OTKRILI DETALJE /

USKOK i policija o ogromnoj aferi sa zakopanim otpadom: 'Pretresli smo 21 stan i 12 vozila'

Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Iz USKOK-a su poručili da su pretresli 21 stan i 12 vozila

14.2.2025.
15:32
Igor Kralj/PIXSELL
VOYO logo

Skupina koju je Uskok osumnjičio za ekološki kriminal nepropisno je odložila 35.000 tona medicinskog i plastičnog otpada na više lokacija u Hrvatskoj, ugrozivši time živote i zdravlje stanovništva, izvijestilo je Ravnateljstvo policije dodajući kako se kriminalističko istraživanje nastavlja.

Voditelj Službe općeg kriminaliteta Ravnateljstva policije Ivica Kropek izvijestio je u petak na konferenciji za novinare kako je kriminalističkim istraživanjem obuhvaćeno 15 osoba, dok je kaznena prijava podnesena protiv 10 osoba i četiri tvrtke zbog niza teških kaznenih djela, uključujući ugrožavanje okoliša otpadom, pranje novca i utaju poreza u sastavu zločinačkog udruženja.

Uskok i policija su, ne navodeći identitete osumnjičenika, izvijestili da je prvookrivljeni Josip Šincek (42) radi stjecanja protupravne imovinske koristi organizirao zločinačko udruženje u koje je povezao više osoba.

Image
VELIKA ZARADA, MALI RIZIK /

Europol objavio fotografije: Čak 35.000 tona otpada je ilegalno odloženo u Hrvatskoj. Uhićeno 13 ljudi

Image
VELIKA ZARADA, MALI RIZIK /

Europol objavio fotografije: Čak 35.000 tona otpada je ilegalno odloženo u Hrvatskoj. Uhićeno 13 ljudi

Potom je od početka 2022. do 30. rujna 2024., prikazujući kao legalnu djelatnost u okviru svoje tvrtke, organizirao unos plastičnog otpada iz drugih zemalja EU te prihvat medicinskog i plastičnog otpada s područja Hrvatske, nakon čega ga je nezakonito odlagao na više lokacija u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uskok je ranije izvijestio da je otpad odlagan na području Gospića, Varaždina i Benkovca.

U policiji navode da je Šincekova tvrtka bez odobrenja nadležnog tijela, protivno propisima, ukidalo status otpada, čime su lažno prikazivali stanje skladištenog otpada i pritom prikazivali minimalne količine, nakon čega su otpad ukopavali u tlo ili ga ostavljali u rasutom stanju.

"Time su sve količine završile u okolišu, a time su ujedno otpadom koji sadrži opasne tvari doveli u ugrozu život i zdravlje ljudi, dok je okoliš trajno oštećen", istaknuo je Kropek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uskok: Konačni iznos štete znat će se nakon dovršene istrage

Dodao je da su osumnjičenici protupravno stečen novac, prikrivanjem i lažnim prikazivanjem nezakonitog porijekla, koristili za poslovanje tvrtki u njihovim vlasništvima, dok su neistinitim poslovnim odnosnima i fakturiranjem troškova umanjivali poreznu obavezu.

Kropek je istaknuo da su u kriminalističko istraživanje na nacionalnoj razini bili uključeni inspekcija zaštite okoliša te Samostalni sektor za financijske istrage, dok se u odnosu na inozemnu komponentu odvijala intenzivna suradnja s slovenskom, talijanskom i njemačkom policijom, kao i Europolom. 

Europol je u petak izvijestio da su osumnjičenici zaradili najmanje četiri milijuna eura, a taj iznos uključuje i odvojenu istragu ekološkog kriminala kojom su obuhvaćena trojica osumnjičenika s područja Krapinsko-zagorske županije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenica ravnatelja Uskoka Kristina Baćac istaknula je da će se konačna materijalna šteta znati nakon dovršenja istrage. Dodala je i da će se istražno ročište na kojem će Županijski sud u Zagrebu odlučivati o prijedlogu Uskoka za određivanjem pritvora za sedam okrivljenika održati u subotu.

Uz Josipa Šinceka, istragom je obuhvaćena i njegova supruga Monika te se njih dvoje sumnjiče i za pranje novca putem daljnjih ulaganja, pri čemu im je pomagala članica zločinačke organizacije.

Prema pisanju medija na meti istražitelja našla se i Franciska Dodić, supruga zlatara Paška Dodića koja je s Monikom Šincek ima tvrtku Izoxeco za građevinske proizvode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
one 171
SUTRA
VOYO logo
Još iz rubrike