Izgleda da se u svijetu sedme umjetnosti ne vode onom "vrijeme je novac" pa su filmovi, čini se, sve dulji i dulji. Iako malo koji konkurira četverosatnom klasiku "Zameo ih vjetar", mnogi će se složiti da je dva sata prilično mnogo vremena za izdvojiti u svrhu zurenja u ekran. Stoga vam donosimo nekolicinu kratkometražnih filmova koji kvalitetom dokazuju da je i nekoliko minuta dovoljno za prezentirati zanimljivu priču.
10. "World of Tomorrow", 2015.
Redatelj: Don Hertzfeldt
Žanr: animirani film, komedija, znanstvena fantastika
Trajanje: 17 minuta
Amerikanac vas svojim kratkometražnim ostvarenjem uvodi u znanstveno-fantastični svijet djevojčice koja je podvrgnuta putovanju u vlastitu budućnost. Nakon pritiskanja serije nasumičnih tipki na računalu, malenoj se Emily ukaže žena koja tvrdi da je treća generacija djevojčičinog klona u odrasloj dobi. Distopijska narav animiranog filma natjerat će vas da razmislite o tamnoj strani tehnologije i čovječanstva. Djevojčici je glas posudila redateljeva nećakinja, spontano snimljena za vrijeme igre. Film je 2016. godine bio nominiran za Oscara u kategoriji "Najbolji kratki animirani film", dok je pobjedu u toj kategoriji odnio "Bear Story" Gabriela Osorija Vargasa.
Film u cijelosti pogledajte OVDJE.
9. "He Dies at the End", 2010.
Redatelj: Damian Mc Carthy
Žanr: triler, horor
Trajanje: 4 minute
Četiri su minute sasvim dovoljne da vam ovaj film, koji u naslovu sadrži "spoiler", izazove nelagodu, pogotovo ukoliko ga gledate sami u kasne sate. Radi se o čovjeku (Damian Mc Carthy) koji se, usamljen u uredu, podvrgne rješavanju jezivog, enigmatičnog kviza na internetu koji mu, izgleda, korak po korak otkriva kako će umrijeti. Film je osvojio nagradu 'Tabloid Witch Award' za najbolji dramatični kratki horor film.
8. "Peekers" i "The Black Hole", 2008.
Redatelj: Mark Steensland, odnosno Philip i Olly Williams
Žanr: horor, odnosno krimi komedija
Trajanje: 8 minuta, odnosno 3 minute
"Peekers" u svojih osam minuta trajanja prikazuje sve potrebite elemente jednog horor filma - misterioznost, jezu, izazivanje straha i faktor iznenađenja. Radi se o događaju u životu Larryja Morgana čiji doručak prekine uznemireni susjed Zach, ne bi li došao provjeriti neobjašnjiv događaj u njegovu domu.
"The Black Hole", s druge strane, pokazuje ljudsku oholost i karmu na primjeru uredskog radnika koji pronalazi čarobnu crnu rupu koja se protivi zakonima fizike.
7. "He Took His Skin Off for Me", 2014.
Redatelj: Ben Aston
Žanr: drama
Trajanje: 11 minuta
Jedna od onih priča koje živopisno objašnjavaju snagu ljubavi koja ne mora nužno biti uzvraćena ili barem jednako snažna. Pohvalna estetika režije i suptilno-sugestivna glazba nadjačane su originalnom idejom koja oči gledatelja konstantno drži na ekranu. Scenarij je adaptiran prema priči Marije Hummer, a film je pokupio odlične kritike i bio uvršten na liste čak trinaest prestižnih festivala.
6. "Never Happened", 2015.
