Centar Hrvatski Areopag / U crkvenom tornju u Zagrebu otvara se muzej magije, okultnog i new agea

Image
Foto: Igor Kralj/Pixsell

Pokretač Hrvatskog Aeropaga Josip Blažević objasnio je za Večernji list o čemu je riječ

30.5.2021.
10:42
Igor Kralj/Pixsell
VOYO logo

Zagreb će za tjedan dana postati bogatiji za Muzej Hrvatskog Areopaga u kojem će biti izloženo 500 eksponata magijskog, okultnog i new age karaktera, a nalazi se na petom katu crkvenog tornja crkve sv. Antuna na zagrebačkom Svetom Duhu, piše u nedjelju Večernji list.

"Centar Hrvatski Areopag za međureligijski dijalog Hrvatske provincije franjevaca konventualaca osnovan je 2002. godine. To znači da sljedeće godine obilježava 20 godina svoga postojanja i djelovanja. Muzej, koji tom prigodom otvaramo, nema osobite veze s međureligijskim dijalogom, ali je zanimljiv kao kuriozitet i edukacijski centar, objašnjava Josip Blažević, provincijal hrvatskih franjevaca konventualaca", pokretač Areopaga i ovoga muzeja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eksponati iz cijelog svijeta

U njemu će, navodi dnevnik, biti izloženo više od 500 raznovrsnih eksponata koje dosad nije bilo moguće vidjeti na jednom mjestu, čak ni na sajmovima ezoterije.

U prvom dijelu Muzeja izloženi su eksponati iz Afrike, Japana, Kine i Tibeta. U drugome, iz Azije, odnosno Indije i Egipta, a najopsežniji prostor posvećen je onima iz Europe, s naglaskom na Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Riječ je o ezoterijskim i okultnim iscjeliteljskim tehnikama raširenima i po Hrvatskoj, poput reikija i bioenergije, trinaestokrakog simbola Sunca Brace sa Srebrnjaka, Brune Gröninga i Rudolfa Steinera... Može se vidjeti Sai Babin čarobni pepeo i ayurvedski lijekovi gurua Maharishi Mahesh Yogija, učitelja transcendentalne meditacije, popularna kineska knjiga proricanja I Ching, njome se služila i hrvatska književnica Vesna Parun.

Razne "biblije"

Postoji cijela kolekcija raznih zamotuljaka, uroka i zapisa, raznih Biblija, Sotonska biblija, Vodenjakova biblija, Vampirska biblija i još mnoštvo raznih stvari", nabraja provincijal Blažević ističući kako prikupljanje eksponata ima svoju dugu povijest, donosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo