Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević, sa zamjenicima gradonačelnika Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom u srijedu je predstavio projekt rekonstrukcije stadiona u Kranjčevićevoj. Radi se o rekonstrukciji i dogradnji tribina, s ukupno 12 tisuća natkrivenih sjedećih mjesta. Projekt uključuje i uređenje infrastrukture oko stadiona.
"Radovi bi trebali početi u proljeće iduće godine. To je sigurna stvar. Treba jiš napraviti glavni i izvedbeni projekt. Novac u proračunu je osiguran, nadamo se i sufinanciranju od strane UEFA-e. Ponosni smo na taj projekt. Stadionom upravlja gradska ustanova, stadion i zemljište su u vlasništvu Grada", rekao je Tomašević.
Nastavio je da je riječ o rekonstrukciji i dogradnji tribine na istoku, sjeveru i jugu. Proširit će se kapacitet s 5 tisuća na 12 tisuća mjesta koji će biti potpuno natkriveni, a tribine će biti spuštene do travnjaka.
Jedan od 3 važna sportska projekta
"Uz Maksimirski stadion, ovo je jedan od tri najvažnija projekta u sportskoj infrastrukturi grada. Kreće i rekonstrukcija Doma sportova od 20 milijuna eura i to početkom iduće godine. Velika dvorana nije u funkciji već tri godine, morat ćemo to podmiriti iz proračuna, nadamo se da ćemo dio vezan uz energetsku obnovu povući iz fondova. Tu je i kupalište u Španskom koje se najavljuje barem 20 godina. Na zapadu grada nema ni jedan bazen i zu nepravdu želimo ispraviti. I to je vrijedno 20 milijuna eura, prijavili smo se na fondove, nadamo se da ćemo barem dio novca povući", rekao je gradonačelnik.
Nastavio je da se stadion u Kranjčevićevoj koristi za nogometne utakmice prvoligaša.
"U sljedećoj sezoni to će biti Lokomotiva i Rudeš, do sada je bio Dragovoljac. Kad se prošire kapaciteti stadiona, on će zadovoljavati četvrtu kategoriju UEFA-e, što znači da će se sve međunarodne utakmice, poput Lige prvaka, moći održavati na ovom stadionu kao i utakmice nogometne reprezentacije", rekao je Tomašević.
Nastavio je da je plan da se rekonstruirani stadion koristi i za Dinamo, kako bi se mogao srušiti Maksimirski stadion i izgraditi novi. Rekao je da je u završnoj fazi rješavanje imovinsko-pravnih pitanja, a da se paralelno radi na arhitektonsko-urbanističkom natječaju za novi Maksimirski stadion.
"Rekonstrukcija Kranjčevićeve je dio plana izgradnje novog stadiona u Maksimiru. Naša je procjena da će cijena Kranjčevićeve biti malo ispod 20 milijuna eura, možemo početi s izgradnjom na proljeće i mogao bi biti gotovo u godini dana. Financirat će se uglavnom iz gradskog proračuna, ali nadamo se sufinanciranju UEFA-e preko HNS-a", rekao je Tomašević.
Zeleni i jedan od najmodernijih projekata
Dogradonačelnik Zagreba Luka Korlaet dao je detalje projekta te je rekao da će to biti jedan od najmodernijih i najzelenijih projekata, da će stadion biti samoodrživ i da se takav projekt ne vidi često u Europi.
"Parkinzi će se koristiti vikendom za vrijeme utakmica, a u drugim danima koristit će ih građani, bit će to mjesto za haklanje u košarci, mali nogomet, boćanje... Auti tijekom tjedna idu van i tu dolaze rekreativci", rekao je Korlaet.
Na krovu će biti solarni paneli na površini od 4000 kvadrata koji će davati 600 kilovat sati godišnje. "Riječ je o investiciju od 500 tisuća eura, a povrat će biti od 2,5 do 10 godina", rekao je dogradonačelnik.
Stadion će biti zatvoren sa svih strana kako bi se smanjila buka prema okolnim stanarima.
Tomašević je nadodao da će stadion imati i vertikalne vrtove, spremnike s vodom koji će grijati i hladiti travnjak na prirodan način, bit će tu i javni trg, a stadion će biti zatvoren sa sve četiri strane kako bi se što manje buke širilo prema okolnim zgradama.
Pogledajte galeriju kako će izgledati stadion u Kranjčevićevoj: