Zakon o lustraciji, koji praktično nikad nije ni zaživeo, danas prestaje da važi, deset godina nakon što je stupio na snagu. Tokom protekle decenije srpski Parlament nije uspeo ni da kompletira komisiju koja bi radila na njegovoj primeni.
Kako podsećaju Večernje novosti, političari se nikada nisu složili po pitanju toga ko bi u stvari trebalo da bude lustriran.
I danas, 13 godina posle petooktobarskih promena, postavlja se pitanje koga bi uopšte trebalo lustrirati posle toliko vremena, posebno kada generacija političara pre Miloševića više nije na sceni, a većina političkih aktera iz devedesetih okrenula se ka Evropi. Uprkos tome, LSV smatra da za lustraciju ima mesta.
- Rok za primenu ovog zakona je istekao i tu više ništa ne može da se učini, on ne može biti produžen - kaže potpredsednik LSV Bojan Kostreš, i dodaje da su počeli prikupljanje 84 potpisa republičkih poslanika, kako bi bila sazvana vanredna sednica i donet nov zakon.
Liga prihvata i primedbe funkcionera SPS da on treba da obuhava i period posle 2000. godine, jer je, kako kažu, reč o kršenju ljudskih prava, što treba da bude sankcionisano bez obzira na to kada je učinjeno.
Prof. Vesna Rakić Vodinelić, jedna od članova komisije za primenu prethodnog zakona, smatra da su šanse da se donese novi zakon – male, prenose Novosti.
- Što duže vremena prođe, verovatnoća da se izvrši lustracija je sve manja, mada je izuzetak Poljska, gde je ona započeta tek deceniju posle promene režima. Politička volja za to ne postoji, baš kao što nije postojala ni 2003. Uvek je nedostajao jedan član komisije, nismo imali sedište, a i pečat smo napravili o svom trošku - smatra ona.