Čini se da skandali i afere u vezi APN-a ne jenjavaju pa tako priča iz Biograda pokazuje da su se mnoge obitelji prije pet godina odlučile za kupnju POS-ovog stana, a bez obzira na to što već godinu dana za njih plaćaju ratu kredita oni o stanu mogu samo sanjati.
Kako su ispričali RTL-u, nesretni ljudi platili su i 15 posto predujma u gotovini, a umjesto u stanovima, oni su s obitelji prisiljeni živjeti kod svojih roditelja ili u podstanarstvu. Da slučaj bude još apsurdniji, cijene stanova već su narasle za 80 eura po kvadratu, a građevinci za nastavak izgradnje traže i dvostruko veću cifru.
APN stanare nije obavijestio o problemima na gradilištu
Željko Domitrović iz Biograda na Moru se prije pet godina javio na natječaj za POS-ov stan u svom gradu. Tada su on i njegova supruga imali jedno dijete, dok sada imaju troje, a POS-ov stan im polako postaje nedosanjani san. Ali i agonija.
"Mi smo morali odmah platiti 15 posto predujma, a nakon toga riješiti kredit za preostala sredstva. Dakle, svi smo mi platili stanove u cijelosti, odnosno, banke su platile za nas, a mi plaćamo kredite", ispričao je Biograđanin RTL-u.
Stanari smatraju da je APN kriv jer ih nije obavijestio o problemima na gradilištu. Građevinska tvrtka koja je bila zadužena za stanove otišla je u stečaj, a na natječaju za novog izvođača radova jedina ponuda imala je duplo skuplji iznos od predviđenih 9 milijuna kuna za izgradnju zgrade. Iz Ministarstva graditeljstva su u vezi ove teme RTL-u odgovorili da je "APN s jučerašnjim danom poslao na objavu ponovljeno javno nadmetanje za radove na završetku započete izgradnje u Biogradu na Moru". Dalje navode da će se po završetku postupka navedene nabave kupce obavijestiti o novim rokovima. Za kraj kažu da će korisnici imati mogućnost raskida Predugovora te da se o tome trebaju očitovati APN-u.
'Obje opcije su nepovoljne'
Dvije jednako nepovoljne opcije su pred njima, smatraju stanari. Prva je prihvatiti nedefiniran rok izgradnje dok je druga raskidanje ugovora i gubitak novca kojim su platili kamate. Bez obzira na sve, većina ipak ne misli odustati jer je u međuvremenu komercijalni kvadrat stana u Biogradu skočio na 1.800 eura. Slavica Urem iz Biograda kaže da sa suprugom i troje djece živi kod mame. Za POS-ov stan odlučili su se jer im je to bila jeftinija solucija nego plaćanje dvije tisuće eura za kvadrat stana dok je cijena kvadrata preko APN-a 1.200 eura. Kaže da već deset mjeseci njezina obitelj plaća, ali uzalud jer "nema ništa".
"Oko 10 mjeseci plaćam stan, 11 tisuća eura sam platio akontaciju. Živimo kod mojih roditelja u malom stanu od 20 kvadrata. Eto, to je problem. Ja ću se boriti da se to izgradi", kazao je Biograđanin Tonći Stipičević.
No, nisu samo stanari na gubitku nego i Grad Biograd koji je osigurao 4.600 kvadrata zemljištva za izgradnju te se obvezao urediti pristupnu cestu i rasvjetu po cijeni od 4,5 milijuna kuna. Osim toga, Grad je dao i 2,5 milijuna kuna za početak radova kao što je i APN oslobodio plaćanja komunalnih doprinosa.