Redatelj: Mark Slutsky
Žanr: SF, komedija, drama
Trajanje: 8 minuta
Ukoliko još niste pogledali Brookerov "Black Mirror", ovaj je kratki film savršeni preludij u spomenutu seriju. Radnja se vrti oko dvoje kolega, Gradyja i Laure, koji naporni dan na poslovnom putovanju odluče začiniti seksom. Problem je u tome što to za jednog od njih znači prijevaru, stoga odluče da je sve skupa najbolje zaboraviti. Gradyja je utjelovio Aaron Abrams ("Hannibal", "Young People Fucking"), dok se u ulozi Laure savršeno snašla Mia Kirshner, najpoznatija po ulozi Jenny Schecter u seriji "The L Word". Film je na festivalu Tribeca bio nominiran za najbolji narativ.
5. "Love Is All You Need?", 2011.
Redateljica: Kim Rocco Shields
Žanr: drama
Trajanje: 20 minuta
Ova kratkometražna drama na originalan način zadire u sferu prava LGBT zajednica. Naime, u filmu imamo priliku vidjeti svijet koji funkcionira na homonormativan način; heteroseksualnost je tabu i pripadnici takve manjine bivaju šikanirani. Potresni je projekt zaradio brojne nagrade, a redateljica je 2016. godine u distribuciju pustila istoimeni dugometražni film koji publika, kao ni kritika, nije najbolje primila.
4. "Thunder Road", 2016.
Redatelj: Jim Cummings
Žanr: Komedija, drama
Trajanje: 13 minuta
"Thunder Road" je emotivna priča snimljena u jednom kadru, a redatelj Cummings ujedno je i protagonist. Radi se o policajcu koji drži govor na sprovodu svoje majke koju je obožavao. Snaga ovog filma, osim režije, svakako je senzibilitet i moć da dopre do publike koja se u jednom trenu smije, a u drugom plače.
3. "Harvie Krumpet", 2003.
Redatelj: Adam Elliot
Žanr: animirani film, komedija, drama
Trajanje: 23 minute
Adam Elliot je talentirani australski redatelj i umjetnik koji je afirmaciju stekao upravo "Harvie Krumpetom" kada je za istog 2004. godine primio Oscara. Pažnju je ponovno privukao predivnim (i njegovim jedinim) dugometražnim animiranim filmom "Mary and Max" iz 2009., koji se odtada ne miče s IMDb-jeve liste 250 najbolje ocijenjenih filmova. Harvie Krumpet je priča o čovjeku koji pati od Touretteovog sindroma i čiji je život prožet nesvakidašnjim gorko-slatkim događajima. Zanimljiva je činjenica da je glinene lutkice u filmu do posljednjeg detalja izradio sam Elliot. Posljednji je redateljev projekt "Ernie Biscuit", kratkometražni animirani film iz 2015.
2. "An Andalusian Dog", 1929.
Redatelj: Luis Buñuel
Žanr: SF, horor
Trajanje: 16 minuta
Remek-djelo proizašlo iz kolaboracije dva velika umjetnika - Luisa Buñuela i Salvadora Dalíja - ni 87 godina nakon izlaska u distribuciju, ne prestaje plijeniti pažnju kritike i gledatelja. Radnju je teško opisati, budući da film većinom prikazuje apstraktne kadrove, no zaljubljenici u film i Dalíjevu umjetnost zasigurno će znati cijeniti ovih šesnaest minuta. O dugotrajnosti "Andaluzijskog psa" svjedoči i podatak da je upravo 1929. godine održana prva dodjela Akademijine nagrade Oscar.
1. "Dimensions of Dialogue", 1983.
Redatelj: Jan Švankmajer
Žanr: animirani film, komedija
Trajanje: 12 minuta
Neuobičajeni uradak češkog redatelja metaforički prikazuje tri različite forme komunikacije. U sekvenci "Factual Discussion", u razgovoru sudjeluju tri glave (izrađene od voća, kuhinjskih pomagala i pribora za pisanje) koje se međusobno proždiru. 'Passionate Discourse' prikazuje dvije glinene skulpture koje se, prilikom žustre rasprave, međusobno isprepliću, dok su glavni akteri trećeg dijela, 'Exhaustive Discussiona', animirane glave između kojih se odvija igra koja podsjeća na "kamen-škare-papir".
Koji se vama najviše svidio?