Za život u luksuznoj vili, s pogledom na dubrovačku povijesnu jezgru treba vam čak 10 tisuća eura po metru četvornom. Jedna takva prodaje se za gotovo pet milijuna eura.
Provjerili smo kako onda do krova nad glavom mogu prosječni građani i što o nekretninama u rukama stranca misle Dubrovčani.
U sjeni mediteranske vegetacije s pogledom na dubrovačku povijesnu jezgru nalazi se kamena moderna vila od 480 metara četvronih s pet soba, šest kupaonica, vinskim podrumom, bazenom i jaccuzijem, luksuz je koji je stavljen na prodaju.
Iako privlačna izvana i iznutra, prolaznicima i dalje cijenom nepristupačna.
Poznata engleska aukcijska kuća ovu vilu procjenjuje na 4,8 milijuna eura. Ali ne, nije ovo najskuplja nekretnina u Dubrovniku. Jedna se vila prodaje za vrtoglavih 14 milijuna eura.
Takve su vile rijetkost na tržištu, a njihova cijena sve je viša.
Frano Bezić, direktor agencije za posredovanje nekretninama govori: "Značajno rastu, a pogotovo nekretnina koje su specifične, koje imaju neku svoju priču koje su u blizini mora i tu možemo dostići cijene vrlo visoke".
Nekretnine u Dubrovniku mamac su za strane investitore.
Dubrovčanka Nevenka Kabirić kaže kako je protiv takve prakse. "Ja sam inače protiv toga da se prodaje strancima, zato što ćemo izgubiti, mi ćemo kao što su Kanari, mi ćemo najamna radna snaga ostati".
Drugog je mišljenja Ante Dender. "Mislim da dobro utječe jer ovaj podiže kvalitetu turizma i sve skupa", rekao je.
A podigla se i cijena nekretnina. Za kvadrat obiteljskog stana u urbanom centru grada u prosjeku će se izdvojiti 3500 eura.
"Mnogi su mislili da će se to pogotovo otkada je počela korona doći do zaustavljanja, međutim dapače tijekom korone je povećana cijena i prodaja nekretnina", kaže Bezić.
Novogradnje u Dubrovniku gotovo pa i nema. Na bubnju su stare vile, kuće i stanovi, za koje prosječni hrvatski građanin treba duboko posegnuti u džep.