Državno izborno povjerenstvo zabranilo je glasanje svima zaraženima koronavirusom, ali i onima koji pokazuju bilo koji simptom covida-19. Takve upute mnogi ustavnopravni stručnjaci smatraju nedopustivim, a i DIP se pritom poziva "na zdrav razum", a ne neku pravnu osnovu.
Ustavni sud uputio je zahtjev DIP-u da se očituje u roku od 24 sata nakon čega će donijeti odluku o prijedlogu za nadzor ustavnosti i zakonitosti izbora u konkretnom slučaju, objavio je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.
Ranije, Ustavni sud se oglasio prilično šturo, obzirom na to da se u predizbornom razdoblju u pravilu se javno ne oglašava, kako se ne bi stekao dojam da pogoduje nekoj od političkih opcija koje sudjeluju u izborima.
"O pitanjima koja ste postavili Ustavni sud će se izjasniti kad i ako ona budu postavljena u propisanom postupku nadzora ustavnosti i zakonitosti izbora ili prilikom rješavanja konkretnih izbornih sporova. Ustavni sud svoja stajališta izražava u odlukama, rješenjima i izvješćima u okviru ustavnosudskih postupaka iz svoje nadležnosti", kratko je odgovoreno N1, na pitanje o hoće li Ustavni sud reagirati na dvojbenu odluku DIP-a.
Ipak, ocjenu DIP-ove preporuke od Ustavnog suda zatražio je i Peđa Grbin, pozivajući pritom Ustavni sud da postupa sukladno članku 88. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu RH. "Predmetna odredba UZUS-a daje ovlasti Ustavnom sudu, kada to od njega, između ostalih, zatraže kandidati na izborima, na poduzimanje radni koje će spriječiti neustavna i nezakonita postupanja prilikom provođenja izbora", navodi u svom dopisu Peđa Grbin.