Jedna od posljedica Brexita koju će osjetiti i Hrvatska tiče se broja zastupnika u Europskom parlamentu. Tportal piše kako bi se, prema prijedlogu Odbora za ustavna pitanja Europskog parlamenta, nakon izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz EU broj hrvatskih europarlamentaraca trebao povećati s 11 na 12. Ujedno je i prijedlog da se smanji ukupni broj zastupnika u parlamentu
Smanjit će se broj zastupnika u Europskom parlamentu
Nakon Brexita u Europskom parlamentu ostat će upražnjena čak 73 mjesta koliko ondje imaju zastupnici iz Ujedinjenog Kraljevstva. Stoga je nužna nova raspodjela koja se, prema spomenutom prijedlogu, temelji na trima načelima: poštovanju načela degresivne proporcionalnosti, sprečavanju gubitka mjesta za države članice i minimalnoj preraspodjeli mjesta koja su upražnjena povlačenjem Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a.
Prijedlog je da se broj zastupnika u Europskom parlamentu smanji na 699, ne računajući predsjednika, što znači da bi nakon Brexita ostalo 51 slobodno mjesto za moguća buduća proširenja ili bi se djelomično koristili za zajedničku izbornu jedinicu.
Šuica ne očekuje otpor prijedlogu, Borzan sluti natezanja
HDZ-ova eurozastupnica Dubravka Šuica ne vjeruje da će biti otpora prijedlogu jer je već dugo u proceduri i svi su manje-više suglasni, a SDP-ova Biljana Borzan smatra da bi za Hrvatsku bilo fenomenalno da dobije još jednog zastupnika u Europskom parlamentu. Ona, za razliku od Šuice, očekuje natezanja oko konačnog dogovora.
"Uvijek ima otpora kad se događaju promjene, svatko nateže na svoju stranu. Ipak, u Parlamentu smo uspjeli zauzeti neku zajedničku poziciju, a sad ćemo vidjeti kako će to teći u komunikaciji s Vijećem", kazala je Borzan za tportal.
Dodala je da prijedlog, srećom, favorizira manje zemlje poput Hrvatske koje imaju jednog zastupnika na puno manji broj stanovnika od, recimo, Njemačke. Njemačka ima jednog eurozastupnika na 854.000 stanovnika, a Hrvatska na 380.000 stanovnika.