EU FONDOVIMA DO LIFTA /

Do 2027. oko 13.500 zgrada trebalo bi dobiti dizalo; No, postoji još puno prepreka do toga

Image
Foto: Profimedia/Ilustracija

Od oko 16.800 visokih zgrada, projektom sufinanciranim iz europskih fondova, dizalo bi moglo dobiti njih 13.500

21.6.2021.
13:23
Profimedia/Ilustracija
VOYO logo

Prema podacima prikupljenima početkom 2017. godine, u Hrvatskoj je izgrađeno oko 16.800 stambenih zgrada s četiri ili više katova, ali bez lifta. Procjenjuje se da se u njima nalazi oko 160.000 stanova u kojima obitava približno 750.000 stanovnika.

U vrijeme gradnje tih zgrada, stanove su kupovale ili dobivale mlade obitelji s djecom. No, danas su u tim stanovima smješteni ljudi u ozbiljnim godinama, kojima nedostatak dizala predstavlja ogroman problem. Stoga su Hrvatska gospodarska komoraHrvatska udruga za dizala i Koordinacijski odbor društava i udruga HP i HT umirovljenika Hrvatske ponovno inicirali program Dostupnost do stana - ugradnja dizala u višestambene zgrade, koji bi se sufinancirao s 85 posto bespovratnih sredstava iz fondova Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neće sve zgrade dobiti lift

Taj je program bio pripremljen još u prethodnom financijskom razdoblju od 2014. do 2020. godine, ali zbog njegova završetka nikad nije izveden. Ovoga je puta Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, pa bi program trebao biti uvršten za financiranje europskim novcem u razdoblju do 2027. godine, piše Jutarnji.

Na prošlotjednom predstavljanju inicijative istaknuto je kako u 20 posto visokih zgrada neće biti moguće ugraditi dizalo zbog raznih građevinskih razloga, kulturne i spomeničke zaštite te neuspjelog dogovora suvlasnika. Tako bi trebalo biti ugrađeno svega 13,500 dizala, a za veći dio projekata, prema Zakonu o gradnji, nije potrebna građevinska dozvola, već samo glavni projekt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U anketi iz 2017., predstavnici suvlasnika u svega 10.500 zgrada pokazali su interes za ugradnju lifta. Te su godine napravljeni i okvirni izračuni, kojima bi prosječni troškovi svih radova na ugradnji koštali oko 350.000 kuna, s time da bi iz fondova EU bilo financirano 85 posto, a iz kredita suvlasnika ili pričuve preostalih 15 posto.

Brojne prepreke

Iako je ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak izjavila da je pronašla dva modela prijave takvih projekata na fondove EU te ujedno pozvala gradove da pripomognu u sufinanciranju, realizacija ovog projekta suočena je s brojnim preprekama.

Prije svega riječ je o suvlasničkim odnosima, zatim o prikupljanju suglasnosti suvlasnika te stanju u pričuvi zgrade. Tu su još i prostorna i građevinska ograničenja, ali i činjenica da su u međuvremenu poskupjeli građevinski radovi i materijali, pa ranije procijenjenih 350.000 kuna neće biti dovoljno za ugradnju jednog lifta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo