Trojica šibenskih krijumčara "pala" su proteklog tjedna u Španjolskoj s tonom kokaina. Dok vijest i dalje puni naslovnice, mnogi se pitaju koji je bio krajnji cilj njihova opasnog i riskantnog puta na kojem su pokupili taj nedopušteni teret. RTL doznaje da su se trojica "moreplovaca" od veljače, kada su krenula na put, vraćala u svoj rodni grad, a sve je očito znala i policija.
Česte nemoralne ponude
Prije pozdrava s Kariba, gdje ih je kao posadu iz svog grada u travnju upoznao šibenski humanitarac i liječnik Dražen Grgić, osumnjičeni je trojac prošao rutu od Dubrovnika, španjolske Almerije, kanarskog otoka Lanzarotea, do Barbadosa i Martiniquea. Ondje su se rastali s Grgićem koji se vratio u Hrvatsku te nastavili put natrag na Kanarsko otočje. Potom su se razdvojili i proputovali Europu. Onda su u kolovozu opet stigli na Lanzarote, odakle su se uz zapadnu obalu Afrike spustili do Gvinejskog zaljeva. Potom su se vratili na Karibe, gdje ih je dočekala španjolska Civilna garda.
Iskusni jedriličarski par koji se nakon dvogodišnjeg putovanja oko svijeta vraća u Hrvatsku tvrdi kako "nemoralne ponude" na oceanima nisu rijetkost. "Prije nego što smo kretali na put neki iskusni skiperi su me upozoravali, na mogućnost da na nekim lokacijama, nekim destinacijama dobijemo ponudu za prebaciti neke pakete za jako puno novca, koje mogu zvučati jako dobro, ali svakako to pokušavam izbjeći. Evo mi moramo reći da ništa takvo nismo čuli i ne krećemo se u takvom društvu da bi nam ikad itko tako nešto ponudio", rekao je jedriličar Saša Flegić.
Drakonske kazne u Španjolskoj
Civilna garda smatra kako je trojac iz Šibenika, najvjerojatnije na kopnu, regrutirao netko iz balkanskog kartela. "Balkanski kartel je dinamična zločinačka organizacija u kojoj su pripadnici bivše države. Pretežno se radi o državljanima Crne Gore, Srbije, RH, BiH, Slovenije, a i još nekih država Jugoistočne Europe. Njihov temeljni biznis je krijumčarenje droga, pogotovo kokaina iz Južne Amerike za europsko ilegalno narkotržište i s tim povezano pranje novca", ranije je pojasnio voditelj Službe kriminaliteta droga Dražen Rastović.
Ako se dokaže da su skiperi iz Šibenika svjesno prevozili drogu, u Hrvatskoj bi mogli biti osuđeni na najviše pet godina zatvora. No, ako im se bude sudilo u Španjolskoj, u zatvoru bi mogli odležati višestruko dulje.