U povodu četrdesete obljetnice spontanog prijavljivanja sumnji na nuspojave lijekova u Hrvatskoj, u HALMED-u ističu da se analizom prikupljenih podataka može bolje shvatiti sigurnosni profil lijeka te omogućiti uzimanje lijekova na najučinkovitiji i najsigurniji način.
Aplikacija je dostupna na internetu
U kolovozu 2012. godine HALMED je prvi u svijetu započeo s korištenjem on-line aplikacije koja pacijentima i korisnicima lijekova omogućuje aktivno i jednostavno sudjelovanje u praćenju sigurnosti primjene lijekova. Aplikacija je dostupna na internetskim stranicama HALMED-a, u dijelu 'Za pacijente/On-line prijava sumnje na nuspojavu'.
S praksom prijavljivanja sumnji na nuspojave u Hrvatskoj započelo se davne 1974. godine, nepunih deset godina nakon Velike Britanije, kolijevke spontanog prijavljivanja nuspojava u svijetu, a od jeseni 2009. godine i pacijenti i korisnici lijekova mogu svaku sumnju na nuspojavu prijaviti izravno HALMED-u.
Hrvatska je posljednjih godina svrstana među prvih 20 država u svijetu po broju i kvaliteti prijava nuspojava na lijekove, ističu u HALMED-u koji je u prigodnoj rubrici "40 godina spontanog prijavljivanja nuspojava u Hrvatskoj" priredio niz informativnih tekstova o sustavu praćenja sigurnosti primjene lijekova.
Visoko 14. mjesto
Zahvaljujući zajedničkim naporima HALMED-a i svih zdravstvenih radnika, pacijenata i nositelja odobrenja za lijekove koji redovito prijavljuju sumnje na nuspojave, Hrvatska se, po kvaliteti i broju prijava nuspojava izraženo na milijun stanovnika, trenutno nalazi na visokom 14. mjestu od 115 zemalja svijeta koje sudjeluju u programu praćenja sigurnosti lijekova Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Veći broj prijava indikator je kvalitete sustava prijavljivanja nuspojava te svaka dodatna prijava znači dodatnu informaciju o lijeku za korisnike lijeka i zdravstvene radnike, što u konačnici dovodi do sigurnije primjene lijekova, poručuju iz HALMED-a.