IMAMO 98 NOVOZARAŽENIH: /

Mijenjaju se cijene testiranja; Beroš: 'Imamo i dobru vijest'; Slovenija na granicama izdaje rješenja o karanteni

Image
Foto: pixsell

Danas je zabilježeno 98 novih slučajeva pa je u Hrvatskoj trenutno 1192 aktivnih slučajeva. 137 osoba je na bolničkom liječenju, sa sedam pacijenata na respiratoru.

17.7.2020.
7:27
pixsell
VOYO logo
  • U Hrvatskoj je trenutno 1192 oboljela pacijenta, od kojih je 137 na bolničkom liječenju
  • Dosad je u Hrvatskoj od Covida-19 umrlo 120 ljudi
  • Broj zaraženih u svijetu je 13.980.751, umrlih je 593.457
  • Predsjednik Milanović smatra da nema zakonske osnove za kažnjavanje zbog nenošenja maski

PRATITE TIJEK DOGAĐANJA:

Slovenija izdaje rješenja o karanteni

16.47 - Slovenija će od ponedjeljka izdavati rješenja o obveznoj karanteni onima koji dolaze iz "crvenih" zona na svim graničnim prijelazima s Hrvatskom, potvrdio je u petak ministar unutarnjih poslova Aleš Hojs.

Riječ je o onim slovenskim državljanima ili strancima s prebivalištem u Sloveniji koji su boravili u zemljama s "crvene liste", visokorizičnim zbog epidemije covida-19, poput Srbije, BiH, Sjeverne Makedonije, Kosova i Crne Gore, a tranzitiraju preko Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njima su se do sada odredbe o obvezujućoj karanteni izdavale samo na 4 prijelaza.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanija se nada normali do Božića

15:59 - Premijer Boris Johnson je u petak izrazio nadu da bi se Velika Britanija mogla vratiti u normalu prije Božića, zacrtavši postupno ukidanje mjera vezanih uz epidemiju covida-19 ali ističući da se zemlja mora pripremiti i na najgore, iako se nada najboljem. Britanija je jedna od najpogođenijih zemalja u Europi epidemijom novog koronavirusa, s 45.119 smrtnih slučajeva, a po broju mrtvih na milijun stanovnika zauzima drugo mjesto u svijetu, iza Belgije. Kako broj novozaraženih pada, Britanija je počela ublažavati restrikcijske mjere vezane za obuzdavanje epidemije, pa Johnson tako za poslodavce najavljuje više slobode pri odlučivanju o radu od kuće čime se ukida službeni naputak da se ljude što više potiče da rade od kuće.


U Dubrovačko-neretvanskoj troje novozaraženih

15:50 - Tri su nova slučaja zaraze koronavirusom u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, izvijestio je u petak Županijski stožer Civilne zaštite. "Riječ je o ženi srednje dobi i djevojci iz Dubrovnika te o ženi srednje dobi iz Župe dubrovačke. Svi su kontakti ranije poznatih slučajeva. Izliječene su dvije osobe, jedna iz Dubrovnika, jedna iz Smokvice", ističu iz tog stožera. U dubrovačkoj Općoj bolnici liječi se pet osoba, a od početka pandemije na analizu je poslano 5080 uzoraka. U samoizolaciji je 235 osoba, a u posljednja 24 sata utvrđeno je jedno kršenje mjera samoizolacije. Od početka pandemije utvrđen je ukupno 41 slučaj kršenja tih mjera. Stožer Civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije i dalje poziva građane da se drže svih propisanih mjera Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.

Image
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL

U Rusiji 6406 novozaraženih

15:49 - Rusija je danas potvrdila 6406 novih koronavirusnih infekcija, čime je službeni broj slučajeva u zemlji porastao na 759.203. U toj zemlji ukupno je umrlo 12.123 smrti, javlja The Moscow Time.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


U Beogradu probijene epidemiološke barijere

15:46 - U Srbiji su u posljednja 24 sata potvrđene 392 nove zaražene osobe, preminulo je 10 oboljelih. Hospitalizirano je u ovom trenutku 4716 pozitivnih osoba, od njih je 184 na respiratorima. Epidemiolog i član Kriznog stožera Predrag Kon rekao je za RTS da će biti potrebno više vremena nego prvi put dok se ne vide rezultati novih mjera. "Epidemiološke barijere potpuno su probijene u Beogradu i svatko koga sretnete može nositi virus, a da toga nije ni svjestan", tvrdi Kon koji vidljive rezultate novih mjera očekuje za sedam do deset dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodi da se pritisak na COVID ambulante polako smanjuje, ali da je još uvijek velik. "Situacija je znatno ozbiljnija nego što je bila u ožujku i travnju. Virus je u narodu, da bude potpuno jasno. Upravo zbog toga maske su obvezne za sve. Na otvorenom prostoru to podrazumijeva stavljanje maske čim priđete nekome na metar i pol udaljenosti", istaknuo je Kon. Ističe da su stariji od 65 godina i kronični bolesnici i dalje najrizičnija skupina, a da je prenošenje najčešće kod mladih. "Privatne zabave i fešte - to treba zaboraviti ovo ljeto, bez obzira na to što svima teško pada", zaključio je Kon.


U BiH proglašeno stanje epidemije

15:05 - U Federaciji Bosne i Herceovine u petak je ponovo proglašeno stanje epidemije a uvođenje te mjere entitetsko Ministarstvo zdravstva opravdalo je potrebom učinkovitijeg djelovanja u cilju sprječavanja širenje zaraze koronavirusom. "Proglašavanje epidemije covid-19 na cijelom teritoriju Federacije BiH podrazumijeva operativnije djelovanje svih mjerodavnih institucija koje provode mjere za sprječavanje širenja covida-19", stoji u priopćenju Ministarstva zdravstva. Istaknuli su kako proglašenje epidemije ne znači uvođenje novih restriktivnih mjera jer će se sada samo nastojati striktnije provoditi one koje su ranije propisane. Riječ je prije svega o održavanju fizičke distance, zabrani većih okupljanja te obvezi nošenja zaštitnih maski u zatvorenim prostorima ali i na na nekim otvorenim poput tržnica.

