U Čakovcu je zabilježen prvi slučaj 'delta plus' soja koronavirusa, koji se u epidemiološkom smislu razlikuje se od ostalih sojeva jer se još lakše prenosi i virulentniji je, što znači da izaziva teže kliničke slike. Njime je zaražen 43-godišnji muškarac.
Potvrdila je to ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije Marina Payerl-Pal, ocijenivši da sadašnje izuzetno povećanje pozitivnih među testiranima ukazuje na prisutnost tog soja.
"Virulentniji soj je u našoj sredini, koji se puno brže i lakše prenosi. A vidjet ćemo uskoro koliko će biti pacijenata hospitalizirano, pa će to biti drugi pokazatelj njegove virulentnosti", poručila je.
Ono što se za sad zna o novom delta plus soju je da je on zarazniji od delte, koja se i inače smatra jednim od najzaraznijih virusa. Jednako je zarazna kao i vodene kozice, a zaraznija je od virusa koji uzrokuju MERS, SARS, ebolu, prehladu, gripu i velike boginje.
Inače, alfa soj, poznat kao i britanski soj, zarazniji je od izvornog wuhuanskog soja, a delta je, pak, zaraznija od alfe. Delta + je zaraznija od svih njih.
Korona je inače jednolančani RNA virus, a oni mutiraju brže od dvolančanih RNA virusa i DNA virusa. Istraživanja su pokazala da što je veći genom, to je manje mutacija, a virus SARS-CoV-2 ima veliki genom i relativno sporo mutira, čak sporije od gripe.
S druge strane, zahvaljujući visokoj zaraznosti, delta se toliko masovno širi i replicira da se pogreške u prepisivanju ipak događaju u velikim brojevima te vjerojatnost za nastanak novih varijanti raste, osobito u neprocijepljenim populacijama, na što je jučer u razgovoru za RTL.hr potvrdio i molekularni biolog sa Sveučilišta Goethe, prof. dr. sc. Ivan Đikić.
"Uvijek se bojim kad dopuštamo virusu da divlja u našoj populaciji, a to znači da se širi nekontrolirano i da evolucija virusa postane jedan rulet. U takvom ruletu bojim se i za djecu i za trudnice i za mlade jer nitko ne zna prema kojoj će se varijanti virus razvijati unutar populacije", rekao je prof. Đikić.
Inače, indijsko ministarstvo zdravlja u lipnju je delta plus soj klasificiralo kao "varijantu koja izaziva zabrinutost".
To znači da se čini da je zaraznija i da se lakše veže za plućne stanice te da je potencijalno otporna na terapiju monoklonskim protutijelima, što znači da bi mogla probijati stečeni imunitet.
James EK Hildreth, izvršni direktor Medicinskog fakulteta Meharry u Nashvilleu, rekao je za Washington Post da čelnici javnog zdravstva trebaju obratiti pažnju na iskustva drugih nacija, ukazujući na razoran efekt delte u Indiji i odluku te zemlje da deltu plus označi kao varijantu koja izaziva zabrinutost.