Cilj ovog zakona u, može se reći, embrionalnoj fazi donošenja jest razvoj sustava u kojem će građani moći reprogramirati dugove i "započeti ispočetka", a njihovim se vjerovnicima omogućuje ravnomjernija naplata.
Mirenja će se vršiti pred neformalnim (komore, savjetovališta, centri za mirenje) i formalnim institucijama (sudovima), a oni koji proglase bankrot će imati i vrijeme kušnje, koje treba definirati Zakonom o osobnom bankrotu. Bankrot će moći proglasiti prezadužene osobe za koje se procijeni da neće moći vratiti dugove niti u višegodišnjem razdoblju.
Ako se vjerovnik i dužnik ne mogu dogovoriti o tome tko će ih miriti, bit će im dodijeljen miritelj po službenoj dužnosti. Onaj tko proglašava bankrot ući će u registar o potrošačima u stečaju.
Novi Zakon o sprječavanju sukoba interesa
Vlada je donijela i prijedlog novog Zakona o sprječavanju sukoba interesa kojim se stranačke osobe izbacuju iz Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa. Ipak, članove će predlagati Saborski odbor za imenovanja, a imenovat će ih Sabor.
Imovinske kartice koje predaju dužnosnici sada će provjeravati druga tijela javne uprave, poput Porezne uprave, a podaci o nekretninama će se uspoređivati s podacima iz zemljišnih knjiga. Područje djelovanja, kazao je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, širi se i na rukovodeće državne službenike, ravnatelje i tajnike ministarstva. Smanjuje se udio u privatnoj tvrtki koji dužnosnik smije imati da bi ona poslovala s tijelom javne vlasti u kojoj dotični dužnosnik radi. Prije je bilo moguće da dužnosnik drži 20-postotni udio tvrtke, a sada ta firma neće moći raditi s tijelom javne vlasti ukoliko njen zaposlenik ima više od 0,5 udjela u vlasništvu.
Dosad je sankcija za nepoštivanje zakona bila uskrata jedne plaće, a donošenjem izmijenjenog zakona to će biti prekršaj.
"Ništa više neće biti moguće sakriti!", kazala je premijerka Jadranka Kosor, dodajući da će se jedino "pokazivanjem računa" moći žaliti na odluke "povjerenstva koje će imati velike ovlasti".
U imovinsku karticu morat će se uvrstiti sve pokretnine pojedinačne vrijednosti veće od 30.000 kuna, osim ako se ne radi o odjeći ili kućanskim aparatima. To znači da će dužnosnik morati prijaviti da posjeduje rasnog konja ukoliko je njegova cijena veća od spomenute.
Vodit će se računa o tome da se u zakon ugrade jasni i čvrsti mehanizmi da netko tko želi ući u Povjerenstvo ne bude prikriveni član stranke.
Povjerenstvo može tražiti razrješenje ili pozvati na ostavku dužnosnika kojemu se utvrdi sukob interesa.
Ministrica financija Martina Dalić predstavila je izmjenu modela A kreditiranja poduzetnika kreditima sufinanciranim od Hrvatske banke za obnovu i razvoj.
Proširuje se krug korisnika tog modela i kamatna stopa na dio sredstava koja dolaze iz HBOR-a smanjuje se za jedna postotni bod. Olakšavaju se kriteriji koje poduzetnici moraju ispuniti da bi dobili kredit, a koji će moći otplaćivati na rate ili jednokratno.
Kosor je kazala kako su lani kroz model A odobrena 583 kredita poduzetnicima, ukupne vrijednosti oko 2,5 milijarde kuna, od čega je milijarda došla iz HBOR-a.
Vezani članci:
arti-201011020383006 arti-201009300378006 arti-201009150901006