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković je na konferenciji za novinstvo u petak kazao kako se epidemiološka situacija i u tom entitetu može opisati nepovoljnom. Najavio je kako će stoga uskoro vjerojatno biti uvedena i obveza nošenja zaštitnih maski na otvorenom. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je pandemiju koronavirusa proglasila 11. ožujka a u BiH je na državnoj razini tri mjeseca bilo na snazi stanje prirodne ili druge nesreće kao i u Federaciji dok su u Republici Srpskoj posegnuli i za proglašenjem izvanrednog stanja. Te su mjere ukinute u svibnju no od lipnja je i u BiH ponovo došlo do širenja zaraze a već tjednima se bilježi troznamenkasti dnevni rast ovih slučajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


U Hrvatskoj je 98 novih slučajeva zaraze

14:02 - U Hrvatskoj je potvrđeno 98 novih slučajeva zaraze koronavirusom, pa je u ovom trenutku broj aktivnih slučajeva 1192, izvijestio je danas Nacionalni stožer civilne zaštite. "Danas je 144. dan od pojave koronavirusa u Hrvatskoj i u protekla 24 sata zabilježeno je novih 98 slučajeva, pa je broj trenutačno oboljelih, aktivnih slučajeva 1192, što je za dva više nego jučer", rekao je ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za medije. Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih je 4137, od kojih se do sada oporavilo 2825, što je 68,3 posto. Ukupno je testirano 100.851 uzoraka, samo u 24 sata njih 1437. Postotak pozitivnih nalaza je 4,1 posto. Hospitaliziranih pacijenata je 137 osoba, od kojih je sedam na respiratoru. Od jučer je jedna osoba više na respiratoru u Zagrebu. Umrlih nema te je ukupan broj i nadalje 120.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosječna dob bolesnika je 47,16 godine. U protekla 24 sata iz bolnice otpušteno 14 više osoba, što daje broj od 994, a oporavljenih kod kuće je ukupno 1871, što je 76 više u odnosu na jučer. U zdravstvenom sustavu je 87 aktivnih slučajeva, pet više nego jučer, a u samoizolaciji je 431 zdravstvenih djelatnika, 46 manje od jučer. "Gdje god je moguće skraćujemo liste čekanja", rekao je Beroš te dodao da je zatražio od ravnatelja svih institucija liste čekanja za abdominalni magnet.

"Nemamo u Hrvatskoj nikakvih novih žarišta, najveće brojke su u Vukovarsko-srijemskoj i Gradu Zagrebu. Brojka se u Zagrebu održava između 20 i 25 kao posljedica kontakata ranije zaraženih. U Vukovarsko-srijemskoj povezano je s okupljenjem u Ivankovu", rekao je Capak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene testova

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postavljeno je pitanje o cijeni PCR testova. "Jedinstvena je cijena bila 1506 kuna, cijena se sada mijenja", rekao je Capak. Izjavio je da je do sada potrošeno 75 milijuna kuna za testiranja Covida-19, ali da je ta brojka od prije mjesec dana te da će pokušati doći do novih brojki.

"Kada je riječ o testovima, na tržištu postoji niz različitih testova koji nisu jednako relevantni", dodao je Beroš te naglasio da traže testove koji su i relevantni i imaju povoljnu cijenu.

"Danas je sastanak upravnog vijeća gdje će cijene stupiti na snagu. Za sve one koji se žele privatno testirati plaćat će 501,49 kuna za dvije sekvence te 698,21 kuna za tri sekvence. Postoji nekoliko različitih vrsta testiranja", objasnio je Beroš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koja je razlika u broju sekvenci? "Teško je to objasniti, ali da bi se dijagnosticiralo potrebno je naći dva antigena, dvije sekvence. Ako odredimo tri antigena još smo dodatno sigurni da je riječ o novom koronavirusu", objasnio je Capak.

Preporuke za noćne glubove

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"HZJZ će napraviti dodatne preporuke za domove za starije i nemoćne. To je problem, tijeko dana će biti objavljene. Što se tiče ostalih tema, razgovarali smo o noćnim klubovima. Postoje različita promišljanja, ali mislim da ćemo ići u smjeru mjera koje bi trebale ograničiti mogućnost širenja virusa i u noćnim klubovima", rekao je Davor Božinović.

"Imamo 295 zabilježenih slučajeva kod djece do 19 godina. 184 je od 10-19, 121 od 0 do 9. Mi kada donosimo horizontalne mjere uvijek obuhvatimo nešto što je tehnički nemoguće izvesti. Tako nam se opet dogodilo. Htjeli smo da se prijavljuju događaji iznad sto prisutnih. Za crkve i mise to nije moguće jer ne znate tko će doći. Postoji vertikalna preporuka koja ograničava broj ljudi na osnovi broja mjesta i kvadrature. Neće biti obveza da se prijavljuju, ali ćemo dodatno pojasniti", rekao je Capak.

Glazbena industrija

Postavljeno je pitanje o najavi prosvjeda glazbene industrije koja upozorava da će doći do niza otkaza. Božinović kaže da se može njima pomoći i da su imali sastanak. "Radi se na nacrtu preporuka kako organizirati za glazbenu industriju i druge kulturne događaje, koncerte, na način da se dodatno u suradnji HZJZ propišu epidemiološke mjere. To bi bilo poželjno i u ovo doba godine organizirati na otvorenom. Tijekom današnjeg dana trebali bismo od Ministarstva kulture dobiti mišljenje, pa ćemo početkom tjedna izaći s preporukama", rekao je Božinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan o skraćivanju listi čekanja, Beroš je rekao da ne odgađaju pacijente koji nisu hitni danas te da idu na liste čekanja. "Napravljen je bitan pomak, uvedene su prioritetne liste čekanja. Poptuno je jasno da se sa tim treba uhvatiti ukoštac, ono što mene bode u oči, da mnoge ustanove koji su slične po broju uređaja imaju vrlo različiti broj pretraga. Upozorit ćemo na to i ponudit ćemo neka rješenja", rekao je Beroš.

"Vidite, ja mogu ponoviti ono što ponavljamo mjesecima. Dakle, naš primarni cilje i zato smo ovlašteni je zaštiti zdravlje i živote te raditi na balansu s reaktivacijom gospodarstva, primarno mislimo na turizam .Imamo oko 500.000 gostiju, oko 40.000 stranih gostiju ulazi dnevno. Imamo najavu za 83.000 novih gostiju. Želim reći da je Sabor 17. travnja donio zakon kojim je ovlastio Stožer da donosi u vrijeme pandemije sigurnosne mjere koje uključuju i nošenje zaštitnih maski. Od prvog dana, nitko u ovom Stožeru, pogotovo na presicama, nije podcjenjiva epidemiju niti je paničario. Sve naše odluke su racionalne, humane i edukativne. Mi smo sa mjerom obveznog nošenja maski za lice kao što vidite krenuli postupno vezano za one situacije gdje se ljudi nalaze, od javnog prijevoza do javnih ustanova, sa ciljem da se što više prihvati nošenje maski za lice kao epidemiološka mjera koja pomaže u sprječavanju širenja virusa. Nastavljamo s tim pristupom. Najlakše je kažnjavati, spomenut ćemo Njemačku i druge zemlje gdje se ljude kažnjava s 400-500 eura za one koji ne nose maske. Nadam se da to mi nećemo raditi, iako postoje pravne osnove. U ekstremnim slučajevima se može posegnuti za sankcijama", rekao je Božinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislim da ovo kako radimo je dobro. Naravno da se svako rješenje, u svakom zakonu može propitivati. Puno je različitih mišljenja o određenim mjerama, imamo pogotovo ovdje u Stožeru dosta mailova gdje dobivalo mišljenja da virus ne postoji, neću reći da ga se povezuje s nekim drugim dijagnozama. Čini mi se da radimo dobar posao, svako dobronamjerno, racionalno poboljšanje je moguće i otvoreni smo za to. Moramo prvo čuti nešto što bi bila racionalna primjedba", dodao je Božinović na pitanje o Milanovićevim izjavama o maskama i ljudskim pravima.


Češka postrožila mjere na sjeveroistoku zemlje

13:51- Češka je u petak na sjeveroistoku zemlje postrožila restrikcijske mjere zbog povećanja broja novozaraženih koronavirusom te ponovo uvela obavezno nošenje maski, ograničila radno vrijeme restorana i vratila provjere prekograničnih radnika. Od covida-19 je u Češkoj preminulo 335 ljudi, daleko manje nego u susjednim zapadnim zemljama, ali u posljednja tri tjedna bilježi se rast novozaraženih, uglavnom u industrijskoj regiji Moravska-Šleska, na granici s Poljskom i Slovačkom. To područje, s gradom Ostravom, čini 11 posto od 10,7 milijuna stanovnika te zemlje.

U Češkoj je zabilježeno više od 100 novih slučaja zaraze u sedam od 10 proteklih dana, s velikim brojem novooboljelih na sjeveroistoku, nakon što se zaraza pojavila među radnicima u državnim rudnicima ugljena. Ministar zdravstva Adam Vojtech je objavio da će se u tom području zabraniti događanja s više od 100 ljudi, a prekogranični radnici će svaka dva tjedna morati imati negativni test na covid-19. Do četvrtka, u Češkoj je sveukupni broj zaraženih iznosio 13.612, s aktivnih 4617 slučajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Belgija je možda na početku drugog vala zaraze koronavirusom

13:49 - Belgija je možda na početku drugog vala zaraze koronavirusom nakon što je prošlog tjedna zabilježen porast novih slučajeva od 32 posto, iako se za sada širenje infekcije čini lokaliziranijim nego na samom početku, ocijenili su u petak stručnjaci. Nakon što je bila među državama koje su najteže pogođene koronavorusom, stanje u toj zemlji činilo se boljim jer od 14. srpnja nije prijavljen niti jedan novi smrtni slučaj povezan sa zarazom. No državni institut za javno zdravstvo Sciensano u petak je objavio kako se ponovno povećava broj slučajeva zaraze. U razdoblju od 7. do 13. srpnja u Belgiji su bilježili prosječno 114 novih slučajeva zaraze dnevno a to je u usporedbi s prethodnim tjednom predstavljalo povećanje od 32 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te su brojke i dalje znatno niže od onih bilježenih u jeku pandemije kada je dnevno bilo i po 1600 novih slučajeva zaraze. "Uz najnovije dostupne brojke i nedavni porast broja zaraženih jasno se može vidjeti da smo na početku drugog vala", kazao je virusolog Marc Van Ranst za belgijski Radio 1. No glasnogovornik belgijskog Ministarstva zdravstva Yves van Laethem je za belgijski servis RTBF kazao kako se čini da je drugi val za sada lokaliziran samo na određene dijelove zemlje. Virusolog Marius Gilbert je u izjavi za list Le Soir to ponovio, dodajući kako je razina prijenosa bolesti za sada razmjerno niska.

