UPOZNAJTE HAKERE KOJI VAM PELJESE RACUNE / Ove godine opako su krenuli u napade

Broj zabiljezenih kaznenih djela iz domene cyber kriminaliteta za 2014. godinu iznosi 1217, a u prva tri mjeseca 2015.

12.5.2015.
7:22
VOYO logo

Darko Perhoc, pomocnik ravnatelja CARNet-a za Nacionalni CERT, kazao je da je CERT nacionalna kontakt-tocka za prijavu incidenta na internetu koja prikuplja informacije o napadima i prijetnjama na internetu kroz vise izvora, analizira te podatke i djeluje kroz proaktivni i reaktivni nacin na smanjenje broja incidenata u zemlji.

Kaze da je lani kompromitiranih posluzitelja u Hrvatskoj bilo 1005, a 2013. godine 756. Objasnjava nam da treba razlikovati kompromitirane posluzitelje i napade na racunala krajnjih korisnika, pise Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maliciozni kod

Najcesci napadi na posluzitelje su kompromitacija pri kojoj se promjeni stranica (web defacement), instalira maliciozni kod da bi se njime napalo druga racunala na internetu te implementira paralelno, uz legalno web sjediste jos jedno lazno web sjediste, obicno da bi se ukrali neki osobni podaci od korisnika. A to je phishing.

Najcesci napadi na racunala krajnjih korisnika su infekcije koje njihovo racunalo pretvaraju u bot, odnosno racunalo kojim upravljaju cyber kriminalci da bi napali druge korisnike na internetu, a samom infekcijom u opasnosti su i racunalo korisnika kao i svi podaci na njemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju ove godine bit ce veci broj kaznenih djela

"Broj zabiljezenih kaznenih djela iz domene cyber kriminaliteta za 2014. godinu iznosi 1217, a u prva tri mjeseca 2015. godine zabiljezeno je ukupno 519 tih kaznenih djela, sto ukazuje da ce konacni broj na kraju ove godine biti i veci nego prosle. Najzastupljenija kaznena djela iz ove skupine su racunalne prijevare i krivotvorenja. Pocinitelji su razlicitih profila, od maloljetnika do profesionalnih “hakera”, a medu zrtvama je sve vise “obicnih” gradana koji vrlo cesto nisu svjesni opasnosti u razlicitih vrsta on- line i bankovnih prijevara. Za kaznena djela iz domene cyber kriminaliteta, zaprijecene kazne se krecu do maksimalno osam godina zatvora", rekli su u Ravnateljstvu policije.

Profil hakera

"Hakeri mogu biti razlicite kategorije pocinitelja, pa je tako razlicito i njihovo socijalno porijeklo, stupanj obrazovanja... Mogu biti pojedinci, najcesce mladi, koji se nastoje dokazati ili su vodeni nekim idejama (tzv. haktivizam) ili profesionalni pocinitelji, vrlo educirani i osposobljeni koji cine ozbiljna kaznena djela iz domene cyber kriminaliteta, nanoseci veliku materijalnu stetu, ostecenja racunalnih sustava i podataka i slicno", kazu iz Ravnateljstva policije i dodaju da kaznena djela cyber kriminaliteta gotovo uvijek imaju medunarodnu komponentu, pa su tako i pocinitelji vrlo cesto iz drugih drzava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoje neke drzave, poput Kine ili Rusije, koje su poznate po tome da vrlo veliki broj hakerskih napada dolazi upravo iz njihovog prostora.

Lani su na meti hakera bili poslovni klijenti banaka koji u internetskom bankarstvu autoriziraju transakcije karticama, citacima i USB uredajima spojenima na racunala. Osim toga, gradanima vecinom starije dobi, prevaranti su se lazno predstavljali kao djelatnici banaka kako bi dobili uvid u njihove bankovne kartice, PIN-ove i OIB-e te otudili njihov novac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ozujku je Hrvatska udruga banaka obavijestila gradane da je zamijecen povecan broj laznih e-mail poruka koje izgledaju kao da su poslane u ime neke od hrvatskih banaka kao i povecan broj laznih (phishing) stranica usluga internetskoga bankarstva.

KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo