Sredinom kolovoza pisalo se o tome kako je Njemačka već na tisuće
doza cjepiva za koronavirus bacila u smeće. A razlog tome je što
je potražnja za cijepljenjem sve manja, a rok trajanja preparata
je ograničen. Zbog toga sve više njemačkih pokrajina na tisuće
doza cjepiva završava u smeću dok siromašne zemlje ne mogu doći
do njega.
"Porast količine bačenog cjepiva tijekom ljeta je izravna posljedica pada spremnosti stanovništva na cijepljenje", priopćilo je bavarsko Ministarstvo zdravstva. I u Baden-Württembergu je rok trajanja 4.000 doza cjepiva AstraZeneca istekao krajem srpnja zbog čega su one "propisno uništene", pisao je tada DW.
Odlučili smo provjeriti kakva je situacija s Hrvatskom i jesmo li se i mi našli u situaciji da tako željeno cjepivo o kojem smo sanjali krajem prošle godine sada bacamo u smeće.
Kako su poručili iz Ministarstva zdravstva u Hrvatskoj je sveukupno centralno zaprimljeno 4.490.690 cjepiva, a od toga ima 2.613.840 Pfizer–BioNTecha, 658.800 Moderne, 1,105.300 AstraZenece i112.750 Jannsena.
"Cjepivo koje zaprimamo uglavnom ima tok trajanja oko 4 mjeseca nakon zaprimanja jer od proizvodnje traje šest mjeseci osim cjepiva proizvođača J&J koje dugo traje (do 2023.). Cjepivo se troši po principu FIFA (First in First out), pa nemamo problema s istekom roka trajanja tako da cjepivu koje sada imamo istječe rok trajanja najčešće u studenom ili prosincu.
Višak cjepiva je prvenstveno namijenjen za donacije, pa je Hrvatska već uspješno donirala 260.000 doza, jer je takva strategija EK od početka u združenoj nabavi cjepiva", poručili su iz Ministarstva zdravstva.