Dramatičan sastanak u Vladi za RTL Danas potvrdio je jedan od sudionika, ministar financija ZdravkoMarić.
Agrokorov problem u ovom trenutku naime nisu obaveze prema kreditorima, nego prema dobavljačima. Dug prem njima narastao je na golemih 16 milijardi kuna.
Više o ovoj temi pročitajte ovdje:
"Neću negirati naravno, ali sve ono dalje što piše u smislu priopćenja kojeg sam evo baš maloprije vidio, to zaista ne bih ulazio u komentare jel dobar dio toga zapravo i ne stoji, ali ne bih ulazio u komentare", kazao je Marić u RTL-u Danas.
Agrokorov ukupni dug lani u rujnu iznosio je 45,3 mlrd kuna, ali najveći problem trenutno je dug prema dobavljačima od 16 milijardi kuna. Pola tog iznosa otpada na velike dobavljače koji si mogu priuštiti nekoliko mjeseci rupe u financijskom toku, no druga polovina su mali i srednji dobavljači kojima netko u međuvremenu mora pomoći.
"Da dobavljači uopće ne budu plaćeni, onda to veže mnoge, mnoge probleme jer onda oni ne isplaćuju plaće odnosno dohotke, ne plaćaju porez i tako dalje", poručuje Hrvoje Japunčić, financijski analitičar.
Marić u detalje ne želi ulaziti, kaže traže se rješenja, ali znakovito dodaje:
"Dakle, pratimo razvoj događnja i sigurno očekujemo da će Agrokor kao privatna kompanija sigurno ponuditi neka rješenja za situaciju. Najveći naglasak je stavljen upravo i na segmentu dobavljača".
Što znači da se očito još ne razmišlja o predstečajnoj nagodbi već će Vlada probati naći model u kojem Agrokoru može dati jamstvo za kredit. No postoje i drugi načini.
"Mislim da će se ići primarno na to neko rješenje koje je vezano uz suvlasništvo i vlasništvo i onda u tom kontekstu tijek novca kojim će jednostavno omogućiti daljnje uredno posovanje", poručuje financijski analitičar Japunčić.
Nakon Moody'sa prošlog tjedna je i druga kreditna agencija Standard & Poor's snizila kreditni rejting Agrokora, dionice padaju već dulje vrijeme, a prošli mjesec ruska banka Sberbank zatražila je plaćanje kredita.
"Osobno mislim da će i oni ponuditi nekoliko modela kako osigurati na kraju krajeva taj svoj novac - da li će to biti da sudjeluju u nekom mogućem preuzimanju dijela suvlasništva, da li će to biti u organizaciji nekog refinanciranja to je sada teško špekulirati", dodaje Japunčić.
Agrokor u Hrvatskoj zapošljava 40 tisuća ljudi te još 20 tisuća u Bosni i Hercegovini i Srbiji, a godišnji prihod koncerna iznosi čak 15 posto hrvatskog BDP-a. Sva upozorenja da se previše proširio i zadužio Ivica Todorić do sada je ignorirao.
"Tko je napravio to što sam ja napravio? Tko? Ja koju god kompaniju sam uzeo napravio sam najuspješnije svjetske, kak se zove, kompanije", izjavio je 28. svibnja 2014. vlasnik Agrokora Ivica Todorić.
No vjerovnike zanima sadašnjost, a ona je za Agrokor trenutačno -
očito loša.