Turistička sezona, ali i visoke temperature te 'produljenje ljeta' na rujan iznova je aktualiziralo pitanje treba li odgoditi početak školske godine i pomaknuti ga prema sredini tog mjeseca?
U nekim dalmatinskim županijama takvu ideju podupiru, javlja N1 kojem su školarci i odrasli u anketi kazali:
"Daaa! Apsolutno, slažem se. Do 1. listopada, naravo, kao i studenti."
"Ne želim odgodu, fali mi škola. Lijepo mi je ići u školu."
"Mislim da ne, ne. Pa dovoljno im je. Koliko dobiju sad, dva mjeseca… Pa toliko smo i mi dobivali."
"Da, da. Čak i u Zagrebu. Iz drugih razloga, ne toliko turističkih. Ja sam na Učiteljskom fakultetu. Iz toga što bi se moglo napraviti više pauza tijekom školske godine, a ne samo jako veliko tijekom ljeta, prevelika je razlika."
Profesori u školama također smatraju da se slobodni dani mogu bolje rasporediti kroz godinu.
"Puno toga vezanog za početak školske godine bi se riješilo kad bi se samo složio kalendar koji nema 183 radna dana kao ovogodišnji. Ta odgoda bi svakako pomogla s ovim ekstremnim vrućinama koje nam prognoziraju i za deveti mjesec", kaže Dajana Macik, profesorica engleskog i njemačkog.
Spuštanje odluke o početku škole na lokalnu razinu
Ekstremne vrućine posebno smetaju školarcima na jugu zemlje.
"To bi svakako trebalo početi kasnije jer mi posebno ovdje na moru, na obali, vrućine su još jako velike i mislim da je prvi ponedjeljak u devetom mjesecu prerano", kaže Davor Bučević, ravnatelj OŠ Bol u Splitu.
"Možda bi trebalo uskršnje praznike skratiti za jedan tjedan jer vidimo da se ljudi ove godine bune i na ovaj skijaški tjedan. Ne mora biti u isto vrijeme u kontinentalnoj i primorskoj Hrvatskoj. Mislim da županije mogu jako dobro to iskoordinirati na nivou lokalne samouprave", dodaje.
Ideju spuštanja odluke o početku nastave na lokalne razine podupiru i u Rijeci kao i donošenje odluke ovisno o tome je li grad fokusiran na turističku sezonu ili ne.
"Mi u Gradu Rijeci spremni smo za početak školske godine 4. rujna, ali naravno da nemamo ništa protiv inicijativa drugih jedinica lokalne samouprave ako to utječe na njihovu organizaciju da se taj rok prolongira. Pretpostavljam da se radi o turističkoj sezoni u Dalmaciji i Dubrovačko-neretvanskoj županiji ili Istri koje primjerice sigurno trebaju dodatnih tjedan dana", kaže zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan.
POGLEDAJTE VIDEO Ne želimo cjelodnevnu nastavu! Nove učionice i udžbenici na klupama: Škola je spremna, ali i ustavna tužba
Imamo najmanji broj sati nastave u Europi
Ministrica Blaženka Divjak u svom je mandatu 2019. odlučila produžiti ljetne praznike, zbog visokih temperatura. No, smatra da je bitnije učenicima omogućiti adekvatne uvjete.
"Nema baš puno smisla odgađati početak školske godine za tjedan ili dva. Ono što ima smisla je opremiti škole da ti uvjeti u kojima učenici uče budu adekvatni. Naši učenici, nažalost, imaju najmanji broj sati nastave trenutno od svih europskih država, ne samo članica EU-a nego općenito. To sigurno utječe na rezultate jer ako nemate vremena da nešto naučite i ponovite, onda zaostajete za drugima”, ističe Divjak.
Prema nizu istraživanja koje ističe bivša ministrica Divjak, za mentalno zdravlje učenika najbolja bi bilo više manjih odmora raspoređenih kroz godinu. A dodatnih tjedan ili dva praznika u rujnu moglo bi potaknuti domaće turiste na odlazak na Jadran jer su u postsezoni aranžmani povoljniji.