Ministrica zdravstva Maggie de Block kazala je u petak kako je "jasno da brojke nisu dobre" te je pozvala Belgijce da poštuju pravila održavanja fizičke distance. Premijerka Sophie Wilmes ovog je tjedna odgodila dalje popuštanje mjera o društvenim okupljanjima nakon što se zaraza počela ponovo širiti te je upozorila kako ne isključuje mogućnost uvođenja blokada za područja koje su najteže pogođene zarazom.


Žena zaražena u Virovitičko-podravskoj županiji

13:22 - Na području Virovitičko-podravske županije, u posljednja 24 sata, jedna je novooboljela osoba od koronavirusa. Riječ je o ženi, srednje životne dobi, sa slabije izraženim simptomima na COVID-19, koja se zarazila na maturalnom zabavi. Trenutno je u kućnoj izolaciji, a njeni kontakti su stavljeni u samoizolaciju i bit će testirani na COVID-19. Inače, u posljednja 24 sata, testirana je 31 osoba, čime je broj testiranih, na području Virovitičko-podravske županije, od početka epidemije narastao na 1.759 Od početka pandemije COVID-19, na području Virovitičko-podravske županije, 24 osobe su zaražene korona virusom. Od toga, trinaest ih je trenutno zaraženo, desetero ih se oporavilo, a jedan muškarac je preminuo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Požegi pozitivan jedan zatvorenik

12:26 - Situacija u požeškoj kaznionici je pod kontrolom, jedan je zatvorenik pozitivan na koronavirus i nalazi se u izolaciji, a detektirani su svi njegovi kontakti, potvrdio je danas ravnatelj požeško-slavonskog Zavoda za javno zdravstvo Mato Matijević. Matijević je to rekao na konferenciji za novinare županijskog Stožera civilne zaštite referirajući se na medije koji su prije dva dana izvijestili kako se koronavirus probio u Kaznionicu u Požegi, a pozitivan nalaz potvrđen je muškarcu privedenom u zbog prekršajnog postupka.

Image
Foto: Ivica Galovic/ PIXSELL

Na području susjedne Brodsko-posavske županije četiri su nova slučaja zaraze koronavirusom, izvjestio je tamošnji županijski stožer civilne zaštite. Na tom su području trenutno aktivna 74 slučaja zaraze koronavirusom. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije na tom je području trenutno je 66 aktivnih slučajeva. Najveći broj oboljelih u Požeško-slavonskoj županiji zabilježen je 14. srpnja s ukupno 83 aktivna slučaja. Prema riječima ravnatelja Matijevića tijekom vikenda i početkom slijedećeg tjedna očekuje se oporavak još tridesetak oboljelih.

"U ovom trenutku svadbe i okupljanja su najveći rizik za širenje koronavirusa. U tom smjeru ćemo i poduzimati potrebne mjere. Ljudi se moraju pridržavati propisanih mjera kako bi svi bili sretni i zadovoljni. Nema potrebe za panikom, dizanjem tenzija i paušalnim procjenama", rekao je načelnik Stožera civilne zaštite Požeško-slavonske županije Vedran Neferović. Stožer posebno prati u kojem se smjeru razvija virus kako bi se poduzele potrebne mjere i za početak slijedeće školske godine. Poziv sugrađanima da se i dalje pridržavaju propisanih mjera uputio je i požeško-slavonski župan Alojz Tomašević pozivajući na otkazivanje skupova s većim brojem građana.


1 novozaražena osoba u Zagrebačkoj županiji

12:24 - Na području Zagrebačke županije u petak je zabilježen jedan novi slučaj koronavirusa, dok su se dvije osobe oporavile, pokazuju podaci županijskog Zavoda za javno zdravstvo. Novozaražena osoba nalazi se na području Ivanić-Grada, a oporavljeni su u Svetoj Nedjelji i Zaprešiću. "Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, do 11 sati evidentirano je 213 osoba kojima je potvrđena bolest. U odnosu na podatke od jučer radi se o jednoj osobe više, ali su i dvije osobe izliječene. Na području županije trenutno je aktivno 56 slučajeva", objavili iz Zagrebačke županije. Navode kako je do sada ukupno izliječeno 148 osoba, a devet ih je preminulo.


1 novozaražena osoba u Krapinsko-zagorskoj županiji

12:09 - Na području Krapinsko-zagorske županije u protekla 24 sata evidentirana je 1 novozaražena osoba (Oroslavje). Trenutni broj aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom na području Krapinsko-zagorske županije je 13. U samoizolaciji se nalazi 51 osoba.


2 nova slučaja u Šibensko-kninskoj županiji

11:43 - U Šibensko-kninskoj županiji potvrđeno je dva nova slučaja oboljenja od zarazne bolesti COVID-19. Riječ je o mlađoj muškoj osobi i djetetu iz Kistanja, koji su obiteljski kontakt oboljelih od zarazne bolesti COVID-19. Trenutno je na području županije 16 aktivnih slučajeva oboljenja. Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije je trenutno 103 osobe, od kojih je 92 kontakt oboljelih od COVID-19, a 11 osoba imaju određene mjere samoizolacije zbog ulaska u Republiku Hrvatsku iz trećih zemalja. Na području PU Šibensko-kninske nije zaprimljena niti jedna dojava o kršenju mjera samoizolacije. Od jučer je uzeto 21 uzoraka za testiranje na SARS-CoV-2.


U Sloveniji 19 novih zaraza

11:16 - U Sloveniji je u zadnja 24 sata na koronavirus testirano 1012 ljudi, te potvrđeno 19 novih zaraza, što je isti broj kao i prethodna dva dana, objavila je u petak slovenska vlada. Do sada je u zemlji napravljeno 119.029 testova, te potvrđeno 1916 slučajeva zaraze, trenutno je 283 slučajeva aktivnih zaraza, covid-19 je do sada preboljelo 1522 zaraženih.Trenutno je hospitalizirano 19 pacijenata, jedan više nego prethodni dan, od čega je jedan na intenzivnom liječenju, a broj umrlih i dalje ostaje na brojci 111, prema podacima koje je objavilo ministarstvo zdravstva.

Najviše novozaraženih zadnjim je testiranjima potvrđeno u općini Hrastnik, gdje je sada ukupno 25 aktivnih zaraza, od čega oko polovica među štićenicima i zaposlenicima lokalnog doma za starije. Vladin glasnogovornik Jelko Kacin izjavio je da je u zadnje vrijeme glavni izvor novih zaraza druženje na većim slavljima i zabavama, a među zaraženima je i dosta mladih. Pozvao je na pažnju i oprez prilikom boravka u inozemstvu u zemljama i regijama kod kojih postoji epidemiološki nestabilna situacija. Slovenska vlada na sinoćnjoj je sjednici revidirala listu zemalja prema njihovoj epidemiološkoj sigurnosti, pa su od danas na njezinoj "crvenoj" listi nesigurnih zemalja Crna Gora i Luksemburg. Sa tzv. "žute" liste umjereno nesigurnih zemalja na "zelenu" listu epidemiološki najsigurnijih destinacija, odlukom vlade stavljene su Poljska i Velika Britanija, dok Hrvatska ostaje u "žutoj" zoni jer je prešla kriterije od 100 novih zaraza na 100.000 stanovnika u razdoblju 14 dana.


4 novozaražene osobe u Brodsko-posavskoj županiji

11:12 - U posljednja 24 sata na području Brodsko-posavske županije četiri (4) su nove pozitivne osobe na virus SARS-CoV-2. Ukupan broj zaraženih osoba koje imaju prebivalište na području Brodsko-posavske županije od početka epidemije tako sada iznosi 140, dok je broj aktivnih slučajeva 74. Pod mjerom samoizolacije trenutno se na području Brodsko-posavske županije nalazi 371 osoba (77 manje u odnosu na prethodni dan).

Stožer CZ Brodsko-posavske županije poziva sve građane na dosljedno pridržavanje mjera i provođenje Preporuka HZJZ-a za sprječavanje zaraze bolešću COVID-19. Pridržavanje svih dosad donesenih mjera i uputa je od ključne važnosti jer odgovornim ponašanjem možemo smanjiti širenje zaraze koronavirusom. Svatko mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje obitelji i sugrađana.


6 novozaraženih u Osječko-baranjskoj županiji

11:11 - Hrvatski zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i Klinički bolnički centar Osijek testirali su tijekom posljednja 24 sata ukupno 240 uzoraka od kojih je šest bilo pozitivno na koronavirus. Pozitivne osobe Zavod za javno zdravstvo u svojoj evidenciji vodi prema ispostavama Zavoda te su prema dostupnim podatcima 4 novopozitivne osobe s područja Ispostave Osijek, jedna s područja Ispostave Đakovo, jedna s područja Ispostave Valpovo i Donji Miholjac i jedna s područja Ispostave Beli Manastir (ispostave Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo su formirane prema područjima bivših općina).

Od šest novooboljelih, troje su djelatnici Klinike za unutarnje bolesti KBC-a Osijek, a četvero je pacijenata s iste Klinike. U suradnji s epidemiolozima zatvoren je navedeni dio Klinike i pacijenti su izolirani te se provode potrebne epidemiološke radnje. U KBC-u Osijek hospitalizirana je 31 osoba oboljela od koronavirusa, a na respiratoru su i dalje 4 osobe. 16 je novih kontakata stavljeno u samoizolaciju te se danas na području naše županije u samoizolaciji nalazi 435 osoba.


23 novozaraženih u Zagrebu

11:04 - U Gradu Zagrebu danas su detektirana 23 nova slučaja zaraze koronavirusom, javlja N1.


9 novozaraženih u Splitsko-dalmatinskoj županiji

10:50 - Prema izvješću NZJZ-a SDŽ od ukupno 286 obrađenih testova sa područja Splitsko dalmatinske županije danas je 9 novooboljelih osoba pozitivno na COVID infekciju i to 7 osoba iz Splita, 1 osoba iz Sinja i 1 osoba iz Lokvičića. 1 osoba je kontakt prethodno oboljelih osoba dok se ostalih 8 osoba epidemiološki obrađuje. Uz 9 novooboljelih osoba sa područja Splitsko-dalmatinske županije pozitivna na covid infekciju je i jedna osoba iz Šibensko-kninske županije testirana na području SDŽ. 598 osoba nalazi se u samoizolaciji. 10 covid pozitivnih osoba nalazi se na bolničkom liječenju u KBC u Split, izvijestio je Stožer civilne zaštite Splitsko-dalmatinske županije.


U Zadarskoj županiji 4 novozaražene osobe

10:34 - Četiri su novooboljele osobe zaražene koronavirusom na području Zadarske županije, izvijestio je Stožer Civilne zaštite Zadarske županije. Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 114 uzoraka, a aktivni nadzor provodi se nad 469 osoba. Na COVID odjelu Opće bolnice u Zadru hospitalizirano je šest bolesnika. U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske nisu evidentirali kršenje mjere samoizolacije, javlja Zadarski.

Prema izvješću Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Zadar nakon 14 dana, odnosno maksimalnog vremena inkubacije od vjenčanja kćeri generala Mladena Fuzula s kojim se povezuje veći broj oboljelih od Covida-19, epidemiološkim praćenjem i anketiranjem do sada je utvrđeno ukupno 36 Covid-19 pozitivnih osoba. Od toga su tri obiteljski kontakti osoba koji su bili na vjenčanju, a sami nisu prisustvovali događaju.


