.
"Moja su očekivanja da ćemo ovaj zahvat definitivno etablirati i da ćemo biti još više prepoznati u Hrvatskoj kao centar koji to može adekvatno i kvalitetno napraviti", kaže Ribičić koji se nada da će KDBZ dobiti adekvatnu potporu kad se pokaže potreba za nabavkom nove medicinske opreme.