UDRUGA PODNIJELA PRIJAVU ZA ZLOČINE U 'OLUJI', BRANITELJI PROSVJEDOVALI: / 'Ovo je drska provokacija! Zašto baš danas?'

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
4.8.2017.
12:12
Marko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

PLENKOVIĆ KOMENTIRAO PRIJAVU PROTIV ČASNIKA IZ OLUJE: ‘Hrvatska je država u kojoj vlada sloboda govora’

Voditeljica Documente Vesna Teršelič kazala je nakon predaje prijave za zločin nad civilnim stanovnicima u okolici Knina da oslobađanje hrvatskih generala u Haagu "ne mijenja činjenicu da su počinjeni zločini i da direktni počinitelji trebaju biti privedeni pravdi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetila je da su nadležna državna odvjetništva podigla tek tri optužnice za zločine nakon Oluje, dok su hrvatski sudovi donijeli dvije pravomoćne presude.

Image

'Važno je nastaviti progon za sve zločine'

Teršelič smatra da je iznimno važno nastaviti progon za sve zločine jer to trebaju svi koji žive u Hrvatskoj, obitelji žrtava, a i od iznimne je važnosti za hrvatsko društvo i za društvo Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problematičnim je ocijenila da se prilikom obilježavanja Oluje u Hrvatskoj naglasak stavlja samo na pobjedu, a žrtve ostaju u dubokoj sjeni, dok se "u sada već uvriježenoj izdvojenoj komemoraciji u organizaciji Srbije i BiH naglasak stavlja samo na žrtve, a izostaje dimenzija pobjede".

Kao organizacija za ljudska prava uvjereni smo da je vrlo važno dokumentirati sve činjenice, da je u obilježavanjima važno naglasiti kompleksnost rata i da je važno pronaći mjesto za nevine civilne žrtve. "Ovim bih putem htjela poslati poruku Državnom odvjetništvu i pravosuđu da treba učinkovitije procesuiranje ratnih zločina i to zločina nad svim ubijenim – Hrvatima i Srbima, a poslala bih poruku i vladinim institucijama Hrvatske i Srbije da pronađu način za obilježavanje ovih obljetnica koji neće biti tako jednostran jer nam to treba za izgradnju povjerenja i dugotrajnog mira kako bismo nastavili živjeti mirno i približavati se pravdi", kazala je Teršelič.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Na novinarsko pitanje koliko je zločina nakon Oluje ostalo neprocesuirano, Teršelič je kazala da se mogu pozvati na podatke Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava koji je naveo više od 600 ubijenih civila. "Očito je da to nikako ne mogu pokriti s tri optužnice i postupcima koji su u tijeku", zaključila je Teršelič.

Gregurić prozvala Documentu za rušenje ustavnopravnog poretka

Predstavnica braniteljskih udruga Zorica Gregurić Documentin je postupak, s druge strane, nazvala drskom provokacijom jer je "vrijeme pomno izabrano - uoči proslave, za sve Hrvate velikog državnog praznika te istodobno dok hrvatski branitelji na Mirogoju odaju počast poginulim suborcima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"No, javnost mora znati kako u Hrvatskoj postoji kazneno djelo lažnog prijavljivanja, stoga najavljujemo kaznene prijave za sve one koji su lažno prijavljivali kaznena djela. Svjedoci smo kako se ovako nešto uvijek čini pred Oluju, ne zato što bi im bilo stalo do onog što rade, jer tada ne bi uvjetovali točno određeno vremensko razdoblje, pogodno bi bilo vrijeme tijekom cijele godine, nego očito zbog dobivanja jeftinih bodova", kazala je Gregurić.

Pozivala je i nadležne institucije da istraže sumnje da "udruga Dokumenta i osobe koje se oko nje kreću nenamjenski troše sredstva državnog proračuna... između ostalog i za rušenje ustavnopravnog poretka Republike Hrvatske".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo