Bez obzira na recesijske godine uspjelo se održati i sačuvati solidarni, javni i egalitarni sustav zdravstva, poručio je u subotu ministar zdravlja Siniša Varga u Puli, gdje je na tribini "Zdravstvo dostupno svima" govorio o mjerama i reformama kojima se svakodnevno podiže kvaliteta zdravstvenih usluga za sve hrvatske građane.
"Od 1. travnja 2013. godine drastično smo poboljšali primarnu
zdravstvenu zaštitu, počelo se u velikoj mjeri raditi
preventivne preglede, a liječnici obiteljske medicine su
značajno počeli raditi puno više zahvata i time smanjili broj
upućivanja pacijenata u bolnicu", istaknuo je Varga.
"Od 1. travnja 2013. godine drastično smo poboljšali primarnu
zdravstvenu zaštitu, počelo se u velikoj mjeri raditi preventivne
preglede, a liječnici obiteljske medicine su značajno počeli
raditi puno više zahvata i time smanjili broj upućivanja
pacijenata u bolnicu", istaknuo je Varga. Podsjetio je kako su
bolnice od početka ove godine na novom režimu financiranja, dok
se kroz "Program plus" počeo rješavati problem s listama čekanja.
Ustvrdivši kako je dostupnost zdravstvene zaštite po jednakim osnovama svakim danom sve bolja, Varga je u izjavi novinarima HDZ-ove najave o privatizaciji sustava zdravstva ocijenio zastrašujućima.
Na pitanje zašto strahuje od privatizacije odgovorio je kako smatra da je tekovina sustava zdravstva u Hrvatskoj, koja u kontinuitetu postoji od 1922. godine, u tome što radno aktivno stanovništvo i njihove obitelji imaju pravo na univerzalnu zdravstvenu zaštitu od strane države. "To je pokriveno kroz HZZO kao nacionalnog osiguravatelja i time se s izrazito malim troškovima uspijeva osigurati visoka razina zdravstvene zaštite i svakim danom je to sve bolje", rekao je Varga."Mi se borimo protiv takve privatizacije sustava zdravstva, koju su najavili iz HDZ-a, jer želimo očuvati solidarni, javni i egalitarni sustav zdravstva kako bi svaki građanin, po jednakim osnovama i bez obzira na imovinsko stanje, imao jednako pravo na dostupnost kvalitetne zdravstvene zaštite", naglasio je Varga.
"Najave provođenja slovačkog modela u Hrvatskoj je nešto što predstavlja razbijanje HZZO-a, stavljanje privatnih osiguravatelja u međusobnu konkurenciju, a onda se zdravstveni novac počinje trošiti na administriranje samih privatnih osiguravatelja, a ne za zdravstvenu zaštitu stanovnika", zaključio je ministar.