Četvrti ovogodišnji CRO Demoskop, koje je za RTL izradila Promocija plus pokazuje nekoliko zanimljivih promjena u odnosu na prošlomjesečno.
HDZ i SDP padaju, ali najveći gubitnik je Živi zid
Promjena u rasporedu nema - sa 28 posto, HDZ bi ostao relativni pobjednik, drugi je i dalje SDP sa 16,9 posto, a treći je Živi zid. No ako se pogledaju prošlomjesečni rezultati, očito je da je najveći gubitnik Živi zid. HDZ je pao 0,1 posto, isto kao i SDP, dok Živi zid prilično gubi potporu a su prema podacima upravo oni gubitnici mjeseca jer su u odnosu na ožujak pali za gotovo dva postotna poena.
Sada ih bira 8,5 posto ispitanika (prema 10,4 posto iz ožujka). A može se očekivati da će nastaviti padati jer jer ispitavanje provedeno prije incidenta u Saboru kada je Bunjac saborskom stražaru prijetio smrću.
START raste, prvi put se probio Kolakušić
Manje stranke mogu biti realativno zadovoljne, ako ni zbog čega drugoga onda zato što veliki dvojac pada, a oni ne. Most je potporu ustabilio na 6,8 posto (6,8 posto u ožujku). START Dalije Orešković nešto je narastao, ali nisu se približili početnom boomu iz veljače. Potpora im sada iznosi 3,7 posto u odnosu na 3,4 posto iz ožujka.
Od praga je jednako udaljena i stranka Brune Esih i Zlatka Hasanbegovića Neovisni za Hrvatsku (3,6 posto, kao i u ožujku). Nešto manju potporu uživa HSS s izborom od 3,4 posto (prema 3,6 posto iz ožujka), a prvi put u prvih deset je i nezavisna lista suca Mislava Kolakušića s gotovo 3 posto potpore (2,8 posto), dok slično kao i prošlog mjeseca ima stranka zagrebačkog gradonačelnika. Stranka Bandić Milan 365 bilježi potporu od 2,6 posto (prije mjesec dana 2,7 posto).
Sličan trend i kod izbora za EU parlament
Kada se situacija preslika na izbore za EU parlament, dobiva se slična situacija, s nešto osjetnijim padom velikih.
Listu HDZ-a u svibnju namjerava zaokružiti 26,9 posto ispitanika (prema 27,6 posto iz ožujka). Uz napomenu da je istraživanje provedeno tijekom ovog tjedna, a HDZ je tek u petak navečer službeno objavio svoju listu, pa tek treba vidjeti kako će odabrani kandidati utjecati na rejting HDZ-ove liste. SDP-ova EU lista je znana i nju bira 16,5 posto, nešto manje nego prošlog mjeseca (u ožujku 16,7 posto), dok onu Živog zida, antieuropske stranke, u Europu želi poslati 8,3 posto građana (1,2 postotnih bodova manje od rezultata u ožujku).
Amsterdamska koalicija, unatoč imovinskoj kartici Anke Mrak Taritaš i dalje je iznad 8 posto (8,2 posto, jednako kao i u ožujku). Most što podržava 6,0 posto ispitanika (u ožujku 6,5 posto). Nešto je narasla lista stranke Brune Esih i to na 4,5 posto (prema 4,2 posto iz ožujka). Slijede ih Suverenisti koje čini HRAST, stranka Ruže Tomašić i ostali. Ta lista bilježi najveći međumjesečni rast - s manje od 3 posto sada su na 4 posto (s prošlomjesečnih 2,9 posto na sadašnjih 4,0 posto). Istu potporu, baš kao i prošlog mjeseca, ima i START Dalije Orešković (4,0 posto, jednako kao i u ožujku).
Dodatnom mandatu najbliži HDZ i Živi zid
Prevedeno u mandate, to bi značilo da ih HDZ osvaja 5, SDP 3, a po jedan mandat osvajaju Živi zid, Amsterdamska koalicija i Most. Ako zahvaljući brexitu Hrvatska dobije još jednu fotelju, njoj su najbliži HDZ i Živi zid
Nitko i dalje najpopularniji
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović najčešći je izbor za najpozitivniju političku osobu u zemlji s izborom od 15,7 posto (prema prošlomjesečnih 17 posto). Trend pada potpore nastavila je i u travnju. Svima u vrhu je pala potpora u odnosu na ožujak, pa tako i premijeru Andreju Plenkoviću koji je ostao drugi izbor, ali s potporom od 10,3 posto (prije mjesec dana 10,7 posto). Svi ostali daleko su od toga.
Bivšu šeficu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Daliju Orešković, bira manje od 4 posto ispitanika (3,6 posto, a prije mjesec dana 5,0 posto), a značajno je potonuo i Zoran Milanović. Kao najpozitivnijeg ocjenjuje ga gotovo dvostruko manje ispitanika nego u ožujku (3,4 posto u odnosu na prošlomjesečnih 6,1 posto).
Padaju i Sinčić, Mrak Taritaš...
Na prestižnoj ljestvici potporu gubi i čelnik Živog zida Ivan Vilibor Sinčić (3,2 posto izbora prema 4,5 posto iz ožujka), značajno pada i čelnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš (3,0 posto u odnosu na 5,5 posto u ožujku), a u prvih deset sada je i Mislav Kolakušić (2,9 posto). Popularni 'nitko' zapravo je i dalje najpopularniji, tako misli 17,1 posto ispitanika. Među 10 najpozitivnijih domaćih političara su Božo Petrov (2,3 posto), Ivan Pernar (2,1 posto), te Krešo Beljak i Miro Bulj(po 2,0 posto).
Plenković ujedno i najnegativniji, slijedi ga Bero
Na ovoj drugoj omraženoj ljestvici i dalje je prvi premijer Andrej Plenković kojeg najnegativnijim vidi 22,3 posto građana (u odnosu na 22,6 posto iz ožujka). Slijedi ga šef oporbe Davor Bernardić s izborom od 9,8 posto (u ožujku 9,6 posto), a iako ostaje treći, Milorad Pupovac bolje stoji (5,1 posto izbora u odnosu na 8,3 posto u ožujku). Manje ispitanika ga negativno ocijenjuje, a slično se događa i Milanu Bandiću (4,3 posto u odnosu na 7,9 posto u ožujku).
Žalac se probila na nezahvalnu listu
U top deset najnegativnijih prvi se put našla ministrica Gabrijela Žalac. Tu je i Gordan Jandroković, šef Sabora i glavni tajnik HDZ-a (2,8 posto). U top deset ostao je ministar zdravstva Milan Kujundžić (2,7 posto), a tu je i Ivan Pernar (2,5 posto). Na listi najnegativnijih političara našla se i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović (2,4 posto), kao i Ivan Vilibor Sinčić (2,3 posto), dok 11,4 posto ispitanika misli da da su negativni baš svi političari.