5 novozaraženih u Vukovarsko-srijemskoj županiji

10:16 - U Vukovarsko-srijemskoj županiji u posljednja 24 sata je 5 novih pozitivnih osoba na koronavirus (2 osobe iz Vinkovaca, 1 iz Nuštra, 1 iz Bobote i 1 iz Starih Jankovaca). Trenutno su u županiji 4 osobe hospitalizirane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirano je 135 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 3844. U samoizolaciji na području županije nalaze se 484 osobe.Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 5 zdravstvenih radnika (1 liječnik i 4 medicinske sestre/tehničara). U samoizolaciji iz sustava zdravstva su 34 radnika (9 liječnika, 18 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 6 nezdravstvenih radnika).


Broj zaraženih u Indiji prešao milijun

10:08 - Broj zaraženih koronavirusom u Indiji prešao je milijun, a zemlja je u svome najvišem dnevnom porastu slučajeva prijavila 34.956 zaraženih i 687 umrlih, prema podacima koje je u petak iznijelo savezno ministarstvo zdravstva. Ukupan broj slučajeva koji su zabilježeni od izbijanja zaraze je 1.003.832, dok broj umrlih iznosi 25.602, rekla je vlada. Od navedenih, 635.756 ili 63.34 posto, oporavilo se. Još je 342.473 aktivnih slučajeva.

Stopa zaraze raste najbržim tempom nakon što je sredinom svibnja Indija počela ublažavati karantenu. U to je bilo uključeno i ponovno pokretanje domaćih prijevoznih službi te otvaranje ureda i tržnica. U svibnju, Indija je dosegla brojku od 100 tisuća zaraženih otkad je krajem siječnja zabilježen prvi slučaj zaraze. S nedavnim porastom slučajeva, nekoliko regija, uključujući i informatičko središte Bengaluru i turističku saveznu državu Gou, najavile su novu karantenu i mjere.

Broj slučajeva u Indiji zaostaje samo za brojem zaraženih u SAD-u, koji ima više od 3.5 milijuna slučajeva, i Brazilom koji ima preko 2 milijuna slučajeva. Međutim, Indija, koja je druga najnaseljenija zemlja na svijetu s 1.3 milijarde stanovnika, ima relativno nisku stopu smrtnosti. Globalno se nalazi na osmom mjestu - što je manje nego 138.358 smrtnih slučajeva u SAD-u i 76.688 smrti u Brazilu. Zdravstveni stručnjaci su rekli da bi broj smrtnih slučajeva mogao značajno porasti u nadolazećim tjednima s rekordnim brojem zaraženih. Zapadna savezna država Maharashtra, u kojoj se nalazi financijsko središte Mumbai kao regionalni glavni grad, najteže je pogođena u Indiji. Ima 284.281 zaraženih i 11.194 smrtnih slučajeva.


Australija pooštrava mjere, problem ponašanje na vjenčanjima

10:06 - Australska država Victoria potvrdila je danas rekordni dnevni rast zaraženih, a susjedna država Novi Južni Wales zabranjuje pjevanje, plesanje i druženja na vjenčanjima u sklopu mjera kojima vlasti nastoje zaustaviti novi val širenja Covida-19. Vlasti države Victoria u kojoj glavni grad ima gotovo pet milijuna stanovnika, objavile su 423 u samom Melbourneu, te još pet slučajeva u ruralnim područjima. Riječ je o najvećem porastu od kraja ožujka, kada su većinu zaraženih u Australiji činili povratnici iz drugih država.

Očekuje se da će vlasti Victorije morati primijeniti oštrije mjere, a to će štetiti gospodarstvu. Od početka pandemije koronavirusa Australija je imala nešto više od 11.000 slučajeva te ukupno 116 umrlih pošto su tri osobe preminule u petak u Victoriji. Broj žrtava covida-19 u Australiji je daleko manji nego u ostalim državama. Premijer Scott Morrison rekao je da će njegova vlada osigurati svaku potrebnu pomoć te je pozvao stanovnštvo da ne podliježe panici.


7 novozaraženih u Primorsko-goranskoj županiji

10:02 - U posljednja 24 sata zabilježeno je sedam novih slučajeva koronavirusa u Primorsko-goranskoj županiji. Tri su kontakta ranije oboljelih koji su u samoizolaciji. COVID-19 pozitivan je i jedan pomorac koji se testirao zbog odlaska na brod te tri osobe profesija koje se redovito testiraju prilikom povratka na posao, a riječ je o jednoj spremačici u dječjem vrtiću, zaposlenici socijalne institucije te policajcu, prenosi Kanal RI.


Nema novozaraženih u Ličko-senjskoj županiji

9:59 - Deveti dan za redom u Ličko-senjskoj županiji nema novooboljelih osoba od COVID-19. Ukupno je oboljelo 30 osoba od COVID-19 od čega je 8 aktivnih slučaja, 21 osoba izliječena te jedna osoba preminula. U posljednja 24 h provedeno je testiranje nad 9 osoba uzimanjem uzoraka. Do danas testiranje na koronavirus provedeno je nad ukupno 781 osobom. Pod aktivnim nadzorom/mjerom samoizolacije je 40 osoba. Policijski službenici PU ličko-senjske obavili su provjere poštivanja izrečenih mjera samoizolacije "COVID 19" kojom prilikom nisu utvrđena kršenja/nepoštivanja izrečenih mjera.


10 novozaraženih u Istri

9:48 - Tijekom protekla 24 sata u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 104 uzoraka briseva na COVID-19, od kojih je 10 pozitivnih. Kod 5 osoba radi se o kontaktu s već pozitivnim osobama, od toga je jedan dolazak iz Zagreba. Za ostalih 5 osoba epidemiološka obrada je u tijeku, izvijestili su iz istarskog stožera.


