U UN-U POBRKALI LONČIĆE? /

Objavili koliko prosječno zarađuju Hrvati, malo je onih koje će ova brojka ostaviti ravnodušnim

Image

Stigli su i podaci o očekivanom životnom vijeku u Lijepoj našoj

8.9.2022.
10:53
VOYO logo

Desetljeća napretka u kategorijama očekivanog životnog vijeka, obrazovanja i ekonomskog prosperiteta počela su se urušavati od početka pandemije, navodi se u novom izvješću UN-a. U posljednje dvije godine devet od 10 zemalja nazadovalo je na UN-ovu Indeksu ljudskog razvoja, a uzroci su covid-19, rat u Ukrajini i utjecaj klimatskih promjena.

Image
'BIT ĆE SVE GORE' /

Poznati ekonomist upozorava: 'Inflacija se ne ispuhuje i postaje žestoka, a jednu stvar nitko ne želi reći naglas'

Image
'BIT ĆE SVE GORE' /

Poznati ekonomist upozorava: 'Inflacija se ne ispuhuje i postaje žestoka, a jednu stvar nitko ne želi reći naglas'

Indeks ljudskog razvoja uveden je 1990. godine u nastojanju da se promatra dalje od BDP-a kao mjere blagostanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švicarska je ove godine na vrhu indeksa s očekivanim životnim vijekom od 84 godine, s prosječno 16,5 godina provedenih u obrazovanju i prosječnom godišnjom plaćom od 66.000 dolara.

Posljednji na ljestvici je Južni Sudan gdje je očekivani životni vijek 55 godina, ljudi u prosjeku provedu samo 5,5 godina u školi i zarađuju 768 dolara godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporna cifra

Hrvatska je na 40. mjestu - očekivani životni vijek je 77,6 godina, u školi se prosječno provede 15,1 godina, a prosječna godišnja zarada je oko 30.000 dolara. No, na ovoj brojci, čini se, malo su se preračunali. Naime, 30 tisuća dolara u kunama je 227 tisuća kuna godišnje, odnosno mjesečno 18.950 kuna po stanovniku. Nakon oporezivanja dobije se mjesečni neto od oko 12.500 kuna. No, prema posljednjoj objavi DZS-a, prosječna plaća u Hrvatskoj je 7771 kunu.

Nazadovanja u većini od 191 zemlje uključene u indeks, osobito u pogledu očekivanog životnog vijeka, vratila su zemlje na razine razvoja zabilježene 2016., preokrenuvši 30-godišnji trend.

U SAD-u pao životni vijek

U SAD-u je, primjerice, očekivani životni vijek pri rođenju pao za više od dvije godine od 2019. U drugim zemljama taj pad je puno veći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od uvođenja indeksa mnoge su se zemlje suočile s krizama i nazadovale, no globalni trend se stalno podizao. Prošle godine je indeks sveukupno pao od početka izračuna, a ovogodišnji rezultati učvrstili su taj silazni trend.

Učinak nije bio ujednačen. Dvije trećine bogatih zemalja oporavile su se prošle godine, dok je u većini ostalih zemalja nastavljen pad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovogodišnji indeks temelji se na podacima iz 2021. "No izgledi za 2022. su sumorni", rekao je Achim Steiner, jedan od autora indeksa, istaknuvši da se više od 80 zemalja suočava s problemima otplate državnog duga.

"Svjedoci smo dubokih poremećaja, čiji će se kraj pojaviti idućih godina", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo