Tko je ukrao žito? Prepaid korisnici, naravno

Tko je izvlačio lovu iz Podravke? Tko je dogovarao bojenje tunela po tarifama akademskih slikara? Tko je iz Đakovštine popalio 26 tisuća tona žita?

19.2.2010.
12:01
VOYO logo

Stoga je služba zvana Operativno-tehnički centar za nadzor telekomunikacija od hrvatskih mobilnih operatera zatražila obaveznu registraciju svakog kupljenog prepaid broja imenom i prezimenom, odnosno nekim od osobnih identifikacijskih brojeva (JMBG/OIB). I to po hitnom postupku, a kako bi se što kvalitetnije borili protiv kriminala i korupcije, jer osobe koje se ovim nečasnim radnjama bave uglavnom koriste anonimne, neregistrirane prepaid brojeve kako bi izbjegle nadzor, odnosno prisluškivanje.

Ne brinite, ne planiram se sada nad svim tim zgražati s pozicije građanina kojem Ustav garantira pravo na zaštitu i anonimnost podataka. O tome svi sve znamo. Više me zanima opravdanost ovakvog zahtjeva. Konkretno – bi li donošenje ovog zakona stvarno pomoglo u borbi protiv kriminala i korupcije? Mislim da ne bi jer se kreće od pretpostavke da su kriminalci – idioti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamislimo scenarij. Godina je dvije tisuće i jedanaesta, sporni zakon je izglasan i anonimni prepaid korisnici nestali su s lica zemlje. Upravo je završila žetva, seljaci su uskladištili žito i stanoviti Mirko i Slavko planiraju popaliti kakvih dvadesetak tisuća tona.

- Koji nam je prvi korak? - pita ozbiljno Slavko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Za početak, moramo obojica nabaviti prepaid mobitele. To je ključno.

- Neće to ići - kaže Slavko zabrinuto - znaš da se po novom zakonu moramo registrirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- A u vražju mater, šta ćemo sad?!

- Ne znam - govori Slavko i nervozno se češka po glavi - ja bih najradije odustao od svega. Možemo se jebat bez prepaid mobitela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Čekaj, polako, nemoj nagliti, kaže Mirko, pitat ću ja sutra maloga, ionako se ne miče od kompjutera, pa ako on ne smisli neko rješenje, onda jebiga, onda odustajemo.

Sutra mali objasni tati da može: a) komunicirati mailom s bilo kojeg besplatnog servisa; b) chatati s prijateljem na bilo kojem chat-servisu na planetu; c) da postoji programčić koji se zove Skype preko kojeg se može besplatno razgovarati danima, a ne koristi mreže naših operatera; d) da može nabaviti prepaid mobitel iz Srbije, BiH ili Slovenije jer tamo takav zakon nije na snazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, dobro, uzmimo da naš Mirko nema pametnog sinčića i da su se on i Slavko naposljetku odlučili registrirati i tako registrirani odraditi cijelu akciju. Dakle – imamo situaciju iz mokrih snova tajne službe – dva krimosa komuniciraju, a agent Jura ih prisluškuje.

Da bismo što plastičnije dočarali problem s kojim će se sresti agent Jura, vratit ćemo se pet godina u rikverc, u studentski dom na Cvjetnom. Ide dijalog dvojice studenata preko mobitela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Jesi downloadao mjuzu?

- Aha, sinoć. Oš doć da ti snimim?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Kad?

- Moš odma. Samo mi reci koliki ti je USB – 125 ili 256 megabajta, da znam pripremit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- 125. E... i zadnji put si mi snimio u lošoj kvaliteti. Nije se uopće čuo tekst od šumova.

- Jebiga, zato ti je više stalo na disk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Znam, ali radije mi snimi manje, ali u boljoj kvaliteti.

Dva studenta pričaju o muzici. Moš mislit. Radilo se o dogovorenoj shemi koju je znao svatko tko je od našeg junaka kupovao travu. Pravo značenje je bilo sljedeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Jesi nabavio travu?

- Aha, sinoć. Oš kupit?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Kad?

- Moš odmah. Samo reci koliko ćeš – 100 ili 250 kuna, da ti znam pripremit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- 100. E... i zadnji put si mi uvalio smeće, nije me uopće puklo

- Jebiga, zato sam ti stavio više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Znam, ali radije mi daj manje, ali da puca.

E sad – ako je ovako jednostavnu i praktičnu shemu smislio student koji je nasitno dilao travu, kakvu će shemu smiliti Mirko i Slavko koji planiraju popaliti dvadesetak tisuća tona žita, ostavljam našem agentu Juri da izmašta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sad, kad smo utvrdili da će, bio ovaj zakon izglasan ili ne, Mirko i Slavko sigurno pronaći način da popale žito, nameće se pitanje čemu uopće ova ideja naših tajnih službi.

Postoji epizoda Southparka u kojoj Cartman pokušava saznati tko stoji iza napada na njujorške Blizance – odnosno odgovoriti na jako popularno pitanje – jesu li Amerikanci napali sami sebe. Na kraju epizode pojavi se i sam George W. Bush, koji kaže nešto ovako: "Nismo mi, ali nemamo ništa protiv toga da ljudi vjeruju da jesmo. Jer ako misle da smo izveli nešto takvo, onda stvarno vjeruju da smo sposobni, da možemo sve. A zapravo smo toliko smotani da su nam popalili dva aviona i zabili ih u WTC."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mislim da se tu krije i odgovor na ovo naše pitanje. Naše tajne službe jednostavno su toliko nesposobne da im ne preostaje ništa drugo nego graditi atmosferu u kojoj će građani vjerovati da oni fakat imaju kontrolu nad nečim, da imaju uvid u sve, pa tako i u naše razgovore mobitelom. A zapravo se radi o ljudima koji već tjednima traže 26 TISUĆA TONA žita, i sve što su dosad otkrili je da žito nije u silosu.

Imaš priču? Javi nam se!
Imaš priču, ekskluzivu ili jednostavno temu za koju bi se trebalo čuti? Javi nam se, a mi ti jamčimo anonimnost.
Pošalji priču