U Njemačkoj razvili novi mogući test na koronavirus

9:22 - Farmaceuti na njemačkom Sveučilištu Halle-Wittenberg razvili su način otkrivanja malih količina koronavirusa u otopini za ispiranje usta, koristeći tehniku koja bi mogla poslužiti za testiranja. Studija je koristila uzorke otopine kojom su pacijenti zaraženi novim koronavirusom ispirali usta, uspješno otkrivajući virus tehnikom masene spektometrije, priopćilo je sveučilište ovaj tjedan. Nova metoda mora se dodatno razraditi prije nego što bi se mogla koristiti kao standardni dijagnostički alat za nadopunu postojećih testova na koronavirus, navodi se u priopćenju.

Taj je test visoko specifičan jer cilja proteinske komponente koje postoje samo u novom koronavirusu, također poznatom kao Sars-CoV-2. "Mi mjerimo peptide koji dolaze iz virusa a ne genetski materijal", objasnila je Andrea Sinz koja je radila na studiji. Trenutačno je potrebno 15 minuta za dobivanje rezultata tog testa, a značajni su čak i s malim količinama otopine za ispiranje. Tim farmaceuta radi na skraćivanju vremena testiranja. Ako se test pokaže uspješnim, mjerenja bi moglo provoditi nespecijalizirano osoblje, kažu znanstvenici. Iako nova metoda neće biti odmah dostupna, Sinz kaže kako se nada da bi test mogao biti u funkciji za nekoliko mjeseci.


Izrael uvodi vikend karantenu

8:55 - Izrael je nametnuo novu vikend karantenu u petak i postrožio niz zabrana kako bi smanjio stopu zaraze koronavirusom, uslijed rastućeg javnog nezadovoljstva po pitanju vladinog nošenja s krizom. Ljudima će biti dopušteno napuštanje domova ovaj vikend, no trgovački centri, trgovine, bazeni, zoološki vrtovi i muzeji zatvorit će se u petak popodne do nedjelje ujutro, objavila je vlada. Izrael, s populacijom od 9 milijuna, prijavio je više od 44 tisuće slučajeva koronavirusa i 377 smrti.


Novi rekord u SAD-u

8:14 - SAD broji novih 77.255 slučajeva zaraze koronavirusom, što je rekord jednodnevnog skoka od početka panemije. Preminulo je još 943 ljudi.Sada je u SAD-u zaraženo ukupno 3.576.157 osoba, dok je preminulo njih 128.358.


Dogovara se plan oporavka vrijedan 750 milijarda eura

8:12 - Čelnici 27 zemalja Europske unije okupit će se danas u Bruxellesu, prvi put nakon više mjeseci, kako bi drugi put pokušali dogovoriti golemi zajednički plan ekonomskog oporavka vrijedan 750 milijarda eura.


Markotić: Opasan virus uspjeli smo dobro držati pod kontrolom

7:25 Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić u Pressingu televizije N1 kazala je kako danas imamo puno više tehnologije i znanja nego prije, što se tiče borbe s koronavirusom. "Uspjeli smo postići dobre rezultate. Taj opasan virus smo uspjeli držati dobro pod kontrolom, to svatko od nas treba ponavljati. I vi i ja malo zaboravimo, zato je bitno da jedni druge podsjećamo, upozoravamo, nema potrebe da se netko ljuti", rekla je Markotić. Upitana kako to da, iako se očekivalo da će zbog ljeta doći do jenjavanja epidemije, do toga nije došlo, kazala je da smo se svi nadali tome nakon skoro nekoliko tjedana bez zaraženih.

'Ovo je rezultat opuštanja'

"Isto tako postupno su mjere popuštane i prateći iz tjedna u tjedan situaciju ona je bila dobra, unatoč popuštanju mjera činilo se da ćemo uspjeti držati te brojeve pod kontrolom, što i i dalje jest, iako su brojevi povećani. Mislim da je uglavnom svima nama bilo dosta nekakvih mjera, ograničenja, činilo se ljudima da je virus negdje otišao, da se možemo opustiti. Mislim da je to bio rezultat opuštanja."

Ponovno je pojasnila odluku o obavezi nošenja maske. "Nije rečeno da maska ne koristi. Prvo, tada je bilo manje mogućnosti nabavke masti. Tad se komuniciralo da se mogu sašiti platnene maske. Ali ne možete inzistirati na nečemu čega nema na tržištu. Inzistiralo se, to i danas stoji, da maskom štitite druge više nego sebe. Nikad nije rečeno da se ne mora nositi", rekla je.

'Normalno je da su ljudi zbunjeni'

O različitim smjernicama koje se pojavljuju kaže: "U znanosti je normalno, ovo je jedno kratko razdoblje, ali iznimno neobično u aktivnosti znanstvene zajednice. Cijeli svijet se ujedinio u borbi, radi se ubrzano, to se komunicira, to ne znači da je to sto posto tako. Naravno da je normalno da građanin ponekad ostane zbunjen.

Komentirala je i teorije zavjere. "Tu uvijek postoji jedan postotak ljudi koji u svemu vide urotu. Nema dokaza da je virus nastao u laboratoriju. Najveći bioterorist je priroda, to što može priroda, čovjeku trebaju godine rada. Mi sebe precjenjujemo. Mi možemo svašta kreirati i utjecati, ali ne možete znati da ćete napraviti neki organizam koji će izazivati teže oblike. Nema dokaza da je ovo nastalo u kineskim laboratorijima", rekla je Markotić.

O cjepivu

Markotić se osvrnula na jučerašnje vijesti iz SAD-a o cjepivu. "Jučer su došle jako dobre vijesti objavljene u prestižnom medicinskom časopisu, to je cjepivo iz SAD-a. Obavili su prvu fazu, ispitivali su 45 ljudi, tri različite doze cjepiva. Ono što je bitno, najvažnije je da vidite je li nešto škodljivo. Rezultati su vrlo ohrabrujući. Manje doze nisu izazvale značajne reakcije. Nakon docjepljivanja te su reakcije bile malo izraženije, ali opasnih nuspojava nije bilo. To je bio pokazatelj da se dobro reagira na to cjepivo", rekla je Markotić.

"Već nakon prve doze dio ljudi je razvio antitijela. Nakon druge doze su svi. Druga dobra stvar je da je količina antitijela kod cijepljenih bila skoro dva puta viša nego kod ljudi koji su preboljeli bolest prirodnim putem", rekla je Markotić koja kaže kako je iznimno važno da cjepivo prime oni iz rizičnih skupina. "Ako cjepiva bude na svjetskom tržištu, sigurna sam da će se jedan dio osigurati za Hrvatsku. Bitno je da se cijepe i zdravstveni djelatnici", kazala je.


UN: Pandemija prijeti svjetskoj stabilnosti i napretku u borbi protiv siromaštva

7:23 Pandemija koronavirusa prijeti vratiti razinu siromaštva u svijetu možda i na onu prije deset godina i mogla bi destabilizirati niz teško pogođenih zemalja, objavio je UN u četvrtak.

Prije izbijanja pandemije postignut je napredak u odnosu na razne aspekte siromaštva, prema podacima koje je objavio program UN-a za razvoj (UNDP) i Oksfordska inicijativa za ljudski razvoj i siromaštvo (OPHI).

U razdoblju od 2000. do 2019. 65 od 75 zemalja obuhvaćenih analizom značajno je smanjilo stopu siromaštva, a Sijera Leone, Indija i Kina bile su među zemljama u kojima je najviše ljudi 'izašlo' iz kategorije siromašnih.

"Covid-19 sve je promijenio. S trostrukim udarcem na zdravlje, obrazovanje i prihode i na toliko mnogo drugih aspekata ljudskih života (bolest) prijeti svekupno preokrenuti globalni ljudski razvoj", kazao je voditelj UNDP-a Achim Steiner na predstavljanju izvješća. "Milijune gura natrag u multidimenzionalno siromaštvo."


Više od 2 milijuna zaraženih koronavirusom u Brazilu

7:21 Brazil je u četvrtak prešao brojku od 2 milijuna slučajeva zaraze koronavirusom. U toj južnoameričkoj državi je virus odnio sveukupno 76,6 tisuća života. Brazil je po broju zaraženih i smrtnih slučajeva drugi u svijetu, nakon Sjedinjenih Država, a vjeruje se da su stvarne brojke zbog nedovoljnog testiranja i puno veće. Prema vladinim brojkama dnevno se prosječno bilježi 40 tisuća novih slučajeva.

Predsjednik Jair Bolsonaro, i sam zaražen virusom, umanjuje njegovu opasnost, poziva na ukidanje restriktivnih mjera i tvrdi kako će ekonomske posljedice biti gore od same bolesti. Na mnogim mjestima se počinju ublažavati restrikcije koje su uveli guverneri i gradonačelnici. Rio de Janeiro će tako u petak otvoriti turističke atrakcije i dopustiti momčadske sportove na plažama, najavio je u četvrtak gradonačelnik Marcelo Crivella.


Njemačka pozvala WHO da ubrza reviziju upravljanja pandemijom

7:21 Njemački ministar zdravstva pozvao je Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) da ubrza svoju reviziju upravljanja pandemijom koronavirusa, što je znak da Europa zauzima stroži stav prema tom tijelu Ujedinjenih naroda. Njemačka trenutno predsjeda Europskom unijom, a dosad je imala zaštitnički stav prema WHO-u koji je pod žestokim kritikama Washingtona koji najavljuje izlazak iz organizacije zbog popuštanja Kini. Sada se čini da i Berlin zauzima asertivniji stav.

"Kad je riječ o ponovnom ocjenjivanju rada WHO-a tijekom krize, u utorak sam u Parizu imao priliku razgovarati s direktorom Tedrosom Adhanom Ghebreyesusom, kao i prije dva tjedna u Ženevi. U oba sam ga razgovora vrlo jasno potaknuo da pokrene neovisno povjerenstvo stručnjaka i ubrza početak njihovog rada“, rekao je Jens Spahn.

WHO je prošli tjedan objavio kako će pokrenuti neovisni odbor koji će procijeniti upravljanje pandemijom i odgovor vlada na koronavirus.

Tedros je kazao kako će odbor u studenom ministrima zdravlja predati prvi izvještaj, a da će konačni biti spreman u svibnju iduće godine. Spahn je naglasio da je izvještaj važan sada, dok pandemija i dalje hara svijetom, jer se "već mogu donositi zaključci“. To bi moglo dovesti do brzog djelovanja po pitanju upravljanja i poboljšanja „suradnje između političke i znanstvene razine“ organizacije, dodao je Spahn. Europske države istaknule su da reviziju treba popratiti preustroj organizacije, o čemu se već razgovaralo unutar samog UN-a, kao i u skupini G7.


Inspektori će kontrolirati provođenje epidemioloških mjera

7:15 Pomoćnik ministra unutarnjih poslova Damir Trut izjavio je za RTL da među građanima ima sve manje otpora nošenju zaštitnih maski. "Čini nam se da smo na dobrom putu, da dobro radimo edukacijom i laganim unošenjem maski u naš život”, rekao je.

Najavio je inspekcijske nadzore radi provjere pridržavanja epidemioloških mjera, posebno na većim okupljanjima. "Imamo 60-ak inspektora koji su stalno u aktivnostima, tako da će uvelikoj mjeri obići te događaje”, rekao je Trut, dodajući kako za sada neće biti kazni jer je ovo "vrijeme pripreme da se ljudi nauče nositi maske i pripreme za ono što nas možda čeka najesen".

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo