Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić je predstavljajući podatke o odazivu članstva štrajku zatražio od resornog ministra Željka Jovanovića da podnese ostavku jer za tu funkciju, kako tvrdi, nije dorastao.
"I ministar znanosti, obrazovanja i sporta očito misli ono što je rekao onaj austrijski ekonomist: Kada uzgajamo svinje, onda je to proizvodnja, a kada podižemo i odgajamo djecu, onda je to potrošnja", rekao je Ribić.
Podsjetimo, Matica hrvatskih sindikata i Sindikat Preporod organizirali su jednodnevni štrajk u gotovo svim osnovnim i srednjim školama te u znanstvenim ustanovama. Štrajkaju i zdravstveni djelatnici.
Mali broj djece pušten kući
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Branimir Mihalinec rekao je kako je do 11 sati dobio izvješća članova iz 315 od 343 škole. "A to znači da je svih 315 ustanova koje su poslale izvješće, u štrajku", rekao je Mihalinec te dodao kako je odaziv na štrajk pokazao da su spremni za borbu.
"Očito smo uspjeli dobro iskomunicirati štrajk", zadovoljno je ustvrdio Predsjednik sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu 'Preporod' Željko Stipić.
Od 330 škola, samo njih 30 nije u štrajku. "To je nešto nad čime bi se ova vlast trebala zabrinuti, ako je stvarno riječ o ozbiljnoj vlasti", kazao je Stipić.
'Prijete nam da će dovesti sestre iz Albanije'
Predsjednica Glavnog vijeća Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara Anica Prašnjak istaknula je kako je dobar dio članova u štrajku, ali i da su izloženi velikim prijetnjama da će dobiti radne knjižice.
"Da će dovesti u kamionima sestre iz Albanije, ako ne želimo raditi. Očekivala sam svašta, ali ovo nisam očekivala", rekla je Prašnjak.
Izabela Kim iz Sindikata hrvatskih učitelja poručila je kako je u štrajku 16 tisuća članova njihovog sindikata te da većih problema nije bilo.
Razlozi za štrajk: od otkazivanja kolektivnog ugovora do smanjenja plaća
Inače, kako bi poslali što jaču poruku Vladi, sindikati koji stoje iza prosvjeda pozvali su kolege da im se priključe u što većem broju. Razloga za to, kažu, i više je nego dovoljno. Od otkazivanja Temeljnog kolektivnog ugovora do smanjena plaća prije par mjeseci.
"Treći razlog je smanjivanje ukupnog izdvajanja za obrazovanje i znanost u državnom proračunu. Četvrti razlog je potpuno pogrešna ekonomska politika koja mjerama štednje upropaštava i obrazovanje i gospodarstvo", istaknuo je u srijedu Ribić.