U Banskim je dvorima održana sjednica Vlade Republike Hrvatske u tehničkom mandatu, na čijem dnevnom redu se prvotno nalazila čak 41 točka, no skinuti su prijedlozi izmjena Zakona o pravima i obvezama državnih dužnosnika te Zakona o državnim službenicima.
"Bit ćemo tehnička Vlada 4 mjeseca a možda i dalje. Bitno je da nam je svima to jasno, Sabor funkcionira još mjesec dana. Funkcionirat će sva državna tijela, ispunit ćemo međunarodne obveze. Ja drugi tjedan putujem u Bruxelles. Glavna poruka je da Vlada funkcionira. Plaće, obveze, mirovine... Sve će funkcionirati", rekao je Orešković, a javlja N1.
Petrov nije došao
Reporterka N1 Katarina Brečić javila je na Twitteru kako na sjednici nema potpredsjednika Vlade Bože Petrova te da je razlog njegova izostanka još nepoznat.
Aktualna politička situacija nije zaobišla ni sjednicu tehničke Vlade. "Baš sam jutros tijekom brijanja razmišljao hoću li se kandidirati za predsjednika HDZ-a", kazao je uoči sjednice ministar vanjskih poslova Miro Kovač, prenosi reporter Elvir Mešanović.
Izvjesno je i da se ranije zakazana svečana sjednica Vlade povodom Dana državnosti neće održati. "Na toj su sjednici trebali biti i predsjednica države i predsjednik Sabora, no ona je otkazana, a odgovor o razlozima nismo uspjeli doznati. Potpuno je nepoznato i kada će se održati hitna sjednica Vlade zbog navijačkih nereda, a koju je zatražila predsjednica države", javila je Brečić uoči sjednice, prenosi N1.
Velik broj točaka na dnevnom redu premijer Orešković je pojasnio činjenicom da prošlog tjedna nije bilo sjednice. Tako je na dnevnom redu 20-ak točaka od prošlog tjedna i 20-ak planiranih za ovaj tjedan, "to je kao neka norma", kazao je tehnički premijer.
'Vidjet ćemo hoće li u Saboru biti kvoruma'
Obrazlažući neke od zakonskih prijedloga ministar financija Zdravko Marić kazao je da Sabor još uvijek zasjeda "pa ćemo vidjeti hoće li biti kvoruma, kako će se i na koji način donositi odluke" o predloženim zakonskim izmjenama.
U Sabor je upućen niz prijedloga izmjena zakona, između ostalog i o jedinstvenom tijelu vještačenja te o prijenosu kapitalizirane štednje iz mirovinskih fondova u prvi mirovinski stup za osobe koje iz prvog stupa i dobivaju mirovine, poput onih u invalidskim mirovinama ili s benificiranim radnim stažom i sl.
HEP-u je dana suglasnost za izdavanje korporativnih jamstava za nekoliko ovisnih društava HEP grupe u okvirnom iznosu do 150 milijuna kuna. Kako se navodi u obrazloženju te odluke, HEP je na kraju prošle godine imao izdano korporativno jamstvo u iznosu od gotovo 2 milijuna eura za ugovore o opskrbi električnom energijom svojih tvrtki HEP Energija iz Ljubljane, HEP-Trade iz Mostara i HEP-Trade iz Beograda, kao i jamstvo u iznosu od 5 milijuna eura za Ugovor o prodaji nezagarantirane električne energije tvrtke HEP-Trade iz Mostara.
Odgovori Sinčiću i Glavašu
Industrogradnji je, pak, odobrena isplata 9,63 milijuna kuna iz proračunskih zaliha, a Marić je objasnio da je ta građevinska tvrtka 2012. godine radi namirenja poreznog duga državi prepustila svoju zgradu u Savskoj ulici u Zagrebu, u kojoj su danas ministarstva branitelja te socijalne politike i mladih. Dug se odnosi na sredstva koja je Industrogradnja uložila u prilagodbu zgrade, rekao je Marić.
Vlada je odgovorila i na pitanja dvojice saborskih zastupnika - Ivana Vilibora Sinčića o kreditima, kreditnim poslovima i zajmovima hrvatskih građana i tvrtki u austrijskim Raiffeisen zadrugama te Branimira Glavaša u vezi sa stanjem u mljekarskom sektoru. U Vladinom se odgovoru Sinčića za potpune podatke o tim zaduženjima upućuje na austrijskog supervizora financijskog tržišta Österreichische Finanzmarktaufsicht, uz pojašnjenje da Hrvatska narodna banka ne raspolaže cjelovitim podacima jer je od 2008. ukinuta obveza da se kod središnje banke evidentira svaki kreditni posao s inozemstvom.
Glavašu, pak, odgovaraju da je, uz ostalo, mljekarima odobrena izvanredna pomoć iz EU proračuna od 1,8 milijuna eura te još toliko iz nacionalnog proračuna, kao i da se razmatra mogućnosti smanjivanja PDV-a na mliječne proizvode na 5 posto. Najavljuju i korekciji Programa ruralnog razvoja radi bolje iskoristivosti programa u sektoru mlijeka i mliječnih proizvoda.
Prihvaćena je i odluka o imenovanju Grada Rijeke za naslov Europske prijestolnice kulture 2020. godine, a Brodsko-posavskoj županiji je odobrena jednokratna pomoć za potrebe grijanja osnovnih škola. Naime, toj će se županiji prepustiti lož ulje preostalo od grijanja tranzitnog migrantskog centra u Slavonskom Brodu.
'Mi moramo raditi'
U izjavi novinarima uoči sjednice ministar zdravlja Dario Nakić ocijenio je kako nije sporno to što tehnička Vlada predlaže neke zakonske izmjene. "Mi moramo raditi", rekao je Nakić na novinarski upit očekuje li da će zakone koje Vlada danas predloži, raspraviti i potvrditi Hrvatski sabor, koji se u međuvremenu samoraspustio.
"To je teško reći, o tome treba pitati s druge strane Markova trga. Meni je žao što neki zakoni koji su završili Vladinu proceduru, u Saboru nisu doneseni. Mislim da svi trebaju podnijeti svoj dio odgovornosti", zaključio je Nakić.
U Hrvatskom saboru su prošloga tjedna, nakon odluke o samoraspuštanju, na glasovanje stavljena dva zakonska prijedloga iz Nakićeva resora, izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti te Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, no glasovanje je opstruirala oporba, koja je srušila kvorum.