Naime, udruga je već ranije upozoravala da će, primjerice, dužnici koji izgube parnicu protiv javnobilježničkog rješenja o ovrsi plaćati astronomske odvjetničke troškove koji premašuju glavnicu duga i kamate na taj dug. Izračunali su da se troškovi, ukoliko je predmet ovrhe 1.000 kuna, po ovim tarifama penju na minimalnih 1.250 kuna.
U priopćenju navode kako ocjenjuju da su Odvjetničke tarife iz 2012. godine ništetne i protuustavne. Osim što se protive Zakonu od odvjetništvu, protive se i odredbama Ustava koje propisuju da one moraju biti u skladu sa spomenutim zakonom, ističu.
"Protuustavan je i dio Tarifnog broja 48. kojim je propisana povratna primjena Odvjetničke tarife iz 2012. na naplatu svih prije 19. prosinca 2012. izvršenih i nenaplaćenih odvjetničkih usluga, budući da Odvjetnička tarifa iz 2012. sukladno čl. 90. st. 4. hrvatskog Ustava ne može imati povratno djelovanje", navodi HUJO u priopćenju.
Građane pozivaju da se obrate sudovima i javnim bilježnicima
Osim toga, upozoravaju i građane da se do donošenja odluke Ustavnog suda o ovom njihovom prijedlogu, obavezno smjesta obrate javnom bilježniku ili sudu kod kojeg se vodi njihova parnica, ovrha ili upravni spor. Preporučuju im da zatraže usmeno, odnosno da uđe u zapisnik ili da preporučenom poštom zatraže da se utvrdi jesu li sporni tarifni brojevi brojevi u skladu s Ustavom i Zakonom o odvjetništvu.
Također, nužno je da građani zatraže da se odluka o odvjetničkim troškovima u skladu sa Zakonom o parničnom postupku donese primjenom Odvjetničke tarife iz 2009. godine.
Protuzakoniti i protuustavni su Tarifni brojevi:
Tarifni broj 7. točka 8.;
dio Tarifnog broja 10. točka 4. stavak 2. te točka 6. stavak 2.;
Tarifni broj 11. točka 2. stavak 2.;
dio Tarifnog broja 13. točka 2.;
Tarifni broj 23. točka 1. stavak 2.
Tarifni broj 48.
Po njihovom mišljenju, prekršen je Zakon o odvjetništvu članak 18. stavak 1. podstavak 2. te Ustav, članak 5. st. 1. te članak 90. stavak 4.